Cerrahi robotlarla körlüğe tedavi geliyor

Date:

Robotlar sayesinde dünyada ilk kez hassas göz ameliyatları yapılabildi

Göz cerrahları dünyada ilk kez kan tıkanıklığını açmak için hastanın retina damarlarına trombolitik ilaç enjekte etmeyi başardı. Cerrahlar bunu retina damarlarının insan saçından daha ince olmasına rağmen başarabildi. Bunun sebebi de hayli hassas operasyonlarda kullanılan cerrahi robotlar.

Robotların geliştiricisi Belçika’daki KU Leuven Üniversitesi. Tedavi ettikleri hastalığın adı retinal damar tıkanıklığı. Bu hastalık tedavi edilmediğinde görme eksikliğine ve körlüğe kadar ilerleyebiliyor. Şu anda doktorlar sadece hastalığı aylık enjeksiyonlarla kontrol atlında tutabiliyor. Çünkü retinadaki damarlar 0.1 milimetre kalınlığında ve 10 dakika kesintisiz şekilde verilmesi gerektiği için konvansiyonel enjeksiyonlar için çok ince kalıyor.

Kör insanlar tekrar görebilecek

Leuven Ünivesitesi doktoru Profesör Peter Stalmans konuyla ilgili açıklamasında, “Retinal damar tıkanıklığı için şu anki tedavinin ücreti göz başına 32.000€. Bu sadece hastalığı kontrol edebilen ama iyileştiremeyen bir tedavi yöntemi için çok yüksek bir bedel. Robotik cihaz sonunda retinadaki thrombosisin sebebini tedavi etmemizi sağladı. Önümüzdeki adım çok umut verici. Eğer başarılı olabilirsek, resmen kör insanların tekrar görmesini sağlayabileceğiz” dedi

İnsan saçından 3 kat ince iğne

Araştırmacılar hastalığı tedavi etmek için iğneyi tam gerektiği yerde sabit kalırken enjeksiyon yapabilen bir robot geliştirdiler. Ayrıca 0.03 milimetre kalınlığında bir de iğne geliştirdiler. Ki bu iğne insan saçından 3 kat daha ince. Üniversitenin açıklamasına göre robotla yapılan tedavi bir hasta üzerinde başarılı oldu ve hasta şuan iyi durumda.

Bu gelişmelere rağmen tedavi yönteminin genel bir tedavi olarak kullanılmasına daha vakit var. Zira robot klinik tedavi geliştirmekteki ilk adım. Cerrahlar tedaviyi birden fazla kere uygulayarak hastalar üzerindeki etkilerini gözlemleyecekler. Bu sayede tedavi ikinci adıma geçmiş olacak.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...