Teknoformat https://teknoformat.com Sürekli güncellenen Yazılım, Donanım, İnternet, Mobil ve Oyun haberleri, Teknoloji ve Bilişim ile ilgili makale ve resim ve videolara ulaşabilirsiniz. Fri, 04 Sep 2020 21:59:02 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.7.2 https://teknoformat.com/wp-content/uploads/2016/12/cropped-favicon-512x512-32x32.png Teknoformat https://teknoformat.com 32 32 Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım https://teknoformat.com/permolit-boyadan-uzun-omurlu-saglam-yalitim-22531 https://teknoformat.com/permolit-boyadan-uzun-omurlu-saglam-yalitim-22531#respond Fri, 04 Sep 2020 21:59:02 +0000 https://teknoformat.com/?p=22531 Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya San. Tic. A.Ş.’nin en önemli markalarından biri olan Permolit Boya, tüketicilerin ihtiyaçlarına uygun geliştirdiği elyaflı sıvı plastik kaplama ürünü Permodur ile su ve rutubet problemini ortadan kaldırıyor. Permolit Boya, yerli AR-GE çalışmaları sonucunda her türlü hava ve iklim şartlarına uygun geliştirdiği Permodur elyaflı ve Permodur […]

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Akçalı Boya ve Kimya San. Tic. A.Ş.’nin en önemli markalarından biri olan Permolit Boya, tüketicilerin ihtiyaçlarına uygun geliştirdiği elyaflı sıvı plastik kaplama ürünü Permodur ile su ve rutubet problemini ortadan kaldırıyor.

Permolit Boya, yerli AR-GE çalışmaları sonucunda her türlü hava ve iklim şartlarına uygun geliştirdiği Permodur elyaflı ve Permodur sıvı plastik izolasyon kaplama ürünü ile su ve rutubet problemini ortadan kaldırıyor, tüketicilerin yaşam alanlarına konfor ve güven getiriyor.

Permodur

Permodur Plastik İzolasyon Kaplaması

Permodur izolasyon kaplamaları; dış ortama dayanıklılığı ve elyaf katkılı esnek yapısı ile çatılar, teraslar, temeller, bodrum duvarları, pencere pervazları, havuzlar, su depoları, sarnıçlar ve su tecridi gereken yatay ve dikey yüzeylerde yüksek izolasyon sağlıyor.

Yağışın çok olduğu Karadeniz bölgesinde, güneşin kavurucu olduğu Ege ve Akdeniz bölgelerinde, iklim şartlarının çetin geçtiği Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde güvenle kullanılabilir.  Yapısındaki özellikler sayesinde küf, yosun, mantar ve UV ışınlarına karşı yüksek bir direnç sağlamaktadır.

Pernodur Elyaflı

Mantar ve küf, üremek ve yayılmak için beslenmeye ihtiyaç duyar, aşırı nem ve uygun sıcaklık oluştuğunda onların büyümeleri için iyi bir ortam hazırlanmış olur. Bunun yanında duvar kağıtları ve toz gibi binaların inşaat kısımlarındaki birçok malzemede küf ve mantarlar için ortamı iyileştirir.

Permodur nem ve su yalıtımı sağladığı için mantar, küf ve yosun oluşumuna engel olacaktır. Binaları neme, rutubete karşı korumanın yanında çatı izolasyonu için kullanıldığında su ve yağmur suyunun zararlı etkilerinden korur,

 

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/permolit-boyadan-uzun-omurlu-saglam-yalitim-22531/feed 0
YouTube reklamlarında CoinHive JavaScript kripto madencilik kodu tespit edildi https://teknoformat.com/youtube-reklamlarinda-coinhive-javascript-kripto-madencilik-kodu-tespit-edildi-22490 https://teknoformat.com/youtube-reklamlarinda-coinhive-javascript-kripto-madencilik-kodu-tespit-edildi-22490#respond Mon, 29 Jan 2018 09:14:00 +0000 https://teknoformat.com/?p=22490 YouTube reklamlarında CoinHive JavaScript kripto madencilik kodu tespit edildi Yeni bir rapora göre, bazı ülkelerde yayınlanan bazı YouTube reklamları, hackerlar tarafından, video izleyicilerinin bilgisayarlarının işlem gücünü gizlice kripto para üretmek amacı ile mining için kullanıldığı bildirildi. Görünüşe göre CoinHive’ın dijital para birimi olan Monero için kripto para madenciliği yapmak üzere YouTube reklamlarına CoinHive JavaScript kodu […]

YouTube reklamlarında CoinHive JavaScript kripto madencilik kodu tespit edildi yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
YouTube reklamlarında CoinHive JavaScript kripto madencilik kodu tespit edildi

Yeni bir rapora göre, bazı ülkelerde yayınlanan bazı YouTube reklamları, hackerlar tarafından, video izleyicilerinin bilgisayarlarının işlem gücünü gizlice kripto para üretmek amacı ile mining için kullanıldığı bildirildi. Görünüşe göre CoinHive’ın dijital para birimi olan Monero için kripto para madenciliği yapmak üzere YouTube reklamlarına CoinHive JavaScript kodu yerleştirildi. Kullanıcıların masaüstü antivirüs yazılımı, YouTube oynatıldığında söz konusu kodu fark ettiğinde bu sorun tespit edildi.

Teknoloji web sitesi Ars Technica’nın yayınladığı bir rapora göre, kullanıcıların tarayıcıları YouTube’u izlemeye devam ettiği sürece antivirüs uyarıları görünmeye devam etti. Sorun sadece bir YouTube videosu görüntülendiğinde ortaya çıktı. Siber güvenlik araştırma şirketi Trend Micro Pazar günü 24 Ocak Çarşamba günü CoinHive madencileri sayısının %285 arttığını açıklayan bir blog yazısı yayınladı. Soruna derinlemesine bakıldığında, kötü amaçlı bölgelerin beş kat arttığını gösterdi 18 Ocak tarihinden bu yana Google’ın DoubleClick reklamlarının trafiğin kaynağı olduğu ortaya çıktı.

CoinHive web sitesi yöneticilerinin, ziyaretçilerin bilgisayarlarının kaynaklarını kullanarak Monero kripto para üretimine izin vermesi tartışmalı bir konu olarak görülüyor. YouTube reklamları söz konusu olduğunda, vakaların yüzde 90’ı halka açık CoinHive JavaScript’i içeriyor, geri kalan yüzde 10 ise, bilgisayar korsanlarının yüzde 30’luk CoinHive masrafından kurtarmasına olanak tanıyan özel bir madenciliği içermekte.

Her iki durumda da, etkilenen bilgisayar kaynaklarının yüzde 80’i kripto madencilik için kullanılıyor, yani bu durumda bilgisayarın çalışması ve normal işini yapması için yeterli miktarda kaynağı kalmadığı anlamına geliyor.

CoinHive JavaScript saldırısından en çok etkilenen ülkeler

CoinHive JavaScript kodu saldırılarından en çok etkilenen ülkeler arasında Japonya, Fransa, Tayvan, İtalya ve İspanya yer alıyor. Bilgisayarları bu sorundan korumanın yollarından biri, tarayıcılarda otomatik olarak çalışan JavaScript’leri devre dışı bırakmak olabilir. YouTube, dünya genelindeki en popüler video web sitesi olduğundan ve dünya genelinde 1,5 milyardan fazla kullanıcıya sahip olduğundan böyle bir saldırı için en uygun hedef olarak görülüyor.

Google konu ile alakalı açıklama yaptı

Google tarafından Ars Technica’ya yapılan açıklamada “Kripto madenciliğin reklamlar aracılığıyla yapılması, yakından izlediğimiz, politikalarımızı ihlal eden nispeten yeni bir kötüye kullanma biçimidir. Politikalarımızda, yeni tehditler ortaya çıktıkça güncelleme yaparak platformlarımızda çok katmanlı bir algılama sistemi aracılığıyla uyguluyoruz. Bu durumda reklamlar iki saatten daha kısa sürede engellendi ve kötü niyetli kişiler platformlarımızdan hızla çıkarıldı.” dedi.

Hangi reklamların iki saat içinde bloke edildiği henüz belli değil.

YouTube reklamlarında CoinHive JavaScript kripto madencilik kodu tespit edildi yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/youtube-reklamlarinda-coinhive-javascript-kripto-madencilik-kodu-tespit-edildi-22490/feed 0
Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir? https://teknoformat.com/kara-cuma-black-friday-cilginligi-nedir-985 https://teknoformat.com/kara-cuma-black-friday-cilginligi-nedir-985#respond Thu, 23 Nov 2017 08:19:01 +0000 https://teknoformat.com/?p=985 Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında gerçekleşen bir alışveriş çılgınlığıdır. Kara Cuma bu yıl 25 Kasım tarihine denk gelmektedir. Ünlü markalar Kara Cuma’da %80’e varan indirimler uyguluyor. Madem bu kadar güzel bir şey neden adı Kara Cuma ? Rivayete göre Black Friday’in tarihi 1960’lı yıllara kadar gitmektedir. Şükran Günü sebebiyle insanların alışveriş için önünde kuyruklar oluşturduğu […]

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir? yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında gerçekleşen bir alışveriş çılgınlığıdır.

Kara Cuma bu yıl 25 Kasım tarihine denk gelmektedir. Ünlü markalar Kara Cuma’da %80’e varan indirimler uyguluyor. Madem bu kadar güzel bir şey neden adı Kara Cuma ?

Black Friday, Şükran Günü’nün ertesi sabahındaki alışveriş çılgınlığıdır.

Rivayete göre Black Friday’in tarihi 1960’lı yıllara kadar gitmektedir. Şükran Günü sebebiyle insanların alışveriş için önünde kuyruklar oluşturduğu mağazalar, tıklım tıklım dolu sokaklar ve her daim sıkışık olan trafik sebebiyle o gün çalışanlar bu günü sıklıkla Kara Cuma olarak anmıştır. Zamanla bu tabir insanların diline yerleşmiş ve alışveriş çılgınlığının yaşandığı bu gün bu isimle anılmaya başlanmıştır. Özellikle Amerika’daki büyük mağazalar her yıl Black Friday gününde kapılarını daha erken açmakta ve mağazalarda çalışanların mesai saatleri daha uzun olmaktadır.

Black Friday gününde en çok indirimin görüldüğü alan elektronik eşyalar olmaktadır. Okulların açıldığı dönemlerde ve yaz dönemlerinde sıklıkla toplu indirim kampanyalarının yapıldığı Amerika’da bile bu gün, oldukça büyük indirimler görülmektedir. Özellikle bilgisayar, telefon, beyaz eşyalarda indirim olmaktadır.

Elektronik ürünlere ek olarak tekstil alanında da birçok büyük mağaza kayda değer indirimlere imza atmaktadır.

Black Friday, Şükran Günü’nün ertesi sabahındaki alışveriş çılgınlığıdır.

Alışveriş çılgınları için oldukça iyi bir fırsat gibi görünen bu günün şüphesiz olumsuz yanları da vardır. Bunlardan biri, bu güne Kara Cuma denmesinin başka bir sebebi olarak, insanların bu günde, büyük indirimlere kendilerini kaptırıp ihtiyaçları olandan fazlasını almaları ve maddi sıkıntı yaşamalarıdır.

Asıl olumsuz yanı ise Black Friday gününde sıklıkla karşılaşılan şiddet olaylarıdır. Aşırı kalabalıktan dolayı kaza oranları her yıl daha da artmaktadır. Büyük mağazaların Black Friday açılışlarında müşteriler büyük bir hızla mağazaya giriş yapmaya çalışmakta, bunun sonucunda çalışanlara ya da ürünlere zarar verebilmektedir. Mağaza arabalarının da kalabalıkta yanlış kullanımı sonucunda yaralanma vakaları görülmektedir. Örneğin 2008 yılında, ABD’nin New York şehrinde büyük bir mağazanın önünde kapıların açılmasını bekleyen müşteriler, mağazanın kapısını kırmış ve mağazanın bir çalışanının ölümüne sebep olmuştur.

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir? yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/kara-cuma-black-friday-cilginligi-nedir-985/feed 0
BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? https://teknoformat.com/bitcoin-nedir-cryptocurrency-kripto-para-nedir-22482 https://teknoformat.com/bitcoin-nedir-cryptocurrency-kripto-para-nedir-22482#respond Fri, 13 Oct 2017 08:42:28 +0000 https://teknoformat.com/?p=22482 BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para nedir? bitcoin yani kripto para elektronik ortamda oluşturulmuş ve elektronik ortamda saklanan dijital para birimidir. Bitcoin’in arkasında kimse yoktur, hiçbir ülke ve merkez banası veya kanunlara bağlı değildir, dolayısı ile kimsenin kontrolünde degildir. Bitcoin, dolar veya euro gibi basılamaz. Dünyanın dört bir yanında matamatiksel algoritmaları […]

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

Bitcoin nedir, Kripto para nedir? bitcoin yani kripto para elektronik ortamda oluşturulmuş ve elektronik ortamda saklanan dijital para birimidir. Bitcoin’in arkasında kimse yoktur, hiçbir ülke ve merkez banası veya kanunlara bağlı değildir, dolayısı ile kimsenin kontrolünde degildir.

Bitcoin, dolar veya euro gibi basılamaz. Dünyanın dört bir yanında matamatiksel algoritmaları çözen yazılımların çalıştığı bilgisayarlar ile insanlar tarafından ve giderek artan bir şekilde şirketler tarafından üretilir.

BitCoin, kripto para (cryptocurrency) olarak bilinen, büyüyen bir para çeşidinin ilk örneğidir.

Normal para birimlerinden farklı yapan nedir?

Bitcoin, elektronik ortamda birşeyler satın almak için kullanılabilir. Bu anlamda, geleneksel olarak dolar, euro veya yen gibi dijital olarak da işlem görür.

Bununla birlikte, bitcoin’in en önemli özelliği ve kendisini konvansiyonel para birimlerinden farklı kılan şey, merkezi olmamasıdır. Bitcoin ağını kontrol eden tek bir kurum yoktur. Bu, çoğu kimselerin işine gelir, çünkü bir bankanın veya ülkenin paralarını kontrol edemeyeceği anlamına gelir.

BitCoin’i kim oluşturdu?

İlk olarak Satoshi Nakamoto adlı bir yazılım geliştiricisi, matematiksel kanıta dayalı bir elektronik ödeme sistemi olan bitcoin’i önerdi. Fikir, herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız, elektronik olarak işlem görecek, az ya da çok miktara bakılmaksızın anında ve çok düşük işlem ücretleriyle transfer edilebilecek bir para birimi üretmekti.

Peki BitCoin’i kim basıyor? Nedir bu madencilik?

Hiç kimse. Bu para birimi merkez bankası tarafından, kapalı ortamlarda fiziksel olarak basılmaz, nüfusa göre hesaplanamaz. Merkez bankaları dış borçlarını karşılamak için daha fazla para üretebilir, böylece paralarını devalüe eder.

Bunun yerine, bitcoin, herkesin katılabileceği bir topluluk tarafından, dijital olarak oluşturulur. Bitcoin, dağınık bir ağda bilgi işlem gücünü kullanarak üretilir, bunun adına da ‘mining’ madencilik denir.

Bu ağ aynı zamanda, etkin bir şekilde sanal para birimiyle yapılan işlemleri ve bitcoin’in kendi ödeme ağını oluşturur.

Peki ne kadar BitCoin basılabilir?

Bitcoin protokolü, madenciler tarafından yalnızca 21 milyon bitcoin oluşturulabileceğini söylüyor. Bununla birlikte, bu paralar daha küçük parçalara bölünebilir. En küçük bölünebilir miktar bir bitcoin’in yüz milyonda biridir ve en küçük para birimi aynı zamanda bitcoin’in kurucusu “Satoshi” olarak adlandırılır. Yani 100Milyon Satoshi = 1 BitCoin

Bitcoin neye dayanır? Karşılığı nedir?

Konvansiyonel para birimleri altın veya gümüş esasına dayanıyor. Pratikte işe yaramasa da, teorik olarak, bir dolar ile biraz altın alabilirsiniz. Ancak bitcoin altın esaslı değildir; matematiğe dayanır.

İnsanlar, bitcoin üretmek için bir matematiksel formülü takip eden yazılım programlarını kullanır. Matematik formülü serbestçe bulunur, böylece herkes kontrol edebilir.

Yazılım aynı zamanda açık kaynak kodludur, yani herkesin, bekleneni yaptığından emin olmak için onu inceleyebileceği anlamına geliyor.

Diğer para birimlerinden ayrılan özellikleri nelerdir?

Bitcoin’i hükümet destekli para birimlerinden ayıran birçok önemli özelliği vardır.

1. Merkezi değil

Bitcoin ağı. merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmemektedir. Her bilgisayar, ağın bir bölümünü oluşturur, ağdaki işlemleri birlikte çalışarak yapar ve bitcoin çıkartır. Teorik olarak, bir merkezi otoritenin para politikası ile hükmetmeye çalışamaması ve bir erimeye neden olamayacağı anlamına gelir. Ve herhangi bir sebeple ağın bir kısmı çevrimdışı kalsada, para akmaya devam eder.

2. Kurulumu kolaydır

Konvansiyonel bankalar, basitçe bir banka hesabı açtırmak için birçok işlemden geçmenizi gerektirir. Ticari ödeme hesapları açmak, bürokrasiye dayanan bir dizi işlemden geçer. Bununla birlikte, bitcoin ağı içinde bu işlemler saniyeler içinde yapılabilir, hiçbir soru sorulmaz ve hiçbir ücret ödenmez.

3. Anonimdir

Kullanıcılar birden fazla bitcoin adresini adlara, adreslere veya kişisel olarak tanımlayıcı diğer bilgilere bağlı olmadan tutabilir.

4. Tamamen şeffaftır.

Bitcoin, şimdiye kadar ağda meydana gelen her işlemin detaylarını, BlockChain adı verilen, genel verinin büyük bir versiyonunda saklar. BlockChain herkese açıktır.

Eğer, herkese açık bir bitcoin adresiniz varsa. Bu adreste kaç tane bitcoin depoluyorsunuz bunu herkes bilir. Sadece senin olduğunu bilemezler.

Bitcoin ağında insanların işlemlerini daha gizli yapmak için, aynı bitcoin adresini sürekli kullanmamak ve çok sayıda bitcoin’i tek bir adrese göndermemek gibi, alabilecekleri önlemler var.

5. İşlem ücretleri miniktir

Bankanız, uluslararası transferler için yüksek ücret talep edebilir. Bitcoin’de bu yoktur.

6. Hızlıdır.

Her yere para gönderebilirsiniz ve BitCoin ağında ödeme işlemi yapılır, bir dakika içinde gelir.

7. İşlemler geri çevrilemez

BitCoin gönderildiğinde, alıcı size geri göndermezse onları geri almak mümkün değildir. Sonsuza dek gitmiştir…

 

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/bitcoin-nedir-cryptocurrency-kripto-para-nedir-22482/feed 0
iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor! https://teknoformat.com/iphone-8deki-face-id-ozelligi-sinirlari-zorluyor-22463 https://teknoformat.com/iphone-8deki-face-id-ozelligi-sinirlari-zorluyor-22463#respond Sun, 06 Aug 2017 20:10:49 +0000 https://teknoformat.com/?p=22463 iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden düşmeyen Apple’ın iPhone 8 adlı akıllı telefonu ile ilgili yine şaşırtan bir sızıntı ortaya çıktı. HomePod yazılımı ile ortaya birer birer şaşırtan özellikler çıktı. Apple’ın üst düzey akıllı telefonu şimdi ise, başka bir haber ile karşımıza çıkıyor. iPhone 8’de ortaya çıkan Face ID fonksiyonları herkesi […]

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor! yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı

Son zamanlarda gündemimizden düşmeyen Apple’ın iPhone 8 adlı akıllı telefonu ile ilgili yine şaşırtan bir sızıntı ortaya çıktı. HomePod yazılımı ile ortaya birer birer şaşırtan özellikler çıktı. Apple’ın üst düzey akıllı telefonu şimdi ise, başka bir haber ile karşımıza çıkıyor. iPhone 8’de ortaya çıkan Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı.

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı

Geçtiğimiz günlerde yine bir iPhone 8 haberini sitemizden sizler ile paylaşmıştık. Apple, iPhone 8’de bir türlü parmak izi okuyucusunun yerine karar verememişti. Ve, bunun üzerine de, parmak izi okuyucusundan vazgeçip, bunun yerine sadece yüz tarama sistemi yerleştirmeye karar vermişti. Tabii, bu haberin ardından Apple tarafından resmi bir açıklama yapılmadı.

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı

KeyBanc Capital Markets analisti Andy Hargreaves açıklamalarına göre, Apple’ın 17 Eylül’de lansmanını gerçekleştireceği yeni İphone 8 modelinde bulundurmayı düşündüğü parmak izi koruyucusunun, ekranın alt kısmında mı bulundurulması gerektiğine bir türlü karar verememesi, Apple’ın sorunlar yaşamasına sebep oldu. Bu sorunların üzerine ise, Apple’ın yüz tarama sistemine karar verdiği söylendi.

OKU ►  Philips’in yeni akıllı telefonu TENAA’da ortaya çıktı

Ve, şimdi, HomePod yazılımı ile iPhone 8’deki Face ID özelliğinin gelişmiş fonksiyonları ortaya çıkarıldı. Face ID özelliği ile, sınırları zorlayacak olan Apple’ın, Face ID özelliğinin, cihaz masanın üzerinde dururken bile hızlı bir şekilde yüz tanıması gerçekleştireceği iddia ediliyor. Eğer, bu gerçekleşir ise, iPhone 8’in üzerine gelecek bir akıllı telefonun hangi özelliklere sahip olacağı akıllarımızı zorluyor.

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı

Öte yandan, Apple’ın Face ID özelliğinin bir başka özelliğinin ise, cihazın ekranı kapalı dahi olsa, özelliğin aktif olacağı yönünde. Fakat, cihaz kapalıyken bile özelliğin aktif olması, akıllı telefonun bataryasını ne yönde etkileyecek sorusunu akıllara getiriyor. Bunların yanı sıra, bir diğer haber ise, Face ID özelliği, üçüncü taraf uygulamalar tarafından da kullanılabilecek. Şu an için, özelliğin nasıl çalışacağı konusunda bir detay verilmedi. İlerleyen günlerde, Apple’ın akıllı telefonu iPhone 8 ile ilgili bakalım ne gibi detaylar ortaya çıkacak. Şaşırtan özellikleri ile gündemimizden düşmeyen akıllı telefon iPhone 8 için, yeni detaylar ortaya çıkar çıkmaz sizler ile paylaşmaya devam edeceğiz. Sitemizi takip etmeye devam edin.

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor! yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/iphone-8deki-face-id-ozelligi-sinirlari-zorluyor-22463/feed 0
Philips’in yeni akıllı telefonu TENAA’da ortaya çıktı https://teknoformat.com/philipsin-yeni-akilli-telefonu-tenaada-ortaya-cikti-22457 https://teknoformat.com/philipsin-yeni-akilli-telefonu-tenaada-ortaya-cikti-22457#respond Sun, 06 Aug 2017 19:36:00 +0000 https://teknoformat.com/?p=22457 Philips’in S310X akıllı telefon modeli TENAA’da görüldü Philips’in uzun zamandır üzerinde çalıştığı yeni akıllı telefonu TENAA’da ortaya çıktı. Açık konuşmak gerekir ise, bu zamana kadar Philips markası akıllı telefonlar kullanıcılar tarafından o kadar da rağbet görmüyordu. Ancak, Philips, yeni akıllı telefonu ile herkesin gözdesi olmaya hazırlanıyor. TENAA’nın kayıtlarında ortaya çıkan akıllı telefon S310X’in birçok özelliği […]

Philips’in yeni akıllı telefonu TENAA’da ortaya çıktı yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Philips’in S310X akıllı telefon modeli TENAA’da görüldü

Philips’in uzun zamandır üzerinde çalıştığı yeni akıllı telefonu TENAA’da ortaya çıktı. Açık konuşmak gerekir ise, bu zamana kadar Philips markası akıllı telefonlar kullanıcılar tarafından o kadar da rağbet görmüyordu. Ancak, Philips, yeni akıllı telefonu ile herkesin gözdesi olmaya hazırlanıyor. TENAA’nın kayıtlarında ortaya çıkan akıllı telefon S310X’in birçok özelliği de ortaya çıkmış oldu.

Philips, Samsung markası gibi ardı ardına akıllı telefonlarını piyasaya çıkarmıyor ne yazık ki! En son olarak Philips, S329 akıllı telefonunu piyasaya çıkarmıştı. Şimdi ise, uzun zamandır üzerinde yoğun olarak çalışmalarını sürdürdüğü S310X akıllı telefon modelini çıkarmaya hazırlanıyor. Akıllı telefonun teknik özellikleri ise, günümüzde popüler olan akıllı telefonların teknik özelliklerine kıyasla oldukça donanımlı görünüyor.

Philips’in S310X akıllı telefon modeli TENAA’da görüldü

Philips’in yeni akıllı telefonu S310X’i ne zaman piyasaya çıkaracağına ve yeni akıllı telefonunun fiyat etiketinin ne olacağına dair bir açıklama henüz yapılmadı. Ancak, TENAA’da ortaya çıkan akıllı telefon ile ilgili, Philips, yakın zaman içerisinde resmi bir açıklama yapacaktır. Philips’den bir açıklama gelir gelmez sizler ile paylaşacağız. Bizi takip etmeye devam edin. Gelelim, yeni model akıllı telefon, S310X’in teknik özelliklerine.

OKU ►  Tesla Model S P100D tek şarj ile 1078 km yol yaptı

S310X’in özellikleri nelerdir?

Philips’in yeni akıllı telefonu S310X’in şu an için hangi işlemciden gücünü alacağı bilinmiyor. Bu konuda bir sızıntı ortaya çıkmadı. Ancak, yeni akıllı telefonun, 1.25 GHz hızında dört çekirdekli bir işlemciden güç alacağı söylentiler arasında. Öte yandan, cihazın, 5 inç büyüklüğünde 1280 x 720 piksellik HD çözünürlüklü bir ekranı olacak. Akıllı telefonun kamerasının özelliklerine gelecek olursak da, akıllı telefonun 8 megapiksellik bir arka kamerası ve 2 megapiksel çözünürlüğünde de bir ön kamerası olacak.

Philips’in S310X akıllı telefon modeli TENAA’da görüldü

Philips’in yeni akıllı telefonu S310X,’in 32 GB’lık dahili depolama alanı olacak. Bir sızıntıya göre de, S310X’in microSD desteği de mevcut olacak. Böylelikle, kullanıcılar depolama alanlarını arttırabilecekler. Başka bir sızıntıya göre ise, akıllı telefonun 64 GB dahili depolama alanına sahip başka bir modeli de olacak. Ama, bu çok küçük bir ihtimal gibi geliyor.

S310X akıllı telefonunun 1 GB RAM ve 3 GB RAM desteği bulunan seçenekleri bulunacak. Android 6.0 Marshmallow işletim sistemi ile çalışan akıllı telefonun tam 2000 mAh’lık bir bataryası da mevcut olacak. Akıllı telefon S310X için şu an elimize ulaşan bilgiler bunlar ile kısıtlı. İlerleyen günlerde daha ayrıntılı bilgiler ortaya çıkacaktır.

Philips’in yeni akıllı telefonu TENAA’da ortaya çıktı yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/philipsin-yeni-akilli-telefonu-tenaada-ortaya-cikti-22457/feed 0
Tesla Model S P100D tek şarj ile 1078 km yol yaptı https://teknoformat.com/tesla-model-s-p100d-tek-sarj-ile-1078-km-yol-yapti-22450 https://teknoformat.com/tesla-model-s-p100d-tek-sarj-ile-1078-km-yol-yapti-22450#respond Sun, 06 Aug 2017 19:28:25 +0000 https://teknoformat.com/?p=22450 Tesla Model S P100D ile menzilde çığır açtı Bildiğiniz üzere, elektrikli otomobiller hayatımıza girdiğinden beri bu araçlar için en büyük sorun mezilleri olmuştur. Fakat, elektrikli otomobillerin bu menzil sorununa karşı olan ön yargılarımızı, Tesla Model S P100D kırdı. Elektrikli otomobil Tesla Model S P100D tek şarj ile yaklaşık 1078 km yol yaparak bütün herkesi şaşırtmayı […]

Tesla Model S P100D tek şarj ile 1078 km yol yaptı yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Tesla Model S P100D ile menzilde çığır açtı

Bildiğiniz üzere, elektrikli otomobiller hayatımıza girdiğinden beri bu araçlar için en büyük sorun mezilleri olmuştur. Fakat, elektrikli otomobillerin bu menzil sorununa karşı olan ön yargılarımızı, Tesla Model S P100D kırdı. Elektrikli otomobil Tesla Model S P100D tek şarj ile yaklaşık 1078 km yol yaparak bütün herkesi şaşırtmayı başardı.

Tesla Model S P100D ile menzilde çığır açtı

Elektrikli otomobillerde karşılaştığımız en büyün sorun olan menzil problemine karşı olan bütün ön yargılarımızı yıkan Tesla Model S P100D, İtalya’da bir ilke imza attı. Ve, herkesin ön yargısını kırmayı başardı. Tek şarj ile 1078 kilometre yol yapan Tesla Model S P100D, geçtiğimiz aylar içerisinde bir başka Model S kullanıcısının tek şarj ile yaptığı rekoru geride bıraktı. Hatırlayacağınız üzere, geçtiğimiz aylarda Model S kullanıcısının tek şarj ile 901 kilometre yol yaptığının haberini almıştık. Ama, 1078 kilometrenin yanında 901 kilometrenin artık lafı bile yapılamaz.

OKU ►  Google Pixel 2’nin netleşen görseli ortaya çıktı

Model S kullanıcısının tek şarj ile 901 kilometre yol yaptığı haberinin hemen ardından ise, Elon Musk’ın Twitter üzerinden attığı tweet ise bu yapılan kilometrenin az olduğunu göstermişti. Yani, bu bir rekor sayılamazdı. Çünkü, Elon Musk, Twitter üzerinden attığı twette, “doğru lastik seçimi ile 1000 kilometre üzerinde menzil yapılabilir” yazıyordu.

Tesla Model S P100D ile menzilde çığır açtı

Elon Musk’ın bu tweetinin üzerine de İtalyalı Model S sahibi, doğru lastik seçimi ile 1000 kilometrenin üzerine çıkılacağını kanıtlamış oldu. İtalyalı Model S sahibi, tek şarj ile otomobiliyle 1078 kilometre yol kat etti. Büyük bir başarıyı gerçekleştiren Model S, yaklaşık 1078 kilometre yol kat ederken 98.4 kWh enerji tüketti. Normal şartlarda ise, elektrikli otomobil Model S, 300 Wh/mi enerji tüketmektedir. Gerçekten, çok iyi bir başarı elde edildi.

Tesla Model S P100D tek şarj ile 1078 km yol yaptı yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/tesla-model-s-p100d-tek-sarj-ile-1078-km-yol-yapti-22450/feed 0
Google Pixel 2’nin netleşen görseli ortaya çıktı https://teknoformat.com/google-pixel-2nin-netlesen-gorseli-ortaya-cikti-22440 https://teknoformat.com/google-pixel-2nin-netlesen-gorseli-ortaya-cikti-22440#respond Sat, 05 Aug 2017 19:27:33 +0000 https://teknoformat.com/?p=22440 Akıllı telefon Google Pixel 2’nin tasarım detayları belli oldu Uzun zamandır merak içerisinde beklenilen Google’ın yeni akıllı telefonu Google Pixel 2 için ortaya çıkan son netleşmiş görüntüsü ile bütün tasarım detayları da belli oldu. Sızdırılan bu görüntü ile, Google’ın üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü Google Pixel 2’nin özellikleri ve tasarımı konusunda kafamızdaki soru işaretleri de netleşmiş oldu. […]

Google Pixel 2’nin netleşen görseli ortaya çıktı yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Akıllı telefon Google Pixel 2’nin tasarım detayları belli oldu

Uzun zamandır merak içerisinde beklenilen Google’ın yeni akıllı telefonu Google Pixel 2 için ortaya çıkan son netleşmiş görüntüsü ile bütün tasarım detayları da belli oldu. Sızdırılan bu görüntü ile, Google’ın üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü Google Pixel 2’nin özellikleri ve tasarımı konusunda kafamızdaki soru işaretleri de netleşmiş oldu.

Akıllı telefon Google Pixel 2’nin tasarım detayları belli oldu

Biliyorsunuz ki, Google, bir süredir Nexus modellerini üretmeyi durdurarak, bu modellerin yerine Pixel serisinin üzerinde çalışıp, üretmeye başladı. Google’ın yeni akıllı telefonu Google Pixel 2 için bu zamana kadar birçok görüntü sızdırıldı. Geçtiğimiz günler içerisinde de yeni cihaz için 3D RENDER görüntüler ortaya çıkarıldı. Bu görüntülerden, telefon ile ilgili bazı bilgiler elde etmiştik. Ancak, bugün elimize yeni akıllı telefon Google Pixel 2’nin en son netleşmiş görüntüsü sızdırıldı.

Google Pixel 2 için en son netleşmiş görüntü VentureBeat tarafından sızdırıldı. Sızdırılan bu görüntülerden Google Pixel 2’nin tasarımı apaçık ortada. Ancak, akıllı telefon tasarım konusunda serinin modellerinden pek de bir farklılık göstermiyor. Gelin, VentureBeat tarafından sızdırılan bu görüntü ile telefonun özelliklerine bir göz atalım.

OKU ►  Apple, iPhone SE 2 akıllı telefonunu piyasaya çıkarıyor

Akıllı telefon Google Pixel 2’nin tasarım detayları belli oldu

Google’ın yeni akıllı telefonu Google Pixel 2’de serinin diğer modellerinde olduğu gibi kamera kısmında yine parlak bir yüzeye yer verilmiş. Ancak, akıllı cihazın kamerasında tek bir fark var o da, diğer serilere nazaran daha büyük bir kamera lensine sahip olması. Google Pixel 2’nin parmak izi okuyucu sensörü ise, cihazın arka panelindeki yere yerleştirilmiş. Ayrıca, cihazda, Google logosu ise arka panelin alt tarafında yer alıyor.

Öte yandan Google Pixel 2’de, son zamanlarda piyasaya çıkış yapan ya da piyasaya çıkan akıllı telefonlarda olduğu çift kamera özelliği ne yazık ki bulunmuyor. En azından ortaya çıkan görsel de böyle bir özellik görünmüyor. Bu konuda bir sürpriz olur mu? Bilemiyoruz, ancak akıllı telefon ile netleşmiş en son görüntü bu olduğu için artık pek bir değişikliğin olacağını düşünmüyoruz. Telefonda yer alması beklenilen bir diğer özellik ise, Edge Sense özelliği olacak. Google Pixel 2’de kulaklık girişi de bulunmuyor. Bunun yerine Google, akıllı telefonda USB Type-C bağlantı noktasından kulaklık ile müzik dinleme olanağı sağlayacak.

Google Pixel 2’nin netleşen görseli ortaya çıktı yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/google-pixel-2nin-netlesen-gorseli-ortaya-cikti-22440/feed 0
Apple, iPhone SE 2 akıllı telefonunu piyasaya çıkarıyor https://teknoformat.com/apple-iphone-se-2-akilli-telefonunu-piyasaya-cikariyor-22435 https://teknoformat.com/apple-iphone-se-2-akilli-telefonunu-piyasaya-cikariyor-22435#respond Sat, 05 Aug 2017 18:55:57 +0000 https://teknoformat.com/?p=22435 iPhone SE 2, 2018 yılının ilk çeyreğinde çıkacak Bildiğiniz üzere, son zamanlarda haber sitelerinin gündeminden düşmeyen iPhone 8 akıllı telefonu hakkında birçok haber çıktı. Apple’ın iPhone 8 ile meşgul olduğunu düşünürken yeni haberler ortaya çıktı. Apple, iPhone 8 dışında bir de iPhone SE 2 üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Yeni akıllı telefon iPhone SE 2 için piyasaya […]

Apple, iPhone SE 2 akıllı telefonunu piyasaya çıkarıyor yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
iPhone SE 2, 2018 yılının ilk çeyreğinde çıkacak

Bildiğiniz üzere, son zamanlarda haber sitelerinin gündeminden düşmeyen iPhone 8 akıllı telefonu hakkında birçok haber çıktı. Apple’ın iPhone 8 ile meşgul olduğunu düşünürken yeni haberler ortaya çıktı. Apple, iPhone 8 dışında bir de iPhone SE 2 üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Yeni akıllı telefon iPhone SE 2 için piyasaya çıkış tarihi sızdırıldı.

Apple’ın beğenilen akıllı telefonları iPhone SE’nin ikinci nesli hakkında günden güne yeni detaylar ortaya çıkmaya başlıyor. Apple, bu yıl piyasaya süreceği iPhone 7S, iPhone 7S Plus ve iPhone 8 akıllı telefonlarının arasına bir de iPhone SE 2 akıllı cihazını piyasaya sürecek. Şu an için iPhone SE 2 akıllı telefonu ile ilgili pek fazla sızıntı olmadı. Ancak, elimize ulaşan birkaç bilgi mevcut. Ortaya çıkan bir sızıntıya göre, Apple ve Tayvan merkezli iş ortağı Wistron, iPhone SE 2 modelini 2018 yılının ilk çeyreğinde piyasaya çıkarılacak.

iPhone SE 2, 2018 yılının ilk çeyreğinde çıkacak

Apple iPhone SE 2 akıllı telefonunun özellikleri nelerdir?

2018 yılının ilk çeyreğinde piyasaya çıkarılması beklenen Apple’ın yeni akıllı telefonu iPhone SE 2’nin bazı ortaya çıkan sızıntılara göre, 2 GB RAM ile desteklenecek. Ayrıca, yeni akıllı telefonun 64 GB dahili depolama alanına sahip bir versiyonu bulunurken bir de 128 GB dahili depolama alanı olacak. Apple’ın şu an için 64 GB’lık ve 128 GB’lık modelleri için ne kadar fiyat etiketi koyacağı henüz belli değil. İlerleyen günlerde yeni akıllı telefon iPhone SE 2 için daha ayrıntılı bilgiler ortaya çıkacaktır.

OKU ►  Nokia 2 akıllı telefonuna ait ilk görseller yayınlandı

Yeni akıllı telefon iPhone SE 2’nin kamera özelliklerine gelecek olursak da, sızıntılara göre, telefonun 12 megapiksellik bir arka kameası ve 5 megapiksellik bir ön kamerası bulunacak. Bunların yanı sıra, yeni akıllı telefon iPhone SE 2’nin 1.700 mAh’lık bir bataryasının da olacağı düşünülüyor. Cihazın ekranının nasıl olacağına dair ise bir bilgi bulunmuyor.

iPhone SE 2 için elimize ulaşan bilgiler şu an için bunlar ile sınırlı. Bazı gelen haberlere göre de, Apple’ın iş ortağı olan Wistron’un üretimini Hindistan’a kadar genişletme planlarının olması yönünde. İş ortağı Wistron eğer bu planlarını gerçekleştirir ise, Apple’ın yeni akıllı telefonu iPhone SE 2’nin de Hindistan’a kadar satışa sunulması bekleniyor. Yeni akıllı telefon iPhone SE 2 hakkında yeni bilgiler elimize ulaşır ulaşmaz sizler ile paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Apple, iPhone SE 2 akıllı telefonunu piyasaya çıkarıyor yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/apple-iphone-se-2-akilli-telefonunu-piyasaya-cikariyor-22435/feed 0
Yapay tatlandırıcılar yağ kütlesini artırıyor! https://teknoformat.com/yapay-tatlandiricilar-yag-kutlesini-artiriyor-22426 https://teknoformat.com/yapay-tatlandiricilar-yag-kutlesini-artiriyor-22426#respond Sat, 05 Aug 2017 11:34:44 +0000 https://teknoformat.com/?p=22426 Tatlandırıcılar masum değil! Şeker gibi kilo yapıyor! Basit şeker, bir diğer adıyla 3 beyaz içindeki un, tuz ve şekerin insan vücudu için zararları günümüzde herkesin malumu olan bir konu. Ancak bunların dışında bir takım yapay tatlandırıcılar da oldukça etkili bir rol oynayabilir. Yapay bir tatlandırıcı kullanarak ağırlığınızı azaltmaya yani aşağı kilo kontrolüne yardımcı olacağını düşünüyorsanız, […]

Yapay tatlandırıcılar yağ kütlesini artırıyor! yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Tatlandırıcılar masum değil! Şeker gibi kilo yapıyor!

Basit şeker, bir diğer adıyla 3 beyaz içindeki un, tuz ve şekerin insan vücudu için zararları günümüzde herkesin malumu olan bir konu. Ancak bunların dışında bir takım yapay tatlandırıcılar da oldukça etkili bir rol oynayabilir. Yapay bir tatlandırıcı kullanarak ağırlığınızı azaltmaya yani aşağı kilo kontrolüne yardımcı olacağını düşünüyorsanız, bunu tekrar düşünün. Çünkü yapılan son araştırmalar bunun beklediğinizin tam tersi etkisinin olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Tatlandırıcılar masum değil! Şeker gibi kilo yapıyor!Tatlandırıcılar masum değil! Şeker gibi kilo yapıyor!

Cell Metabolism dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre yapay tatlandırıcıların düşük karbonhidratlı bir diyet ile kombine edildiğinde, tüketilmekte olan genel gıdayı artırabileceği ifade edildi. Bu da normalde ihtiyaç duyulandan daha fazla düzeyde yağ dokusu oluşturacak anlamına geliyor. Bulgular, yapay tatlandırıcıların düzenli olarak tüketilmesinin neden açlık duygularını arttırdıklarını açıklayan önceki araştırmalar üzerine genişlemektedir. Daha önce de yapay tatlandırıcıların kilo vermeyi desteklemesinin aksine iştahı artırıcı özelliği olduğu iddia edilmişti.

Fare ve meyve sineği deneyi

Sydney Üniversitesi’ nden Charles Perkins, Merkezi ve Yaşam ve Çevre Bilimleri Okulu tarafından yürütülen çalışmada, çeşitli miktarlarda karbonhidrat ve tatlandırıcı içeren bir meyve sineği diyeti önerdi. Yapay tatlandırıcıları tüketen meyve sineklerinin düşük karbonhidratlı bir diyet yanında yiyecek alımlarında ani bir artış olduğunu gösterdi. Bu artış, verilen tatlandırıcının dozuna göre değişti. Önceki bir çalışmada, yapay bir tatlandırıcının daha yüksek karbonhidratlı bir diyet ile tüketilmesinin aslında yiyecek alımını bastırdığı ve dolayısıyla tüketilen kalorilerin azaltılmasına yardımcı olabileceği bildirilmişti. Ancak bu sonuçlar tekrar edilmedi. Yüksek karbonhidratlı bir diyetle sunulan ve yüksek dozda tatlandırıcı tüketen sinekler yiyecek alımlarını azaltmadı. Aksine aşamalı olarak arttırdı.Tatlandırıcılar masum değil! Şeker gibi kilo yapıyor!

Sidney Bilim Üniversitesi’ nde doçent olan Greg Neely’ nin son araştırması konusunda, öncü araştırmacı, “Yapay yöntemlerle tatlılık hissine dokunarak algılanan enerji değerini bozmak, bu hayvan çalışmalarında beklenmedik sonuçlara neden oldu” dedi. Yapay tatlandırıcıların genel sağlık üzerindeki etkisini tam olarak anlamak için, metabolizma üzerindeki bu etkilerin sistematik olarak araştırılmasının gerek olduğunu düşünüyoruz”.

Sinekler ve fareler üzerine University of Sydney ekibi tarafından gerçekleştirilen daha önceki araştırma ve deneyler, yapay tatlandırıcıların kronik tüketiminin, hayvanlara yeterli enerjiyi vermediğini ileten karmaşık bir sinir ağı nedeniyle açlık duygularını arttırdığını ortaya koydu.

Yapay tatlandırıcılar yağ kütlesini artırıyor! yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/yapay-tatlandiricilar-yag-kutlesini-artiriyor-22426/feed 0
Klarna, Wavy adını verdiği uçtan uca ödeme uygulamasını başlattı https://teknoformat.com/wavy-uctan-uca-odeme-sistemi-22428 https://teknoformat.com/wavy-uctan-uca-odeme-sistemi-22428#respond Fri, 04 Aug 2017 23:54:32 +0000 https://teknoformat.com/?p=22428 Yeni bir fintech girişimi olan Klarna e-ticaret uygulaması ile iyice büyümeye devam ederken, hizmetlerini de çeşitlendirmeyi sürdürüyor. İsveçli şirket şimdi de Wavy adını verdiği uçtan uca ödeme uygulamasını başlattı. Çerez uygulamasının patlamasının ardından, Klarna söz konusu uygulamanın arkasındaki Alman ekiple temasa geçerek bir başka fintech şirketi ile işbirliğine gitmek istedi. Fakat sonradan bu takımında bir […]

Klarna, Wavy adını verdiği uçtan uca ödeme uygulamasını başlattı yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Yeni bir fintech girişimi olan Klarna e-ticaret uygulaması ile iyice büyümeye devam ederken, hizmetlerini de çeşitlendirmeyi sürdürüyor. İsveçli şirket şimdi de Wavy adını verdiği uçtan uca ödeme uygulamasını başlattı.

Çerez uygulamasının patlamasının ardından, Klarna söz konusu uygulamanın arkasındaki Alman ekiple temasa geçerek bir başka fintech şirketi ile işbirliğine gitmek istedi. Fakat sonradan bu takımında bir başka uçtan uca ödeme uygulaması üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Klarna’nın projesinin arkasında bu kadar durması ise bu kadar yoğun bir rekabetin yaşandığı bir alanda hayli ilgi ilgi çekici bir durum.

ABD’de faaliyet gösteren Venmo ve Square Cash, Fransa ve İrlanda’da hizmet veren Lydia, Circle gibi uçtan uca ödeme uygulamaları piyasada mevcut. Revolut ve N26 gibi bazı fintech ürünleri de ücretsiz olarak anında para göre gönderimi yapmayı sağlıyor. Bunların haricinde iOS 11’de Apple Pay ile Apple ve Messenger ile Facebook gibi piyasanın büyük oyuncuları da hazırda var olan ürünlerine uçtan uca ödeme özelliğini eklemiş durumdalar.

İnsanların sürekli olarak yeni bir uygulama indirmekten sıkılmasını da göz önüne alan Wavy olaya değişik bir açıdan yaklaşıyor. Söz konusu uygulama ile artık sadece gönderimi yapan kişinin uygulamaya kaydolması yeterli. Daha şimdiden 31 Avrupa ülkesinde uygulama hizmet vermeye başladı bile.

Para aktarımı yapmak istediğinizde Wavy bir link oluşturuyor. Bu linki herhangi bir mesajlaşma uygulaması ile paylaşabilirsiniz. Whatsapp, Messenger, iMessage hangisini isterseniz. Alıcınız ise bu linke tıklayıp web sayfasını açabilir.

Sonrasında alıcınız gönderiyi kabul edip standart IBAN numarasını girip uygulamaya kaydolmadan işlemi tamamlayabilir. Eğer para almak istiyorsanız, karşı taraf kredi kartı veya banka kartı numarasını girecek, bu işlemde de herhangi bir hesap açmanıza gerek yok. Eğer arkadaşınız linke tıklamazsa bir süre sonra zaman doluyor gönderi yapamıyor. Ödemenize hareketli stickerlar da ekleyebilirsiniz.

Wavy en azından belirli miktarda kişinin uygulamayı indirmesini umut ediyor neticede para göndermek için her şeyden önce uygulamayı indirmek gerekiyor. Eğer ağınızda bulunan insanlar bu uygulamayı sizin gibi indirmişse mesaj uygulamalarında link paylaşmanıza gerek kalmaksızın o kişilerin listedeki isimlerinin üstüne tıklayarak para gönderebiliyorsunuz. İşte tüm bunlarla büyük bir sıçrama yapabilir.

Fakat Wavy’nin gizli silahı ise Klarna hesabına sahip herkesin hesaplarındaki ayarlardan Wavy aktive edebilmesi. Bu durum ise Klarna’nın İsveç gibi hali hazırda popüler olduğu yerlerde uygulamanın çok daha hızlı bir şekilde yayılmasının önünü açabilir.

 

 

Klarna, Wavy adını verdiği uçtan uca ödeme uygulamasını başlattı yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/wavy-uctan-uca-odeme-sistemi-22428/feed 0
Güneş tutulmasını izlerken gözlerinizi korumanızın yöntemleri https://teknoformat.com/gunes-tutulmasini-izlerken-gozlerinizi-korumanizin-yontemleri-22421 https://teknoformat.com/gunes-tutulmasini-izlerken-gozlerinizi-korumanizin-yontemleri-22421#respond Fri, 04 Aug 2017 20:25:06 +0000 https://teknoformat.com/?p=22421 Güneş tutulmasını güvenle nasıl izleyebilirsiniz? Son zamanların 2017 yılına dair en çok beklenen olayı 21 Ağustos’ ta gerçekleşmesi beklenen tutulma olayı. Ancak bu nadir gerçekleşen doğa olayını gözlerken gözlerinize zarar vermek istemezsiniz değil mi? Peki. Güneş tutulmasını güvenle nasıl izleyebilirsiniz? Öncelikle belirtmemiz gereken en önemli durum doğrudan güneşe bakmamanız gerektiği. Elbette ki bunu biliyorsunuz ancak halk […]

Güneş tutulmasını izlerken gözlerinizi korumanızın yöntemleri yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Güneş tutulmasını güvenle nasıl izleyebilirsiniz?

Son zamanların 2017 yılına dair en çok beklenen olayı 21 Ağustos’ ta gerçekleşmesi beklenen tutulma olayı. Ancak bu nadir gerçekleşen doğa olayını gözlerken gözlerinize zarar vermek istemezsiniz değil mi? Peki. Güneş tutulmasını güvenle nasıl izleyebilirsiniz? Öncelikle belirtmemiz gereken en önemli durum doğrudan güneşe bakmamanız gerektiği. Elbette ki bunu biliyorsunuz ancak halk arasında güneş tutulmasında ay tutulmasına nazaran daha korumalı bir yol izlenmesi gerektiği düşünülmekte… Güneş ya da ay tutulması fark etmeksizin her türlü ışık tutulması durumunda koruyucu filtreli gözlük kullanılması gerekmektedir. Her ikisi arasında da bir fark bulunmamakta, daha doğrusu tam olarak insan üzerinde oluşturabileceği zararı ölçülememesinden dolayı gereken önlemlerin alınması şarttır.Güneş tutulmasını güvenle nasıl izleyebilirsiniz?

21 Ağustos’ a kadar, 1918’den beri Amerika Birleşik Devletlerine güneş tutulmasını izlemek için seyahat edenlerin toplamı 14 eyalette milyonlarca insanı aşmış durumda. Bununla birlikte, NASA yetkililerinin bir uyarısı var. Bu nadir gerçekleşen gök olayını gözlemeye gelecek insanlar gözlerini güvende tutmak için gereken adımları atmalıdırlar. Aksi taktirde görme kaybı yaşanmasına karşı risk altındakiler grubuna girebilirler. Tutulma sırasında güneşe çıplak gözle bakmaya çalışmak gözlerinize zarar vermenizin iyi bir yoludur. Bunu sakın aklınızdan geçirmeyin.

Önce güvenlik

Güneşe korunmasız gözlerle bakmak, aşırı ultraviyole ışığın retinaya taşması ve göze zarar vermesi durumunda ortaya çıkan güneş retinopatisine neden olabilir. Gözünüzü koruyacak ve optik mağazalarından alabileceğiniz özel gözlükler bulunmaktadır.

Belli bir ISO 12312-2 uluslararası standardı olan sertifikasyon bilgileri yazan gözlükleri alın.
Ürünün üzerinde bir yere satıcının adını ve adresini yazdırın.
Cihazları üç yıldan eski veya hasar görmüş gibi görüyorsanız bu cihazları kullanmayın.
Kendi ev yapımı filtrelerinizi kullanmayın.
Günlük kullandığınız güneş gözlüğü, mercekleri her ne kadar koyu renkte olursa olsun iyi bir seçenek değildir.Güneş tutulmasını güvenle nasıl izleyebilirsiniz?

Yaşayabileceğiniz göz hasarı
Doğru gözlüğü almamanın size maliyeti ciddi olabilir. Kalıcı görme kaybı anlamına bile gelebilir. Vanderbilt Göz Enstitüsü’ ndeki klinik oftalmoloji bölümü doçent doktoru Dr. Nathan Podoll, koruyucu mercekler olmadan bakılan ışıkta, sadece saniyeler içinde güneşe baktıktan sonra retinada kalıcı hasarlar oluşabileceğini söyledi.

Podoll, retinanın “kendisini tamir etmesinin bilinen bir yolu yoktur. Yeniden canlandıramayız, ilaç kullanayamayız ya da onaramayız.” dedi. Kalıcı görme hasarı “kör noktalar” ve aşırı ışık yoğunluğu durumlarından dolayı körlük olayına sebebiyet verebilir. Çocuklarının gözleri risk altına girebilir, çünkü objektifleri yaşlı insanların gözlerindeki kadar opak değildir.

Güneş tutulmasını izlerken gözlerinizi korumanızın yöntemleri yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/gunes-tutulmasini-izlerken-gozlerinizi-korumanizin-yontemleri-22421/feed 0
Ağustos tutulmalarını izleyebileceğiniz 3 muhteşem mekan https://teknoformat.com/agustos-tutulmalarini-izleyebileceginiz-3-muhtesem-mekan-22413 https://teknoformat.com/agustos-tutulmalarini-izleyebileceginiz-3-muhtesem-mekan-22413#respond Fri, 04 Aug 2017 19:25:53 +0000 https://teknoformat.com/?p=22413 Tutulmanın izlenebileceği 3 Milli Park Ağustos ayı, ekliptik tutulmaların yaşanacağı bir ay. Bunu daha önce yaptığımız etkinlik haberimizle sizlere duyurmuştuk. 2017 yılının içinde bulunduğumuz ağustos ayının 3. haftasında pek çok ekliptik tutulma olayı yaşanacak ve en iyi gözlem bazı doğal merkezlerden yapılabilecek. Dünya’ nın dört bir yanından doğal ve ulusal parklara akın edecek binlerce gözlemci […]

Ağustos tutulmalarını izleyebileceğiniz 3 muhteşem mekan yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Tutulmanın izlenebileceği 3 Milli Park

Ağustos ayı, ekliptik tutulmaların yaşanacağı bir ay. Bunu daha önce yaptığımız etkinlik haberimizle sizlere duyurmuştuk. 2017 yılının içinde bulunduğumuz ağustos ayının 3. haftasında pek çok ekliptik tutulma olayı yaşanacak ve en iyi gözlem bazı doğal merkezlerden yapılabilecek. Dünya’ nın dört bir yanından doğal ve ulusal parklara akın edecek binlerce gözlemci turist olacak. İşte bunlardan 3 tanesini sizler için derledik. Eğer imkanınız var ise bu ulusal parklara giderek tutulma olayını izleyebilir ya da tüm gün oradan yapılacak canlı yayınları sosyal medya aracılığıyla izleyebilirsiniz. Tutulmanın izlenebileceği 3 Milli Park:

 1. John Day Fossil Beds

  Tutulma ne zaman?Yerel saatle sabah 9 civarında başlayacak ve güneş 10:20 civarında iken iki dakika kadar tamamen karanlık olacak.
  Kamp yapmaya izin veriliyor mu?
  Parkta değil ancak yakınlarında diğer kamp yapma seçenekleri bulunuyor.Tutulmanın izlenebileceği 3 Milli Park

 2. Grand Teton Ulusal ParkıTutulmanın izlenebileceği 3 Milli ParkWyoming’ deki Grand Teton Milli Parkı, 21 Ağustos’ u tarihin en yoğun günü olarak görmek istiyor. Bunun için park rangerleri ve gökbilimciler, ziyaretçilere yardım etmek için belirlenen görüntüleme alanlarında teleskoplar gönderecek. Ama kendi aletlerinizi getirip olayı kendi yerinde görmeyi isteyeceğinize eminiz. Tutulma yerel saatle sabah 10: 15′ ten önce gerçekleşecek ve 1:00 dolaylarında bitecek. Parkın bazı bölümlerinde iki dakika kadar sürecek. Ayrıca özel olarak görevlendirilmiş 4 detaylı görüntüleme alanı ve ekipmanlar ayarlanacak.
 3. Congaree Ulusal ParkıTutulmanın izlenebileceği 3 Milli ParkCongaree Milli Parkı şaşırtıcı derecede sık ağaçları ve ormanı ile muhteşem yürüyüşlere ev sahibi olan bir mekan. Ne yazık ki, yoğun ağaç örtüsü, parkta çok az sayıda görüntüleme alanı oluşturacak olsa da yine de elverişli bir konumda bulunuyor. Ancak o güne kadar rehberli tutulma programlarından birine kaydolursanız, bir rehber büyük tutulma günü için birincil görüntüleme alanına ulaşmanızı sağlar. Tutulma gününü burada rehber eşliğinde izleme deneyimini yaşayabilirsiniz.Tutulma ne zaman?

  Tutulma olayı saat 02:40 civarında başlayacak
  Kamp yapılmasına izin verildi mi?
  Belirlenen ve izin verilmiş iki kamp alanı bulunmakta (rezervasyon yaptırmanız gerekiyor) ve belde kampına da izin veriliyor.
  Herhangi bir özel olay var mı?
  Bahsedilen rehberli eşliğin yanı sıra görevlendirilen personel, belirlenen çeşitli görüntüleme alanlarında tutulmayı izlemeye gelenlere yardımcı olacak.

Ağustos tutulmalarını izleyebileceğiniz 3 muhteşem mekan yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/agustos-tutulmalarini-izleyebileceginiz-3-muhtesem-mekan-22413/feed 0
Bebek kutularının bebek ölüm oranını düşürmedeki başarısı kanıtlandı https://teknoformat.com/bebek-kutularinin-bebek-olum-oranini-dusurmedeki-basarisi-kanitlandi-22401 https://teknoformat.com/bebek-kutularinin-bebek-olum-oranini-dusurmedeki-basarisi-kanitlandi-22401#respond Fri, 04 Aug 2017 18:28:53 +0000 https://teknoformat.com/?p=22401 Bebek kutusu, savunma kalkanı oluşturuyor Evinizin yeni üyesi olan bebeğinizin eve gelişiyle pek çok şey değişir. Çocuk sahibi olmak ebeveynler için hayat bir anda olağan seyrinin dışına çıkar ve yeni bir stres hali oluşur. Yeni doğan bebekler doğumdan hemen sonra gelişebilecek- özellikle bir yaşından küçük bebekler- ölümcül olabilen ani ve beklenmedik komplikasyonlara karşı savunmasızdır. Pek […]

Bebek kutularının bebek ölüm oranını düşürmedeki başarısı kanıtlandı yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Bebek kutusu, savunma kalkanı oluşturuyor

Evinizin yeni üyesi olan bebeğinizin eve gelişiyle pek çok şey değişir. Çocuk sahibi olmak ebeveynler için hayat bir anda olağan seyrinin dışına çıkar ve yeni bir stres hali oluşur. Yeni doğan bebekler doğumdan hemen sonra gelişebilecek- özellikle bir yaşından küçük bebekler- ölümcül olabilen ani ve beklenmedik komplikasyonlara karşı savunmasızdır. Pek çok durumda özellikle de uyku söz konusu olduğunda, biraz eğitim ve alınacak önlemlerle birlikte bu komplikasyonlar engellenebilir. Bebek kutusunun konumuza dahil olduğu yer tamda burası! Bebek kutusu, savunma kalkanı oluşturuyor.Bebek kutusu, savunma kalkanı oluşturuyor

Ocak 2017’de New Jersey, bebek bekleyen yeni anne olacaklar için evrensel bir bebek kutusu programı başlatan ilk ABD eyaleti oldu. Bu yenilikçi paketlerin geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bunları kendiniz veya ilk bebeğinize hazırlanan sevdikleriniz için nasıl elde edebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin. Bebek kutuları, 1930′ lardan bu yana Finlandiya’ da yeni annelere dağıtılan basit karton kutulardı. Ucuz bir beşik, bebeklerin uyku için dış ortamdan güvenli bir yer imkanını sunar. Kutular çocuk bezleri ve kıyafetler gibi temel bebek bakım malzemeleri ile doludur.

Finlandiya ve orijinal bebek kutusu

Bebek kutuları ilk kez 1930′ larda Finlandiya’ da 1937’deki Anne ve Hamilelik Yasası’ nın bir parçası olarak ortaya çıktı. Bu kanun, endişe verici bir orana ulaşan bebek ölüm hızına tepki olarak oluşturuldu. En yüksekte oran olarak 10 çocuktan 1’i -1 yaşın altında- öldü. Kutular başlangıçta sadece düşük gelirli anneler için tasarlanmıştı. O zamandan bu yana, Finlandiya’nın bebek ölüm hızı, dünyanın pek çok yerinde olduğu üzere düştü ve şu anda , 1.000 canlı doğumda sadece 2 ölüm düzeylerine kadar düştü. Bebek kutuları, bebeklerin anne babalarının sırtlarında uyumaları ve rahatça nefes almaları için güvenli ve rahat yerler olacak şekilde tasarlanmıştır.Bebek kutusu, savunma kalkanı oluşturuyor

Böylesi bir başarı ile program genişledi. 1949 yılından itibaren bu hibelendirme, gelirden bağımsız olarak Finlandiya’daki tüm annelere sunuldu. Finlandiya’da daimi ikametgahların yanı sıra Avrupa Birliğinde çalışmak üzere oraya taşınan insanlar ve bunların aile üyeleri hibeye başvurmaya hak kazanırlar.

Bebek Kutuları Finlandiya’ya Nasıl Bir Yardımda Bulunuyor?

• Bebek ölüm hızı 1960’da 1.000 doğumda 21.9 iken 2015′ te 1.000 doğumda 1.9’a düştü.
• Finlandiya, dünyanın en az bebek ölüm oranı olan 10 ülkeden biridir.
• Amerika Birleşik Devletleri’ nde, bebek ölüm hızı 1.000 doğumda 5.6′ dır.

Finlandiya’nın sosyal güvenlik yardımı sağlayıcısı Kela’ya göre, her yıl yaklaşık 60.000 doğum yardımı sağlanmaktadır. Ebeveynler, doğum paketi (bebek kutusu) veya 140 Euro’ luk para yardımı için başvurma seçeneğine sahiptir. Ancak ilk kez anne olacakların çoğu bebek kutusunu tercih etmektedir.

Bebek kutusunun içinde ne var?Bebek kutusu, savunma kalkanı oluşturuyor

Yeni doğum paketinin içeriği düzenli olarak değişir; ancak kutu; battaniye, giysiler (kış giyimi dahil), banyo havluları, bebek bezleri, önlükler, kişisel bakım malzemeleri (bir termometre, çivi dahil) makas, sevimli bir oyuncak ve bir kitaptan oluşur.

ABD’ye bebek kutuları getirme konusunda, Finlandiya’ da uygulanan programın başarılı olması oldukça önemli bir rol oynamıştır. Finlandiya’ da on yıllardır başarı ile bebek kutusu programları, İskoçya, Arjantin ve şimdi Birleşik Devletler de dahil olmak üzere dünya çapında yaygın bir hale geliyor. New Jersey, anne olmayı bekleyenlere ücretsiz bebek kutuları sunan ilk eyalet.

 

Bebek kutularının bebek ölüm oranını düşürmedeki başarısı kanıtlandı yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/bebek-kutularinin-bebek-olum-oranini-dusurmedeki-basarisi-kanitlandi-22401/feed 0
Nokia 2 akıllı telefonuna ait ilk görseller yayınlandı https://teknoformat.com/nokia-2-akilli-telefonuna-ait-ilk-gorseller-yayinlandi-22400 https://teknoformat.com/nokia-2-akilli-telefonuna-ait-ilk-gorseller-yayinlandi-22400#respond Fri, 04 Aug 2017 17:53:49 +0000 https://teknoformat.com/?p=22400 Nokia’nın yeni akıllı telefonu Nokia 2’nin görüntüleri ortaya çıktı Uzun bir zaman aradan sonra akıllı telefon pazarına yeniden giriş yapan Nokia, emin adımlar ile ilerlemeye devam ediyor. Nokia 8 adlı akıllı telefonunun ardından şimdi de Nokia 2 adlı cihazı ile tekrardan dikkatleri üzerine çeken firma, oldukça iddialı olan akıllı telefonları ile kullanıcılarını memnun edecek gibi […]

Nokia 2 akıllı telefonuna ait ilk görseller yayınlandı yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Nokia’nın yeni akıllı telefonu Nokia 2’nin görüntüleri ortaya çıktı

Uzun bir zaman aradan sonra akıllı telefon pazarına yeniden giriş yapan Nokia, emin adımlar ile ilerlemeye devam ediyor. Nokia 8 adlı akıllı telefonunun ardından şimdi de Nokia 2 adlı cihazı ile tekrardan dikkatleri üzerine çeken firma, oldukça iddialı olan akıllı telefonları ile kullanıcılarını memnun edecek gibi görünüyor. Bugün ise, elimize Nokia’nın yeni akıllı telefonu olan Nokia 2’ye ait görseller ulaştı.

Nokia’nın yeni akıllı telefonu Nokia 2, bugün FCC sertifikasyonunda ortaya çıktı. TA-1029 model numarası ile görüntülenen Nokia 2’nin bazı özellikleri de böylelikle ortaya çıkmış oldu. Cihazın ortaya çıkan ilk görüntülerine baktığımız zaman hemen yeni akıllı telefonda polikarbon bir malzemenin kullanıldığını farkediyoruz. Nokia 2 tasarım konusunda diğer akıllı telefonlar ile oldukça benzer olarak karşımıza çıkıyor.

Nokia’nın yeni akıllı telefonu Nokia 2’nin görüntüleri ortaya çıktı

Nokia 2 teknik özellikleri nelerdir?

Nokia’nın yeni akıllı telefonu Nokia 2’de diğer modellerinin dışında olmayan biz özellik mevcut. O özellikte yeni cihazda parmak izi okuyucusunun bulunmaması. Bazı akıllı telefon kullanıcıları bu özelliğe önem vermiyor tabi ki de. Öte yandan, Nokia 2 akıllı telefonu gücünü Qualcomm’un Snapdragon 212 işlemcisinden alacak.

OKU ►  Montessori eğitimi hakkında bilmedikleriniz

Nokia 2 akıllı telefonunda ortaya çıkan sızıntılara göre 1 GB RAM yer alacak ve cihazın dahili depolama alanı da oldukça şaşırtıyor. Akıllı telefonda tam 8 GB dahili depolama alanı yer alacak. Nokia 2’nin şu an için kamera özellikleri bilinmiyor. İlerleyen günlerde kamera özellikleri hakkında da sızıntılar olacaktır diye umuyoruz. Ve, Nokia 2 akıllı telefonu Bluetooth 4.1 standartını bünyesinde barındıracak.

Nokia’nın yeni akıllı telefonu Nokia 2’nin görüntüleri ortaya çıktı

Nokia’nın orta segment akıllı telefonu Nokia 2’nin ekran özelliklerine gelecek olursak da, akıllı telefon HD çözünürlüklü bir ekran ile kullanıcılarının karşısında çıkacak. Henüz, Nokia’dan yeni cihazının ekran boyutu ile ilgili bir açıklama gelmedi. Ancak, Nokia 2’nin ekran boyutunun 4,7 inç ya da 5 inç olması bekleniyor. Gelelim, en can alıcı soruya, Nokia’nın yeni akıllı telefonu Nokia 2’nin fiyat etiketi ne kadar olacak? Bu sorunun cevabını sizlere tahminler üzerinden vereceğiz. Çünkü, Nokia, bu konuda da henüz bir açıklama yapmış değil. Nokia 2 akıllı telefonunun fiyatının yaklaşık olarak 100 dolar ya da altında bir fiyat ile satışa çıkması bekleniyor.

Nokia 2 akıllı telefonuna ait ilk görseller yayınlandı yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/nokia-2-akilli-telefonuna-ait-ilk-gorseller-yayinlandi-22400/feed 0
Montessori eğitimi hakkında bilmedikleriniz https://teknoformat.com/montessori-egitimi-hakkinda-bilmedikleriniz-22392 https://teknoformat.com/montessori-egitimi-hakkinda-bilmedikleriniz-22392#respond Fri, 04 Aug 2017 15:34:26 +0000 https://teknoformat.com/?p=22392 Montessori Eğitimi Nedir? Son zamanlarda özellikle ilk ve orta öğretim düzeyindeki çocukların eğitimi ile ilgili ülkemizde ve yurt dışında farklı bir takım eğitim politikaları ve pedagojik kurallar izlemekte. Bizde bugünkü haber köşemizde sizlere son günlerin en çok konuşulan ve pek çok eğitim uzmanı ve öğretmen tarafından desteklenerek eğitim sisteminin bir yerine konuşlandırılması gerektiği söylenen Montessori […]

Montessori eğitimi hakkında bilmedikleriniz yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Montessori Eğitimi Nedir?

Son zamanlarda özellikle ilk ve orta öğretim düzeyindeki çocukların eğitimi ile ilgili ülkemizde ve yurt dışında farklı bir takım eğitim politikaları ve pedagojik kurallar izlemekte. Bizde bugünkü haber köşemizde sizlere son günlerin en çok konuşulan ve pek çok eğitim uzmanı ve öğretmen tarafından desteklenerek eğitim sisteminin bir yerine konuşlandırılması gerektiği söylenen Montessori eğitim tarzı ve Montessori Pedagojisi hakkında bilgiler veriyor olacağız. Montessori Eğitimi Nedir?Montessori Eğitimi Nedir?

Montessori kimdir? Montessori eğitimi ne demektir?

Öncelikle Montessori, adını günümüzde eğitime adı verilen, İtalya’ nın ilk kadın doktoru, pedagog ve antropoloji profesörü Maria Montessori’ den almıştır. 1870 – 1952 yılları arasında yaşamış ve her bir çocuğun kendine has farklı özellikler olmasından kaynaklanan bireysel bir eğitim yaklaşımı pedagojisi geliştirilmesi gerektiğini savunmuştur. Montessori Eğitimi Nedir?1899 yılında Montessori’ nin başlattığı ve devamında 1900′ lü yıllarda etkisini devam ettiren şimdilerde ise okulların temel eğitim politikası haline gelen bu pedagoji üzerinde durulması gereken bir konu. 20. yüzyılın başlarında Roma’ da zeka geriliği problemi yaşayan hasta çocukların gönderildiği bir okul olan Orthogranic’ te Maria Montessori çok önemli bir eksiklik fark etmiştir. Her bir çocuk ile aynı yöntemler ile ilgilenilmeye çalışılması, çocukların hastalık bulgularındaki stabiliteyi sağlamak yerine iyiden iyiye daha kötü bir hal almasına yol açıyordu. Montessori, bunu çözmek için her bir çocuk ile ayrı ayrı zaman geçirerek, çocukların öğrenme eğilimlerini öğrenmeye ve saptamaya çalıştı. Bunun sonucunda bireysel bir öğrenme ve öğretim metodu ortaya çıkardı.Montessori Eğitimi Nedir?

Zihinsel engellilerin eğitimleri konusunda aradığı bazı bilgileri Itard ve Séguin’ in çalışmalarında bularak, bu yöntemleri temel aldığı kendi yöntemini geliştirdi. Bu çalışmaların sonucunda eğittiği bir grup zihinsel engelli çocuk, aldıkları eğitimin sonucunda devlet yeterlilik sınavlarında normal öğrencilere oldukça yakın bir başarı gösterdi. Herkes bu başarıdan dolayı çok mutluydu. Ancak Dr. Montessori bundan o kadar çok etkilendi ki zekâ seviyeleri normal olan sağlıklı  çocukların nasıl olup da zihinsel engelli çocuklarla karıştırılacak kadar istikrarsız olabileceklerini anlamaya çalışan çalışmalarını hızlandırdı.

Maria Montessori çocukların;

 • ödüllerden
 • cezalardan
 • yetişkin tarafından programlanmış eğitimden
 • oyuncaklardan
 • şekerlemelerden
 • öğretmen masasından
 • toplu derslerden

hoşlanmadıklarını,

 • özgür seçimden,
 • hatalarını kendilerinin denetiminden,
 • hareket etmekten,
 • sessizlik ve dinginlikten,
 • sosyal ilişkilerini kendilerince kurmasından,
 • çevrenin düzenli ve temiz olmasından,
 • özgür faaliyetlere dayanan bir disiplinden,
 • kitap olmadan okuma ve yazmadan
 • alıştırmaların tekrarlanmasından,

hoşlandıklarını gözlemledi.

Eğitim sistemini tamamıyla çocuktan ve dengeli bir listeyle oluşturarak kurdu. Günümüzde Montessori ilkeleri olarak okullarda uygulanmaya çalışılan ve sağlıklı bir toplumun temeli olan çocukların inşasında denenen ilkeler bunları içermekte… Montessori eğitim sistemi ile ilgili daha detaylı haber dizimizi önümüzdeki günlerde paylaşıyor olacağız.

Montessori eğitimi hakkında bilmedikleriniz yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/montessori-egitimi-hakkinda-bilmedikleriniz-22392/feed 0
Milenyum çağında doğurganlık oranının azalmasında kadın perspektifi https://teknoformat.com/milenyum-caginda-dogurganlik-oraninin-azalmasinda-kadin-perspektifi-22387 https://teknoformat.com/milenyum-caginda-dogurganlik-oraninin-azalmasinda-kadin-perspektifi-22387#respond Fri, 04 Aug 2017 14:16:05 +0000 https://teknoformat.com/?p=22387 Eski usullerin terk edilmesi nüfusun azalmasına mı sebep oldu? Milenyum çağı şüphesiz ki teknoloji çağı. Teknolojinin getirmiş olduğu faydaların yanı sıra pek çok zararın da hayatımıza girmiş olduğu da bir aşikar. Nüfus ve İnsan Sağlığı Araştırma Akademisinin dünya genelinde yaptığı bir araştırma sonuçlarına bakılacak olursa Milenyum, nüfus rakamları konusunda endişe duyabileceğimiz bir dönem. Son dönemde […]

Milenyum çağında doğurganlık oranının azalmasında kadın perspektifi yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Eski usullerin terk edilmesi nüfusun azalmasına mı sebep oldu?

Milenyum çağı şüphesiz ki teknoloji çağı. Teknolojinin getirmiş olduğu faydaların yanı sıra pek çok zararın da hayatımıza girmiş olduğu da bir aşikar. Nüfus ve İnsan Sağlığı Araştırma Akademisinin dünya genelinde yaptığı bir araştırma sonuçlarına bakılacak olursa Milenyum, nüfus rakamları konusunda endişe duyabileceğimiz bir dönem. Son dönemde gelişmekte ve gelişmiş olan ülkelerin nüfus artış hızı ve nüfusu artırma politikalarına bakıldığında şu sonuç ortaya çıkıyor. Milenyum döneminin modern kadınları kaliteli bir iş yaşamını aile yaşamına tercih ediyor. Bu da demek oluyor ki, ekonomik sebeplerle çocuk sahibi olma yaşını daha ileri bir tarihe erteliyor. Özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin devletlerinin Aile ve Sosyal Politikalar gibi kurumları, çocuk sahibi olmak isteyen ve çocuk sahibi olan ailelere bir takım teşviklerde bulunuyor. Eski usullerin terk edilmesi nüfusun azalmasına mı sebep oldu?Eski usullerin terk edilmesi nüfusun azalmasına mı sebep oldu?

Yüzyıllar boyunca, iş yerlerinde ulaşılmaya çalışılan kariyer hedefleri, ekonomik gerçeklikler ve son dönemde hızla ilerleyen kısırlık ve çocuk sahibi olmaya ilişkin çeşitli tedaviler aile planlamasına yaklaşım şeklimizi değiştiriyor. Bu gayet normal bir zaman ve mekan akışı. Ancak öyle bile olsa uzmanlar bu durumun demografik nüfus artışına olan etkilerine araştırıyor. ABD’ de 1.214 kişi üzerinde yapılan bir araştırma sonuçlarına göre milenyum nüfus artışı ile ilgili bir rapor yayınlandı. Bu raporda, Healthline, Amerikan ebeveynliğinin nasıl büyük ölçüde değiştiğini ve önümüzdeki birkaç yıl içinde nasıl bir değişim göstereceğini araştırıyor. Healthline raporundaki önemli bulgular şunlar:

-Milenyum döneminde bir kadın ve erkek, aile oluşturmayı erteliyor.

-Kadınların yüzde 53’ü, gelecekte bir çocuğa yeterli maddi imkânları sunma konusunda kararsızlıklarına dikkat çekerek yumurtalarını dondurmayı düşünüyorlar. Eğitime ve sağlığa (yüzde 25 oranında) odaklanıyorlar.

-40 milyondan fazla kadın, bir kadının doğurganlığıyla ilgili olan ve yüzde 68′ i 35 yaş üzerindeki kadınlardan oluşan IVF gibi tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyduğunun farkında değil. Binlerce kadının hamile kalmak için IVF yardımı almaya ihtiyacı var.

 

Nesiller boyu aile planlaması

Eski usullerin terk edilmesi nüfusun azalmasına mı sebep oldu?

1946-1964 yılları arasında nüfus ve aile planlaması durumu çokta psikolojik temellere dayanmıyordu. Bu dönemler arasında sanayileşme hamlesi için gereken çalışan insan ihtiyacını karşılamak amaçtı. 1982-1999 yılları arasında doğan ve halen 18-34 yaşlarındaki kişilerin yaşadığı dönem bu dinamiği tamamen değiştiriyor. Bunu da uzmanlar aile kavramı ve nüfus artışının son dönemde tamamen değişmiş bir algı içine bürünmesiyle açıklanabilir olduğunu söylüyor.

“Milenyum kadınları ve erkekleri kariyerlerindeki başarıya odaklanıyor, teknolojinin çevrimiçi tanışma imkanı sunması ise ilişkileri daha rahat hale getiriyor. Zorlu ekonomik  özgürlüğü sağlamaya çalışma çabaları ise bu durumu daha da zorlaştırıyor ve çocuk sahibi olma yaşını ileriki yıllara taşıyor.” diyor Valerie Landis

Milenyum çağında doğurganlık oranının azalmasında kadın perspektifi yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/milenyum-caginda-dogurganlik-oraninin-azalmasinda-kadin-perspektifi-22387/feed 0
OnePlus 5’in yeni renk seçeneği ortaya çıktı! https://teknoformat.com/oneplus-5in-yeni-renk-secenegi-ortaya-cikti-22379 https://teknoformat.com/oneplus-5in-yeni-renk-secenegi-ortaya-cikti-22379#respond Fri, 04 Aug 2017 08:32:32 +0000 https://teknoformat.com/?p=22379 Akıllı telefon OnePlus 5’in yeni rengi Amazonda açığa çıktı Hatırlayacağınız üzere, OnePlus şirketi yeni akıllı telefon OnePlus 5 için yeni bir renk seçeneği sunacaklarını açıklamışlardı. Ama, OnePlus 5 için düşünülen bu yeni renk seçeneğinin hangi renk olacağını söylemediler. Kafalarda soru işareti yaratan bu soru bazı kişiler tarafından meraka yola açtı ve o kişiler bu sorunun […]

OnePlus 5’in yeni renk seçeneği ortaya çıktı! yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Akıllı telefon OnePlus 5’in yeni rengi Amazonda açığa çıktı

Hatırlayacağınız üzere, OnePlus şirketi yeni akıllı telefon OnePlus 5 için yeni bir renk seçeneği sunacaklarını açıklamışlardı. Ama, OnePlus 5 için düşünülen bu yeni renk seçeneğinin hangi renk olacağını söylemediler. Kafalarda soru işareti yaratan bu soru bazı kişiler tarafından meraka yola açtı ve o kişiler bu sorunun cevabını bulabilmek için harekete geçti. Amazon’un Hindistan’a hizmet veren internet sitesinin kodlarını karıştırırken OnePlus 5 için düşünülen yeni renk seçeneği ortaya çıktı.

Akıllı telefon OnePlus 5’in yeni rengi Amazonda açığa çıktı

OnePlus şirketi, yeni renk seçeneğini kendileri açıklayamadı ne yazık ki! OnePlus 5 adlı yeni akıllı telefonun satış sayfasının kodları arasında yer alan yeni renk seçeneği kullanıcılarını sevindirecek. OnePlus şirketinin akıllı telefonu OnePlus 5 için yeni renk seçeneği “Gold” rengi olacak. OnePlus şirketi, Gold yani altın rengini daha önce de birçok akıllı telefonunda kullanmıştı. Ancak, unutmayalım ki bu renk seçeneğinin kaynağı bir sızıntıdan ibaret. Bu yüzden, OnePlus şirketinin yeni renk seçeneği ile ilgili yapacağı açıklamayı bekliyoruz.

Amazon’un Hindistan’a hizmet veren internet sitesinin kodlarının karıştırılması ile ortaya çıkan yeni renk seçeneği kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen renk olacak mı dersiniz? Bu sızıntıdan sonra OnePlus 5’in teknik özelliklerine de bir göz atalım ister misiniz?

Akıllı telefon OnePlus 5’in yeni rengi Amazonda açığa çıktı

OnePlus 5 teknik özellikleri nelerdir?

OnePlus şirketinin yeni akıllı telefonu OnePlus 5 gücünü Qualcomm’un Snapdragon 835 yonga setinden alıyor. Bildiğiniz üzere, akıllı telefonda kullanılan Snapdragon 835 yonga setin bilinen en güçlü yonga setidir. 8 çekirdekli bir işlemci yapısına sahip olan bu yonga setinin içerisinde 4.2.5 GHz Kyro ve 4.1.9 GHz Kryo çekirdekleri bulunuyor. 8 çekirdekli CPU mimarisine GPU tarafında Adreno 540 eşlik ediyor. Adreno 540, oyun performansı bakımından sınıfının en iyi GPU’su olarak gösterilmektedir.

Akıllı telefon OnePlus 5’in yeni rengi Amazonda açığa çıktı

OKU ►  RED’in akıllı telefonu Hydrogen One’dan bir video geldi

Akıllı telefon 6 GB RAM ile desteklenmiştir ve cihazın 8 GB RAM’li versiyonu da mevcuttur. 6 GB RAM ile desteklenmiş olan versiyonu tam 64 GB dahili depolama alanına sahip olurken, 8 GB RAM ile desteklenmiş olan versiyonu ise, 128 GB dahili depolama alanına sahiptir. Ancak, OnePlus 5 akıllı telefonun microSD desteği bulunmamaktadır.

OnePlus şirketi tarafından OnePlus 5’in yeni renk seçeneği ile ilgili yeni bir açıklama yapılır yapılmaz sizler ile paylaşacağız. Bizi takip etmeye devam edin.

OnePlus 5’in yeni renk seçeneği ortaya çıktı! yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/oneplus-5in-yeni-renk-secenegi-ortaya-cikti-22379/feed 0
Bruce Willis ile beyazperdeye uyarlanan Death Wish filminden ilk fragman geldi https://teknoformat.com/bruce-willis-ile-beyazperdeye-uyarlanan-death-wish-filminden-ilk-fragman-geldi-22370 https://teknoformat.com/bruce-willis-ile-beyazperdeye-uyarlanan-death-wish-filminden-ilk-fragman-geldi-22370#respond Thu, 03 Aug 2017 18:13:41 +0000 https://teknoformat.com/?p=22370 Death Wish filminin ilk fragmanı yayınlandı Geçtiğimiz sene içerisinde duyurusu yapılan Death Wish adlı filmden ilk fragman nihayet geldi. 1974 yapımı roman uyarlaması Death Wish Bruce Willis’in başrolünü oynaması ile yeniden beyazperdeye uyarlanıyor. Bruce Willis’in başrolünü üstlendiği Death Wish filminin kadrosunda, Vincent D’Onofrio, Mike Epps, Elisabeth Shue ve Kimberly Elise yer alıyor. Hatırlayacağınız üzere, Amerikalı […]

Bruce Willis ile beyazperdeye uyarlanan Death Wish filminden ilk fragman geldi yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Death Wish filminin ilk fragmanı yayınlandı

Geçtiğimiz sene içerisinde duyurusu yapılan Death Wish adlı filmden ilk fragman nihayet geldi. 1974 yapımı roman uyarlaması Death Wish Bruce Willis’in başrolünü oynaması ile yeniden beyazperdeye uyarlanıyor. Bruce Willis’in başrolünü üstlendiği Death Wish filminin kadrosunda, Vincent D’Onofrio, Mike Epps, Elisabeth Shue ve Kimberly Elise yer alıyor.

Death Wish filminin ilk fragmanı yayınlandı

Hatırlayacağınız üzere, Amerikalı suç ve gerilim yazarı olan Brian Garfield’in 1972 yılında yayımlanan romanı Death Wish, Michael Winner yönetmenliğinde 1974 yılında da yine aynı isim ile beyazperdeye uyarlanmıştı. Death Wish filminin ardından tam altı tane daha devam filmi gelip filmin serisi oluşmuştu. Death Wish filminin hikayesinde ise, evine zorla girip kızına tecavüz eden ve karısını öldüren adamlardan intikam alıp adaleti kendi elleri ile sağlamak isteyen mimar Paul’un hikayesi anlatılıyor.

Death Wish filminin ilk fragmanı yayınlandı

Death Wish filminin uyarlamasında yönetmenliği ise, Kalevet, Big Bad Wolves ve The ABCs of Death 2 filmlerinin yönetmenleri Aharon Keshales ve Navot Papushado üstleniyor diye haberler çıkmıştı. Fakat, en son gelen bilgilere göre, filmin yönetmenliğini Sahil Güvenlik filminin yönetmenliğini yapan Eli Roth üstleniyor. Eli Roth film ile ilgili bir açıklamada bulundu ve o açıklamada;

OKU ►  RED’in akıllı telefonu Hydrogen One’dan bir video geldi

“ Bu klasik yapımı Bruce Willis ile geri getirmek istedik. Sevdiğimiz bu filmde bütün saygımız ile biraz eğlenebilmeyi istiyoruz. Death Wish özel bir ajan, bir John Wick değil. O, daha önce eline bir silah almamış sıradan bir adam, baba ve doktor” dedi.

Death Wish adlı filmin başarolünü ise yani Paul isimli karakterimizi Bruce Willis canlandırıyor olacak. Yeniden beyazperdeye uyarlanan film, ABD’de 22 Kasım 2017 tarihinde vizyona girecek. Muhteşem bir yapım olacağı şimdiden konuşulmaya başladı bile. Zaten, bir filmin içerisinde Bruce Willis yer alır da, o film kötü olur mu! Lafı çok fazla uzatmadan sizler ile Bruce Willis’in yeniden dirilttiği Death Wish adlı film için paylaşılan fragman ile baş başa bırakıyorum. Şimdiden iyi seyirler diliyoruz. Aşağıdaki link aracılığı ile Death Wish adlı filmin fragmanına ulaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin.

Bruce Willis ile beyazperdeye uyarlanan Death Wish filminden ilk fragman geldi yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/bruce-willis-ile-beyazperdeye-uyarlanan-death-wish-filminden-ilk-fragman-geldi-22370/feed 0
RED’in akıllı telefonu Hydrogen One’dan bir video geldi https://teknoformat.com/redin-akilli-telefonu-hydrogen-onedan-bir-video-geldi-22364 https://teknoformat.com/redin-akilli-telefonu-hydrogen-onedan-bir-video-geldi-22364#respond Thu, 03 Aug 2017 13:07:22 +0000 https://teknoformat.com/?p=22364 Merakla beklenen Hydrogen One telefonu için video paylaşıldı Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren ve herkes tarafından merak içinde beklenilen RED’in holografik ekranlı akıllı telefonu Hydrogen One için bir video yayınlandı. Geçtiğimiz günler içerisinde profesyonel dijital kamera markası RED, yeni akıllı telefonu Hydrogen One’ı tanıtmıştı. Hydrogen One adını verdiği cihaz o günden beri herkesin diline […]

RED’in akıllı telefonu Hydrogen One’dan bir video geldi yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Merakla beklenen Hydrogen One telefonu için video paylaşıldı

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren ve herkes tarafından merak içinde beklenilen RED’in holografik ekranlı akıllı telefonu Hydrogen One için bir video yayınlandı. Geçtiğimiz günler içerisinde profesyonel dijital kamera markası RED, yeni akıllı telefonu Hydrogen One’ı tanıtmıştı. Hydrogen One adını verdiği cihaz o günden beri herkesin diline dolandı. Dünyanın ilk gözlüksüz üç boyutlu ekranına sahip olacak olan cihaz için bugün bir video yayınlandı.

Merakla beklenen Hydrogen One telefonu için video paylaşıldı

RED’in akıllı telefonu Hydrogen One, dünyanın ilk gözlüksüz üç boyutlu ekranına sahip olmak ile kalmayıp daha birçok özelliğe sahip olacak. Telefon, iki boyutlu ve holografik üç boyutlu görselleri destekleyebilecek. RED firmasının bu ilk akıllı telefon denemesi, uzun bir zamandır dünya çapında yankı uyandırmıştı. Yayınlanan RED Hydrogen One prototipine ait yayınlanan video ile de yeni cihazı inceleme fırsatı bulmuş olduk.

Merakla beklenen Hydrogen One telefonu için video paylaşıldıRED, Hydrogen One adını verdiği cihaz için yayınlanan videoyu Youtube üzerinden paylaştı. Akıllı telefonun boyutu oldukça büyük. Telefonun ekranı, 5.7 inç olacak. Bu ekran aracılığı ile hem iki boyutlu görüntüler hem de stereo 3D videolar izlenebilecek. Öte yandan, sanal gerçeklik oyunları ve içerikleri, özel holografik RED Hydrogen 4-View video içerikleri de izlenebilecek. Yeni akıllı telefonun bir diğer özelliği ise, cihazın modüler bir yapıya sahip olması. Böylelikle akıllı telefon ileride farklı aksesuarlar destekleyebilecek.

RED’in akıllı telefonu Hydrogen One’da, tutuş kolaylığı sağlamak adına bir de parmak kavrama noktalarına sahip olacak. Ayrıca, cihazın sağ tarafına da özel bir deklanşör tuşu yerleştirilmiş olacak. Cihazın arka alt tarafında ise, USB Type-C ve kulaklık giriş portları yer alıyor. Öte yandan, RED’in yeni akıllı telefonu Hydrogen One bir özellik daha sağlayacak. Bu da, Moto Mods gibi eklentilerin kullanılabilmesi olacak. Mobil çekimlerde bir çığır açmaya hazırlanan RED’in yeni akıllı telefonu Hydrogen One için belirlenen fiyat etiketi ise, 1,200 dolar. Şimdi, sizi paylaşılan video ile baş başa bırakıyorum. Aşağıda bulunan linkten videoyu izleyebilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler. Bizi takip etmeye devam edin.

RED’in akıllı telefonu Hydrogen One’dan bir video geldi yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/redin-akilli-telefonu-hydrogen-onedan-bir-video-geldi-22364/feed 0
Huawei’nin yeni akıllı telefonu Mate 10 için tanıtım tarihi verildi https://teknoformat.com/huaweinin-yeni-akilli-telefonu-mate-10-icin-tanitim-tarihi-verildi-22358 https://teknoformat.com/huaweinin-yeni-akilli-telefonu-mate-10-icin-tanitim-tarihi-verildi-22358#respond Wed, 02 Aug 2017 17:37:20 +0000 https://teknoformat.com/?p=22358 Akıllı telefon Mate 10 için tanıtım tarihi netleşti Mate 9’dan sonra oldukça iddialı bir telefon daha geliyor. Teknoloji devi Huawei, geçtiğimiz yıl içerisinde piyasaya çıkardığı akıllı telefonu Mate 9 ile dikkatleri üzerinde çekmeyi başarmıştı. Kullanıcıları tarafından oldukça çok beğenen akıllı telefon Mate 9 ile Huawei iyi bir izlenim kazandı. Çalışmalarına ara vermeden hemen ardından Huawei, […]

Huawei’nin yeni akıllı telefonu Mate 10 için tanıtım tarihi verildi yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Akıllı telefon Mate 10 için tanıtım tarihi netleşti

Mate 9’dan sonra oldukça iddialı bir telefon daha geliyor.

Teknoloji devi Huawei, geçtiğimiz yıl içerisinde piyasaya çıkardığı akıllı telefonu Mate 9 ile dikkatleri üzerinde çekmeyi başarmıştı. Kullanıcıları tarafından oldukça çok beğenen akıllı telefon Mate 9 ile Huawei iyi bir izlenim kazandı. Çalışmalarına ara vermeden hemen ardından Huawei, yeni akıllı telefonu Mate 10 üzerinde çalışmalarını sürdürdü. iPhone 8’e bile karşı koyması beklenen yeni cihaz Mate 10 için tanıtım tarihi açıklandı.

Dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi olan Huawei, yeni akıllı telefonu Mate 10’u 16 Ekim 2017 tarihinde tanıtıma çıkaracak. Yeni akıllı telefonda birçok özelliğin yer alması şimdiden ilgi odağı olmasını sağladı. Geçtiğimiz yıl piyasaya çıkmış olan akıllı telefon Huawei Mate 9’un özelliklerini hatırlayalım. Daha sonra ise Huawei Mate 10’un özelliklerini ele alalım. Bakalım ne gibi ek özellikler gelmiş.

Akıllı telefon Mate 10 için tanıtım tarihi netleşti

Huawei Mate 9 özellikleri nelerdir?

Geçtiğimiz yıl Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen etkinlikte tanıtımı yapılan Mate 9 akıllı telefonunda, 5.9 inç’lik FULL HD çözünürlüklü bir ekran mevcut. Yaklaşık olarak 7.5 mm kalınlığında ve 190 gram ağırlığında olan akıllı telefon, yeni Kirin 960 işlemcisinden gücünü alıyor. 4 GB RAM ile desteklenen akıllı telefon da, 64 GB dahili depolama alanı mevcut.

OKU ►  Netflix’in yeni dizisi Mindhunter için yeni fragman yayınlandı

Mate 9 akıllı telefonunda, Leica tarafından geliştirilmiş 20 megapiksellik ve 12 megapiksellik çözünürlükte iki adet arka kamera yer alıyor. Çift ton LED flaşın da yer aldığı cihaz, hızlı bir şekilde odaklama da yapabiliyor. Telefonda, 4000 mAh’lık bir batarya yer alırken, çift sım kart desteği de sunuluyor. Altı farklı renk seçeneğine sahip Mate 9’un fiyat etiketi ise 699 Euro.

Akıllı telefon Mate 10 için tanıtım tarihi netleşti

Huawei Mate 10 özellikleri nelerdir?

Huawei’nin yeni akıllı telefonu Mate 10’da JDI tarafından üretilen FULL Active bir ekran kullanılacak. Akıllı telefonda, 6 inç büyüklüğünde 2160 x 1080 piksel çözünürlüğünde bir ekranın yer alacağı cihazın ekranı 18:9 en ve boy oranında olacak.

Mate 10 akıllı telefonu gücünü 10 nm’lik Kirin 970 işlemcisinden alacak. Öte yandan, yeni akıllı telefon 8 GB RAM ile desteklenecek ve 64 GB dahili depolama alanı mevcut olacak. Mate 9 akıllı telefonunda olduğu gibi Mate 10 akıllı telefonunun kamerası da Leica tarafından geliştirilmiş 16 megapiksellik ve 23 megapiksellik çift kamera kullanılacak. 16 Ekim 2017 tarihinde Münih’te düzenlenecek olan bir etkinlikte resmiyet kazanacak Huawei Mate 10 ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktıkça sizler ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Huawei’nin yeni akıllı telefonu Mate 10 için tanıtım tarihi verildi yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/huaweinin-yeni-akilli-telefonu-mate-10-icin-tanitim-tarihi-verildi-22358/feed 0
Netflix’in yeni dizisi Mindhunter için yeni fragman yayınlandı https://teknoformat.com/netflixin-yeni-dizisi-mindhunter-icin-yeni-fragman-yayinlandi-22350 https://teknoformat.com/netflixin-yeni-dizisi-mindhunter-icin-yeni-fragman-yayinlandi-22350#respond Wed, 02 Aug 2017 17:02:18 +0000 https://teknoformat.com/?p=22350 Netflix yapımı Mindhunter’dan yeni fragman geldi Merak içerisinde beklenilen Netflix’in yeni dizisi Mindhunter için yeni bir fragman yayınlandı. Yönetmen koltuğunda David Fincher’ın oturduğu dizi herkes tarafından büyük bir merak ile bekleniyor. Jonathan Groff ile Holt McCallany’nin başrollerini paylaşacağı dizi, bütün dünya ile aynı anda 13 Ekim 2017 tarihinde Netflix üzerinden yayına başlayacak. Netflix’in yeni dizisi […]

Netflix’in yeni dizisi Mindhunter için yeni fragman yayınlandı yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Netflix yapımı Mindhunter’dan yeni fragman geldi

Merak içerisinde beklenilen Netflix’in yeni dizisi Mindhunter için yeni bir fragman yayınlandı. Yönetmen koltuğunda David Fincher’ın oturduğu dizi herkes tarafından büyük bir merak ile bekleniyor. Jonathan Groff ile Holt McCallany’nin başrollerini paylaşacağı dizi, bütün dünya ile aynı anda 13 Ekim 2017 tarihinde Netflix üzerinden yayına başlayacak.

Netflix yapımı Mindhunter’dan yeni fragman geldi

Netflix’in yeni dizisi MindHunter’da iki FBI ajanının karmaşık olayları soruşturduğu yolculuğu anlatılacak. FBI ajanlarının bir tanesini Jonathan Groff canlandırırken diğer ajanı Holt McCallany canlandırıyor. 13 Ekim 2017’de Netflix üzerinden yayınlanacak olan dizinin yönetmenliğini David Fincher, Asif Kapadia, Tobias Lindholm ve Andrew Douglas yapıyor. Yeni dizinin baş yapımcıları ise, David Fincher, Joshua Donen, Charlize Theron ve Cean Chaff’tır.

Netflix yapımı Mindhunter’dan yeni fragman geldi

Netflix’in yeni dizisi MindHunter’ın yönetmeni olan David Fincher kimdir bir tanıyalım. Dizinin yönetmenliğini üstlenmesi diziye iyi yönde bir prestij kazandırmıştır.

Netflix yapımı Mindhunter’dan yeni fragman geldi

David Fincher kimdir?

David Fincher kimdir, David Leo Fincher, 1962 doğumlu Amerikalı klip ve film yönetmeni. Eserlerinde insan doğasının karanlık ama gösterişli portresini çizmesiyle tanınan yönetmenin bazı filmleri: “Alien 3” (1992), “Se7en” (1995), “The Game” (1997) ve “Fight Club” (1999). İlk yönetmenlik deneyiminde en pahalı film olarak kabul edilen “Alien 3” ile ilk çıkışını yaptı. Ne yazık ki, Fincher bu deneyimden pek de memnun kalmadı. Senaryo bitmeden set kurduran ve yapımı bir kabusa çeviren 20th Century Fox ile zor zamanlar geçirdi. Bu filmiyle özel efektler dalında Oscar’a aday gösterilmesine rağmen, eleştirmenlerden ve seyircilerden olumlu eleştiriler alamadı. Ünlü yönetmen, hayalkırıklığına uğramış ve bunalmış bir şekilde, reklam ve klip dünyasına geri döndü ve “Rolling Stone”un “Love Is Strong” klibiyle Grammy kazandı.

OKU ►  Volkswagen, T-Roc modeli için resmi tanıtım tarihini açıkladı

Netflix yapımı Mindhunter’dan yeni fragman geldi

13 Ekim 2017 tarihinde Netflix üzerinden tüm dünyada yayınlanmaya başlayacak olan David Fincher yönetmenliğindeki yeni dizi MindHunter için paylaşılan yeni fragmanına aşağıdaki link aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler dileriz. Netflix’in yeni dizisi MindHunter ile ilgili elimize yeni bilgiler ulaşır ulaşmaz sizler ile paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Netflix’in yeni dizisi Mindhunter için yeni fragman yayınlandı yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/netflixin-yeni-dizisi-mindhunter-icin-yeni-fragman-yayinlandi-22350/feed 0
Volkswagen, T-Roc modeli için resmi tanıtım tarihini açıkladı https://teknoformat.com/volkswagen-t-roc-modeli-icin-resmi-tanitim-tarihini-acikladi-22341 https://teknoformat.com/volkswagen-t-roc-modeli-icin-resmi-tanitim-tarihini-acikladi-22341#respond Wed, 02 Aug 2017 16:30:30 +0000 https://teknoformat.com/?p=22341 Volkswagen’in yeni otomobili T-Roc için tanıtım tarihi belirlendi Yeni otomobil T-Roc, Golf ile aynı alt yapıyı kullanacak. Volkswagen, 2017 Cenevre Otomobil Fuarı’nda, yeni Arteon modelini tanıttıktan hemen sonra geçen yıl otomobil piyasasına çıkması beklenen, T-Roc modelinin üretim versiyonu görselini yayınlamıştı. Konsepti ile aynı ismi taşıyan yeni model otomobil, paylaşılan görseli ile herkese Auid Q2 modelini […]

Volkswagen, T-Roc modeli için resmi tanıtım tarihini açıkladı yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Volkswagen’in yeni otomobili T-Roc için tanıtım tarihi belirlendi

Yeni otomobil T-Roc, Golf ile aynı alt yapıyı kullanacak.

Volkswagen, 2017 Cenevre Otomobil Fuarı’nda, yeni Arteon modelini tanıttıktan hemen sonra geçen yıl otomobil piyasasına çıkması beklenen, T-Roc modelinin üretim versiyonu görselini yayınlamıştı. Konsepti ile aynı ismi taşıyan yeni model otomobil, paylaşılan görseli ile herkese Auid Q2 modelini hatırlattı. Golf ile hemen hemen aynı alt yapıyı kullanan T-Roc modeli için, Volkswagen resmi tanıtım tarihini bir video da yayınlayarak açıkladı.

Volkswagen’in yeni otomobili T-Roc için tanıtım tarihi belirlendi

Geçtiğimiz yıl satışa çıkması beklenen otomobil T-Roc uzun zamandır otomobil severler tarafından merak içinde bekleniyordu. Şimdi ise, Volkswagen bir sürpriz yaparak kompakt crossover sınıfındaki yeni üyesi için bir video yayınladı ve yeni model otomobilinin resmi tanıtım tarihini açıkladı. Volkswagen’in yeni otomobili T-Roc, 28 Ağustos 2017 tarihinde tanıtıma çıkacak. Otomobil, kullanıcıların karşısına ise Eylül ayı içerisinde düzenlenecek olan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda çıkacak.

OKU ►  Otomobil dünyasında yaptığı inanılmaz değişimlerle Tesla Car!

Yeni model T-Roc’da, büyük farlar arasında yerleştirilmiş olan yatay çizgiler ile tasarlanan bir ızgaraya sahip olacak. Petek deseni ve yatay sis lambaları ile de farkını ortaya koyacak olan model dikkatleri üzerine toplamayı çoktan başardı. Volkswagen Tiguan’ın bir sınıf altında yerini alacak olan yeni model T-Roc, 1.0 TSI, 1.5 TSI Evo benzinli motorlar ve 1.6 TDI ile 2.0 TDI dizel motorlar ile satışa çıkacak.

Volkswagen’in yeni otomobili T-Roc için tanıtım tarihi belirlendi

Volkswagen’in yeni model otomobili T-Roc’ın şanzıman seçenekleri altı vitesli manuel ve yedi vitesli çift kavramalı otomatik olacak. Geçtiğimiz ay içerisinde karşımıza kamuflajsız olarak çıkan yeni model T-Roc, pek çok özelliğini yeni Golf ile paylaşacak. Hemen hemen Golf ile aynı alt yapıya sahip olacak. Yeni model otomobilde dijital bir gösterge paneli de yer alacak. Youtube kanalı aracılığı ile videoyu ve tanıtım tarihini açıklayan Volkswagen, yeni otomobilinin şık görüntüsü ile de dikkatleri üzerine çekti.

Volkswagen’in yeni otomobili T-Roc için tanıtım tarihi belirlendi

Renault Captur, Opel Mokka X, Toyota C-HR gibi modellerle oldukça hızlanan kompakt crossover sınıfına dahil olacak T-Roc,  Tiguan modelinin küçük hali olacak. 28 Ağustos 2017 tarihinde tanıtılacak olan yeni model T-Roc için, Volkswagen tarafından paylaşılan videoya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Volkswagen, T-Roc modeli için resmi tanıtım tarihini açıkladı yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/volkswagen-t-roc-modeli-icin-resmi-tanitim-tarihini-acikladi-22341/feed 0
Ticwatch S & E: Üst düzey kullanış deneyimine sahip akıllı saat! https://teknoformat.com/ticwatch-s-e-ust-duzey-kullanis-deneyimine-sahip-akilli-saat-22326 https://teknoformat.com/ticwatch-s-e-ust-duzey-kullanis-deneyimine-sahip-akilli-saat-22326#respond Wed, 02 Aug 2017 13:49:20 +0000 https://teknoformat.com/?p=22326 Ticwatch S & E: Üst düzey kullanış deneyimine sahip akıllı saat! 26 Temmuz 2016 yılında Mobvoi adındaki Pekin’de bulunan bir firma A.I ( Artificial Intelligence – Yapay Zeka ) akıllı saat üretmişti. Çin’de bulunan firma yaklaşık olarak 1 yıl önce saatin yeni sürümünü Çin Halk Cumhuriyetinde satışa sundu. Şuanda Kickstarter ( www.kickstarter.com/projects/mobvoi/ticwatch-2-the-most-interactive-smartwatch ) bağış sitesinde […]

Ticwatch S & E: Üst düzey kullanış deneyimine sahip akıllı saat! yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Ticwatch S & E: Üst düzey kullanış deneyimine sahip akıllı saat!

26 Temmuz 2016 yılında Mobvoi adındaki Pekin’de bulunan bir firma A.I ( Artificial Intelligence – Yapay Zeka ) akıllı saat üretmişti. Çin’de bulunan firma yaklaşık olarak 1 yıl önce saatin yeni sürümünü Çin Halk Cumhuriyetinde satışa sundu. Şuanda Kickstarter ( www.kickstarter.com/projects/mobvoi/ticwatch-2-the-most-interactive-smartwatch ) bağış sitesinde erişilebilir durumda. Site üzerinden dilediğiniz versiyonunu seçebileceğiniz saatin 99 $ ve 299 $’lık modelleri bulunmakta. Her iki saatin de önalım fiyatı 9 dolar olarak duyurulmuş.Ticwatch S & E: Üst düzey kullanış deneyimine sahip akıllı saat!

Ticwatch 2 İngilizce dilinde optimize edilmiş bir ara yüz sayesinde tüm dünyadan kullanıcılara hitap etmekte. Bu cihaz Android ve iOs platformlarında uyumlu bir şekilde çalışmakta. Cihazlar arasında geçiş yapmanıza gerek kalmadan bu cihaz hem Android hemde iOS sistemleriyle çalışabilmekte. Bu akıllı saat muhtemelen uzun süredir aradığınız bir cihaz.

 

Donanım

Ticwatch S & E: Üst düzey kullanış deneyimine sahip akıllı saat!

Ticwatch 2 1.2 GHz çift çekirdekli MTK MT2601 işlemcisine sahip. 512 MB ram belleğine sahip olan cihaz ayrıca fotoğraf ve video yedeklemeleri için de 4 GB’lık belleğe sahip. iOS 8.0 veya yukarısı, Android 4.3 veya yukarısı cihazlarla uyumlu. Manyetik kablosuz şarj olabilen cihaz, Bluetooth 4.1 bağlantısına da sahip. Ayrıca cihazda fitnes için ihtiyacınız olan hemen hemen bütün sensörler mevcut.

Glonass, GPS, Beidou, optik kalp atış sensörü ve Google Fit’e kaydolarak fitnes verilerinizi eş zamanlamakta. Cihaz önceki sürümünde olduğu gibi sim kart girişine sahip değil. Cubic ara yüze sahip olan cihaz parmağınızın hareketlerine anlık olarak tepkiler vermekte. Her ne kadar bu tür cihazları ilk kez gördüğünüzde ihtiyacınız olmadığını düşünseniz de, bir kez kullandıktan sonra tıpkı akıllı telefonlar veya tabletler kadar hayatınızın olmazsa olmazı cihazlar arasında yer alıyor.

Tasarım

Ticwatch S & E: Üst düzey kullanış deneyimine sahip akıllı saat!

İskandinav tasarımcı Mika Nenonen, tasarım ödülü konuşması sırasında ‘ Bir saat, saat gibi gözükmelidir ‘ demişti. Ticwatch 2, 1.4 inç ekran boyutuna ve 400×400 ekran çözünürlüğüne sahip. Saat ayrıca çizilmez cama ve onlarca renk seçeneğine sahip. Hatta saatin siyah versiyonu şu ana kadarki gördüğümüz en yoğun siyah tona sahip. Daha fazla dış özelliklerini betimlemektense fotoğraflar aracılığıyla görüntülemenizi daha sağlıklı buluyoruz.

Ticwatch S & E: Üst düzey kullanış deneyimine sahip akıllı saat!

Ticwatch S & E: Üst düzey kullanış deneyimine sahip akıllı saat!

Ses kontrol interaksiyonu

Ticwatch S & E: Üst düzey kullanış deneyimine sahip akıllı saat!

 

Siri’den de alışık olacağınız şekilde arama yapmak, mesajlara cevap vermek ve adres sormak gibi özelliklere sahip. Tek yapmanız gereken ‘ Tico, bana taksi çağır ‘ demek.

Ticwatch S & E: Üst düzey kullanış deneyimine sahip akıllı saat!

Ayrıca cihaz hareket sensörleri ile de donatılmış vaziyette. Yapacağınız el hareketleri, dilerseniz kendinizin de programlayabileceği gibi, cihazdaki komutlara uygun hareket etmekte.

Ticwatch S & E: Üst düzey kullanış deneyimine sahip akıllı saat!

Son sözler

Ticwatch S & E: Üst düzey kullanış deneyimine sahip akıllı saat!

Öncelikle sadece belli platformlarda çalışan ve bir yerden sonra ihtiyacınızı karşılamayacağına emin olduğunuz 1.000 lira civarında saatlerdense, makul fiyattan bu cihazı satın almanız cebiniz açısından rahatlatıcı olacak. Eğer hayatınızda bir akıllı saate ihtiyacınız varsa bu cihaz tam size göre!

Ticwatch S & E: Üst düzey kullanış deneyimine sahip akıllı saat! yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/ticwatch-s-e-ust-duzey-kullanis-deneyimine-sahip-akilli-saat-22326/feed 0
Motorola, Moto G5S ve Moto G5S Plus’ı tanıttı! https://teknoformat.com/motorola-moto-g5s-moto-g5s-plusi-tanitti-22320 https://teknoformat.com/motorola-moto-g5s-moto-g5s-plusi-tanitti-22320#respond Wed, 02 Aug 2017 12:56:39 +0000 https://teknoformat.com/?p=22320 Akıllı telefonlar Moto G5S ve Moto G5S Plus resmiyet kazandı Motorola, hiç hız kesmeden yeni akıllı telefonları Moto G5S ve Moto G5S Plus akıllı telefonlarını piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor. Bugün, tanıtımını gerçekleştirdiği yeni akıllı telefonlarını artık resmiyet kazandı. Orta segment akıllı telefonların özellikleri ise dikkatleri üzerine çekti. Gelin, Moto G5S ve Moto G5S Plus akıllı telefonların […]

Motorola, Moto G5S ve Moto G5S Plus’ı tanıttı! yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Akıllı telefonlar Moto G5S ve Moto G5S Plus resmiyet kazandı

Motorola, hiç hız kesmeden yeni akıllı telefonları Moto G5S ve Moto G5S Plus akıllı telefonlarını piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor. Bugün, tanıtımını gerçekleştirdiği yeni akıllı telefonlarını artık resmiyet kazandı. Orta segment akıllı telefonların özellikleri ise dikkatleri üzerine çekti. Gelin, Moto G5S ve Moto G5S Plus akıllı telefonların teknik özelliklerine bir göz atalım.

Akıllı telefonlar Moto G5S ve Moto G5S Plus resmiyet kazandı

Moto G5S özellikleri nelerdir?

Motorola’nın tanıtımını gerçekleştirdiği, Moto G5S gücünün Qualcomm’un Snapdragon 430 işlemcisinden alacak. Kutusundan Nougat 7.1.1 işletim sistemi yüklü olarak kullanıcılarına sunulacak olan akıllı telefon 3 GB RAM ile desteklenecek. Öte yandan, cihazda 32 GB dahili depolama alaı mevcut olacak. Moto G5S akıllı telefonunun microSD desteği alıp almayacağı ise şu an için belli değil. Ancak, Motorola, Moto G5S ile kullanıcılarına microSD desteği sağlayacaktır. Böylelikle, akıllı telefonun kullanıcıları cihazın hafızasını artırabilecekler.

Motorola’nın yeni akıllı telefonu Moto G5S’in ekran boyutu tam olarak 5 inç. Akıllı telefonda batarya konusunda ise iyileştirmeler yapılmış ve cihaz 3000 mAh’lık bir bataryadan gücünü alacak. Telefonun kamera özelliklerine gelecek olursak da, 13 megapiksel arka kameraya sahip olan cihazda, ön kameraya da bir flaş yerleştirilmiş.

OKU ►  Deadpool 2 filminin ilk görseli paylaşıldı

Akıllı telefonlar Moto G5S ve Moto G5S Plus resmiyet kazandıMoto G5S Plus özellikleri nelerdir?

Motorola’nın tanıtımını yaptığı bir diğer cihaz ise Moto GS5 Plus’tır. Cihaz, Qualcomm’un Snapdragon 625 işlemcisinden gücünü alacak. 3 GB RAM ile desteklenen akıllı telefonda, 32 GB dahili depolama alanı mevcut olacak. Moto G5S Plus’ın batarya kapasitesi ise, 3000 mAh’lık bir batarya olacak. Telefonun öne çıkan özelliklerinden biri de arka kamerası. Akıllı telefon Moto G5S Plus, çift kamera ile gelecek.

Cihazda 13 megapiksel çözünürlüklü kameralar bulunuyor. Öte yandan, akıllı telefonda Lenovo’nun 4K video desteği de bulunuyor. Ayrıca, Moto G5S Plus’ta, flaş destekli 8 megapiksellik bir kamera da mevcut. Moto G5S ve Moto GS5 Plus’ın piyasaya çıkış tarihi ise 18 Ağustos 2017 olarak belirlendi. Fiyat konusuna gelelim. Moto G5S’in fiyat etiketi 249 Euro yaklaşık olarak 294 dolar, Moto G5S Plus’ın fiyat etiketi ise, 299 Euro yani yaklaşık olarak 353 dolar olacak. Akıllı telefonlar ile ilgili yeni ayrıntılar olursa sizler ile paylaşacağız. Bizi takip etmeye devam edin.

Motorola, Moto G5S ve Moto G5S Plus’ı tanıttı! yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/motorola-moto-g5s-moto-g5s-plusi-tanitti-22320/feed 0
Deadpool 2 filminin ilk görseli paylaşıldı https://teknoformat.com/deadpool-2-filminin-ilk-gorseli-paylasildi-22313 https://teknoformat.com/deadpool-2-filminin-ilk-gorseli-paylasildi-22313#respond Wed, 02 Aug 2017 11:22:57 +0000 https://teknoformat.com/?p=22313 Beklenen film Deadpool 2’den ilk görsel geldi İlk filmi ile izleyicileri kendisine hayran bırakan film Deadpool, ikinci filminin çıkacağını açıklamıştı. Filmin sevenleri tarafından daha vizyona girmeden ilgi görmeyi başaran Deadpool 2 filminden ilk görsel paylaşıldı. Filmin çalışmalara başlandı. Yönetmen koltuğunda David Leitch isimli yönetmen oturuyor. Deadpool 2’nin kadrosunda, Rob Liefeld, Fabian Nicieza, Rhett Reese ve […]

Deadpool 2 filminin ilk görseli paylaşıldı yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Beklenen film Deadpool 2’den ilk görsel geldi

İlk filmi ile izleyicileri kendisine hayran bırakan film Deadpool, ikinci filminin çıkacağını açıklamıştı. Filmin sevenleri tarafından daha vizyona girmeden ilgi görmeyi başaran Deadpool 2 filminden ilk görsel paylaşıldı. Filmin çalışmalara başlandı. Yönetmen koltuğunda David Leitch isimli yönetmen oturuyor. Deadpool 2’nin kadrosunda, Rob Liefeld, Fabian Nicieza, Rhett Reese ve Paul Wernick yer alıyor. İlk filmde de yine aynı isimleri görmüştük.

Beklenen film Deadpool 2’den ilk görsel geldi

İlk film ile kendisine hayran bırakan ve tüm dünyada büyük ses getiren film Deadpool,’un ikinci serisinin bir görseli Deadpool karakterini canlandıran Ryan Reynolds tarafından paylaşıldı. Flim, ikinci seri ile oldukça güçlü bir şekilde karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Konusu ile ilgili pek fazla bilgi paylaşılmayan filmin yine gişe rekorları kırması bekleniyor. Deadpool 2 için geçtiğimiz günler de de bağımsız bir fragman yayınlanmıştı. Ancak, Ryan Reynolds tarafından filmin ilk fotoğrafının paylaşılması filmin sevenlerini heyecanlandırdı.

OKU ►  Samsung’un yeni geliştirdiği LTE modem fiber internetten daha hızlı!

Deadpool 2 filminde de yine başrolde Ryan Reynolds yer alıyor. Buna ek olarak da, Deadpool 2 filmine yeni bir karakter ekleniyor. Domino adlı bu karakter, zaman akışını değiştirebilme gibi bir yeteneğe sahip olacak. Domino ismini alan bu yeni karakteri ise, Zazie Beetz canlandıracak. Twitter üzerinden Domino hakkında tweet atan Ryan Reynolds, Domino’nun bir görselini paylaşıp, “Kimileri kırmızı halı üzerinde ne yapacağını çok iyi biliyor” dedi.

Beklenen film Deadpool 2’den ilk görsel geldi

Deadpool filminin ilk serisinde eski bir özel kuvvetler görevlisi olan Wade Wilson ordudan ayrıldıktan sonra kendi kurallarına göre takılan kötünün de iyisi bir adamdı. Daha sonrasın kanser olduğunu öğrenen karakterimiz, sevdiği kadını bu acı ile yüzleştirmek istemeyip, ondan ayrılıyordu. Wade, bilimsel bir projeye katılıyordu ve bu projenin asıl amacı da DNA’ları tetiklemekti. Daha sonra ise heyecan ve hikaye başlıyordu. Şu an için Deadpool 2 filminin konusunun ne olacağı yönünde bir açıklama yapılmadı.

Deadpool karakterini yine Ryan Reynolds’un canlandıracağı film Deadpool 2’nin kadrosunda Morena Baccarin, TJ. Miller, Karan Soni gibi isimler de yer alacak. Yönetmen koltuğunda David Leitch’in oturduğu Deadpool 2, 1 Haziran 2018 tarihinde vizyona girecek.

Deadpool 2 filminin ilk görseli paylaşıldı yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/deadpool-2-filminin-ilk-gorseli-paylasildi-22313/feed 0
Samsung’un yeni geliştirdiği LTE modem fiber internetten daha hızlı! https://teknoformat.com/samsungun-yeni-gelistirdigi-lte-modem-fiber-internetten-daha-hizli-22310 https://teknoformat.com/samsungun-yeni-gelistirdigi-lte-modem-fiber-internetten-daha-hizli-22310#respond Tue, 01 Aug 2017 23:47:46 +0000 https://teknoformat.com/?p=22310 Samsung’un yeni geliştirdiği LTE modem fiber internetten daha hızlı! Eğer gelecek yıllarda Galaxy S9 almayı planlıyorsanız, Alacağınız telefonun veri yükleme hızı, evinizdeki fiber internet bağlantısından daha hızlı olacak. Samsung’un yeni tasarladığı modemin ismi ise 6CA. Cihaz 1.2 Gbps seviyelerinde indirme hızlarını desteklemesi için tasarlanmış. Buda demek oluyor ki HD bir filmi yaklaşık olarak 10 saniyede […]

Samsung’un yeni geliştirdiği LTE modem fiber internetten daha hızlı! yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Samsung’un yeni geliştirdiği LTE modem fiber internetten daha hızlı!

Eğer gelecek yıllarda Galaxy S9 almayı planlıyorsanız, Alacağınız telefonun veri yükleme hızı, evinizdeki fiber internet bağlantısından daha hızlı olacak. Samsung’un yeni tasarladığı modemin ismi ise 6CA. Cihaz 1.2 Gbps seviyelerinde indirme hızlarını desteklemesi için tasarlanmış. Buda demek oluyor ki HD bir filmi yaklaşık olarak 10 saniyede indirebileceksiniz. Tabi ki bağlantınızın kuvvetli olması kaydıyla.

Bu geçtiğimiz 5CA ( Five carrier aggregation- beşli taşıyıcı modülü – ) teknolojisinden yaklaşık olarak % 20 daha hızlı. Şu anki Galaxy S8’de bulunan 5CA modülü ve Exynos 8895 işlemcisi sayesinde 1 Gbps veri indirme hızına imkân tanımakta. Tabi ki şuanda – 5G teknolojisini göz ardı edersek – hücresel veri son derece hızlı. Fakat bu seviyelerde hızlara ulaşmanız için mobil operatörünüzün de sizin için bir sim kart üretmesi gerekecek. Bu hızı kaldırabilecek bir sim kart tasarlamak için çoklu frekanslar taşıyan sim kartlar üretmeleri gerek. Örneğin 800 MHZ, 1.8 GHZ ve bunların kombinelinmiş halleri.

Samsung, geçtiğimiz senelerde telefonların internet hızlarını ölçen Anritsu adında bir firmayla çalışmaya başlamıştı. Bu yeni tasarladıkları sistem sayesinde, yeni modül 6 frekansa kadar destekleyebilecek. Samsung’un bildirdiğine göre daha stabil bir veri transferi sağlayacak. Ayrıca bu modül 4×4 MIMO  (multiple input, multiple output ) – sinyaller kuvvetli olduğu zaman bant genişliğini artıran sistem- teknolojisini de desteklemekte. Bir başka teknik olan 256 QAM teknolojisi ile de uyumlu.

Teorik 1.2 Gbps hız gerçekten güzel. Fakat gerçek hayatta bunu kullanmanız bir nebze zor olabilir. Çoğu operatör 3 LTE frekansıyla hizmet vermekte. Dahası sistemdeki sıkışıklıklar inanılmaz hızlara da izin vermemekte. Kuzey Amerika’da yapılan testlerde ise alınabilen en çok hızın 330 Mbps olduğu yönünde.

Samsung’un yeni 6CA adlı modülü 2017 yıllarında üretime başlamış olacak. Buda demek oluyor ki gelecek Galaxy Note 8 ( ağustosta çıkacak olan ) cihazlarında bu teknolojiye yer verilmeyecek. Fakat içinde muhtemelen Galaxy S8’in içindeki işlemciden daha kaliteli bir işlemci olan Exynos 9810’a yer verilecek. Muhtemelen Amerika Birleşik Devletlerinde ise Qualcomm Snapdragon işlemcileri yayınlanacak.

Samsung’un yeni geliştirdiği LTE modem fiber internetten daha hızlı! yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/samsungun-yeni-gelistirdigi-lte-modem-fiber-internetten-daha-hizli-22310/feed 0
AMD sanal para madencilerini düşünmeden para kazanmaya devam ediyor! https://teknoformat.com/amd-sanal-para-madencilerini-dusunmeden-para-kazanmaya-devam-ediyor-22307 https://teknoformat.com/amd-sanal-para-madencilerini-dusunmeden-para-kazanmaya-devam-ediyor-22307#respond Tue, 01 Aug 2017 23:18:37 +0000 https://teknoformat.com/?p=22307 AMD sanal para madencilerini düşünmeden para kazanmaya devam ediyor! Sanal para yarışının her zaman kazananı bellidir: Sanal para üretmek için gerekli ekipmanlara sahip olan insanlar. Örneğin AMD, insanların ekran kartına olan taleplerden yararlanan bir firma. Çoğumuz bir yerde Intel’den daha kaliteli olduğunu veya daha kullanıcı dostu olduğunu savunmaktayız. Ama lakin ki öyle değildir! Her ne […]

AMD sanal para madencilerini düşünmeden para kazanmaya devam ediyor! yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
AMD sanal para madencilerini düşünmeden para kazanmaya devam ediyor!

Sanal para yarışının her zaman kazananı bellidir: Sanal para üretmek için gerekli ekipmanlara sahip olan insanlar. Örneğin AMD, insanların ekran kartına olan taleplerden yararlanan bir firma. Çoğumuz bir yerde Intel’den daha kaliteli olduğunu veya daha kullanıcı dostu olduğunu savunmaktayız. Ama lakin ki öyle değildir! Her ne kadar AMD bu işlerden ciddi paralar kazansa da ekran kartı sektörünü uzun süreli bir iş olarak görmemekte. Firmanın açıkladığı verilere göre grafik kartlarından elde ettiği gelirin geçtiğimiz yıla oranla % 51 oranında arttığını göstermekte.

Her ne kadar grafik kartı üretimi AMD için ciddi bir yatırım aracı olsa da, AMD şirketi bu sektörü gelecekte bir yatırım bölgesi olarak görmüyor. Son yıllarda çıkarttığı Gaming sektörünü domine eden kartlara rağmen. Görüşme sırasında AMD CEO’su Lisa Su yaptığı açıklamalarda ekran kartı üretimini ‘ kaldıraç yatırımı ‘ olarak gördüğünü belirtmekte. ‘ kripto para üreten kartların ‘ uzun vadede yatırım aracı olduğunu ise düşünmemekte. Kendini bu işe adamış firmaların aksine, Örneğin ASUS, AMD ürettiği kartlarla istikrarlı bir performans ve gelişmiş bir teknoloji sağlamakta.

Tabi ki bu sektör en güçlü donanıma, en güçlü sisteme sahip olan kişinin kazandığı bir donanımsal gövde gösterisidir. Bu yarış bazı garip hikâyelere de sahne olmakta. Fakat şunu da unutmamak lazım ki bu hikâyeler dış kaynaklı ve doğruluğu kanıtlanamayan bilgiler. Quartz’ın raporuna göre Marco Streng adlı bir yatırımcının, Boeing 747 dolusu grafik kartını dijital madencilik tesisine gönderdiğini bildirmekte. Raporun ayrıntılarında ise bu tesisin günde yaklaşık olarak 7.2 milyon $ Etherium kazandığı yönünde. Bu rakamlar her ne kadar şişirilmiş olsa da, geleceğimizin yatırım aracının sanal para olduğunu da unutmamak gerek.

Bu konuda düşüncelerim ise şu yönde. Bitcoin piyasasının bu kadar artmasının sebebi ilk sanal para sistemi oluşu. Bitcoin’in fiyatının bu kadar yükselmesi, diğer sanal para sistemlerinin de ilerde artacağını göstermekte. İlerde torunlarınız, ‘ Dedemler zamanında sanal para alsalarmış şuanda çok farklı olurduk. ‘ klişesinin döneceği ise bir gerçek. Şimdiden iyi yatırımlar

AMD sanal para madencilerini düşünmeden para kazanmaya devam ediyor! yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/amd-sanal-para-madencilerini-dusunmeden-para-kazanmaya-devam-ediyor-22307/feed 0
Bitcoin dünyasının beklediği gün geldi: 1 Ağustos https://teknoformat.com/bitcoin-dunyasinin-bekledigi-gun-geldi-1-agustos-22294 https://teknoformat.com/bitcoin-dunyasinin-bekledigi-gun-geldi-1-agustos-22294#respond Tue, 01 Aug 2017 18:35:49 +0000 https://teknoformat.com/?p=22294 Artık iki tane blockchain var: bitcoin blockchain ve bitcoin cash blockchain. Bilindiği gibi bitcoinde bir çatallanma (fork) bekleniyordu.  Beklenen gün geldi, bugün 1 Ağustos. Türkiye saati ile 15:20’de çatallanma gerçekleşti.  Artık iki tane blockchain var. Bunlardan biri bildiğimiz bitcoin blockchain diğeri de bitcoin cash blockchain. Ayrıca bitcoin core protokolünde bir güncelleme gerçekleştim. Bu güncelleme sayesinde […]

Bitcoin dünyasının beklediği gün geldi: 1 Ağustos yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Artık iki tane blockchain var: bitcoin blockchain ve bitcoin cash blockchain.

Bilindiği gibi bitcoinde bir çatallanma (fork) bekleniyordu.  Beklenen gün geldi, bugün 1 Ağustos. Türkiye saati ile 15:20’de çatallanma gerçekleşti.  Artık iki tane blockchain var. Bunlardan biri bildiğimiz bitcoin blockchain diğeri de bitcoin cash blockchain.

Ayrıca bitcoin core protokolünde bir güncelleme gerçekleştim. Bu güncelleme sayesinde bitcoin gönderim ücretleri düşecek ve gönderiler rahatlayıp daha hızlı gerçekleşecek.

Bu değişikliklerin tam olarak gerçekleşmesi yani etkilerini göstermesi yaklaşık olarak üç hafta sürmesi bekleniyor. Belirsizlik henüz geçmiş değil. Bitcoin bu olaydan şu anda zarar görmüş gözükmüyor. Çatallanma olayı çok öncelerden duyurulduğu için bitcoine bir zarar gelmedi de diyebiliriz. Bir anda olan bir durum değil.  Kullanıcılar kendi önlemlerini aldı ve kendi planlarını yaptı. Bunun için daha önce biz de bir duyuru yapmıştık. Eğer aniden meydana gelen bir durum olsaydı bitcoin zarar görmüş olabilirdi.

Artık iki tane blockchain var: bitcoin blockchain ve bitcoin cash blockchain
https://www.bitcoincash.org

Bu durum için borsalar kullanıcılarını bilgilendirmek ve kendilerinin yol haritasını belirtmek adına duyuru yaptı. Bazı borsalar iki blockchaini de desteklediğini söylerken bazıları da sadece bildiğimiz bitcoin blockchain’i destekleyeceğini açıkladı.

Peki eğer bitcoinleri kendi cüzdanınıza almadıysanız ve borsada bıraktıysanız ne olacak?

Bu durumda borsanızın yol haritasını takip etmek zorunda kalacaksınız. Eğer tercih ettiğiniz borsa iki blockchain’i de destekler ise hesabınızdaki bitcoin miktarı kadar bitcoin cash de olacak. Muhtemelen borsanız size bir e-posta göndermiştir. Fakat göndermediyse Twitter  ya da başka bir sosyal medya yolu ile duyuru yayınlamış olabilir. Tabi en sağlıklısı, tercih ettiğiniz borsa ile iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır.

Borsalardan bakiyelerini kendi cüzdanlarına almış ve private key’leri ellerinde olan kullanıcılar ise kendi tercihlerini kendileri yapabilir. İki blockchain’den de faydalanabilirler.

Bu arada hatırlatmak isterim ki bu karışıklıktan faydalanmak isteyen kötü niyetli kişiler olacaktır. Güvendiğiniz ve resmi kaynaklardan bilgi edinmelisiniz. Ucuz bitcoin satmak isteyen ya da bitcoin yerine bitcoin cash göndermek isteyen ve bitcoinin doğasına aykırı, mantık dışı teklifte bulunan kişilerden uzak durmalısınız. Unutmamak gerekir ki bitcoinlerinizin güvenliğinden siz sorumlusunuz. Oluşabilecek bir hata ya da dolandırılma olayında kaybettiğiniz bitcoinlerinizin geri gelme olasılığı sıfırdır.

Şu an itibari ile bitcoin 2700 dolar civarında. Bitcoin cash ise 360 dolar civarındadır. Önümüzdeki günlerde neler yaşanacağını hep birlikte göreceğiz.

Bitcoin dünyasının beklediği gün geldi: 1 Ağustos yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/bitcoin-dunyasinin-bekledigi-gun-geldi-1-agustos-22294/feed 0
Android yazılım güncellemeleri hakkında faydalı bilgiler https://teknoformat.com/android-yazilim-guncellemeleri-hakkinda-faydali-bilgiler-22108 https://teknoformat.com/android-yazilim-guncellemeleri-hakkinda-faydali-bilgiler-22108#respond Tue, 01 Aug 2017 15:26:18 +0000 https://teknoformat.com/?p=22108 Android sürümünüzü kontrol etme ve güncelleme ayarları Cihazınızın Android sürüm numarasını ve güvenlik güncellemesi düzeyini Ayarlar sekmesindeki uygulamanızda rahatlıkla görebilirsiniz. Android cihazınıza da yeni güncellemeler hazır olduğunda, güncellemeniz gerektiğine dair bir bildirim alırsınız. Otomatik olarak güncellemelerin yapılması talimatını verebileceğiniz gibi gelen güncellemeleri kendiniz de manuel olarak kontrol edebilirsiniz. Android sürümünüzü kontrol etme ve güncelleme ayarları […]

Android yazılım güncellemeleri hakkında faydalı bilgiler yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Android sürümünüzü kontrol etme ve güncelleme ayarları

Cihazınızın Android sürüm numarasını ve güvenlik güncellemesi düzeyini Ayarlar sekmesindeki uygulamanızda rahatlıkla görebilirsiniz. Android cihazınıza da yeni güncellemeler hazır olduğunda, güncellemeniz gerektiğine dair bir bildirim alırsınız. Otomatik olarak güncellemelerin yapılması talimatını verebileceğiniz gibi gelen güncellemeleri kendiniz de manuel olarak kontrol edebilirsiniz. Android sürümünüzü kontrol etme ve güncelleme ayarları istisnasız her Android cihazda bulunmaktadır.Android sürümünüzü kontrol etme ve güncelleme ayarları

Cihazınızda hangi Android sürümü kullandığınızı öğrenmek istiyorsanız:

1- Öncelikle, cihazınızda bulunan Ayarlar bölümünü açın.

2- Ekran görünümünün en altına inin, ekranı en aşağıya doğru kaydırın.

3- Tablet Hakkında ya da Telefon Hakkında seçeneklerine dokunun, tıklayın.

4- “Android sürümü” ve ardından “Android güvenlik yaması düzeyi” seçeneklerini seçin.

Görmüş olduğunuz ekranda yazılı olan sizin cihazınızın Android sürüm ID’ si.

En son Android Güncellemelerini Almak için:

Bir güncelleme bildirimi aldığınızda bildirimlerinizi açın ve güncelle / güncellemeyi indir işlemine dokunun. Cihanızınıza güncelleme otomatik olarak inecektir. Ancak eğer güncelleme bildiriminizi sildiyseniz / kaldırdıysanız ya da cihazınız çevrimdışı ise yapacağınız:

1- Cihazınızın Ayarlar uygulamasını açın.

2- Ekran görünümünü en alta kaydırın. Telefon Hakkında ya da Tablet Hakkında seçeneklerinden sonra Sistem Güncellemeleri sekmesine dokunun.

3- Açılan sayfada cihazınızın Güncelleme durumunu görürsünüz. Devamında ekranda adımları gösterilen talimatları izleyin.

Samsung Galaxy Android Nougat Güncelleme Bilgileri (2017)Android sürümünüzü kontrol etme ve güncelleme ayarları

Samsung Galaxy Android Nougat 7.0 güncellemesi cihazlara geldi. Samsung Galaxy Nougat güncelleme ve sürümü hakkında bilmeniz gereken temel şeyleri anlattığımız haberimizi faydalı bulmanızı umuyoruz. Samsung’un Galaxy Android 7.0 Nougat serisi, yaz aylarına girerken güncellemelerini yapmaya devam ediyor. Şirketin ilerlemesini takip etmek zor olabilir bu yüzden Android Nuga güncellemelerini her geçen gün daha da iyileştiriyorlar.

Bu haberimiz Samsung’un Galaxy Android Nougat güncellemelerinin popüler cihazlar olan orta sınıf telefonlar ve tabletler için şirketin Galaxy Nougat sürümü hakkında önemli ayrıntıları sunuyor. Eğer sizinde deneyimlediğiniz bir güncelleme sorununuz var ise lütfen yukarıdaki adımları tam anlamıyla izlemiş olduğunuzdan emin olunuz.

Bizler Samsung’un Android Nougat planları hakkında daha fazla bilgi edindikçe buradan güncellemeye devam edeceğiz. Düzenli güncellemeleri sizde cihazlarınızdan kontrol ediniz.

Android yazılım güncellemeleri hakkında faydalı bilgiler yazısı ilk önce Teknoformat üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://teknoformat.com/android-yazilim-guncellemeleri-hakkinda-faydali-bilgiler-22108/feed 0