Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Date:

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında gerçekleşen bir alışveriş çılgınlığıdır.

Kara Cuma bu yıl 25 Kasım tarihine denk gelmektedir. Ünlü markalar Kara Cuma’da %80’e varan indirimler uyguluyor. Madem bu kadar güzel bir şey neden adı Kara Cuma ?

Black Friday, Şükran Günü’nün ertesi sabahındaki alışveriş çılgınlığıdır.

Rivayete göre Black Friday’in tarihi 1960’lı yıllara kadar gitmektedir. Şükran Günü sebebiyle insanların alışveriş için önünde kuyruklar oluşturduğu mağazalar, tıklım tıklım dolu sokaklar ve her daim sıkışık olan trafik sebebiyle o gün çalışanlar bu günü sıklıkla Kara Cuma olarak anmıştır. Zamanla bu tabir insanların diline yerleşmiş ve alışveriş çılgınlığının yaşandığı bu gün bu isimle anılmaya başlanmıştır. Özellikle Amerika’daki büyük mağazalar her yıl Black Friday gününde kapılarını daha erken açmakta ve mağazalarda çalışanların mesai saatleri daha uzun olmaktadır.

Black Friday gününde en çok indirimin görüldüğü alan elektronik eşyalar olmaktadır. Okulların açıldığı dönemlerde ve yaz dönemlerinde sıklıkla toplu indirim kampanyalarının yapıldığı Amerika’da bile bu gün, oldukça büyük indirimler görülmektedir. Özellikle bilgisayar, telefon, beyaz eşyalarda indirim olmaktadır.

Elektronik ürünlere ek olarak tekstil alanında da birçok büyük mağaza kayda değer indirimlere imza atmaktadır.

Black Friday, Şükran Günü’nün ertesi sabahındaki alışveriş çılgınlığıdır.

Alışveriş çılgınları için oldukça iyi bir fırsat gibi görünen bu günün şüphesiz olumsuz yanları da vardır. Bunlardan biri, bu güne Kara Cuma denmesinin başka bir sebebi olarak, insanların bu günde, büyük indirimlere kendilerini kaptırıp ihtiyaçları olandan fazlasını almaları ve maddi sıkıntı yaşamalarıdır.

Asıl olumsuz yanı ise Black Friday gününde sıklıkla karşılaşılan şiddet olaylarıdır. Aşırı kalabalıktan dolayı kaza oranları her yıl daha da artmaktadır. Büyük mağazaların Black Friday açılışlarında müşteriler büyük bir hızla mağazaya giriş yapmaya çalışmakta, bunun sonucunda çalışanlara ya da ürünlere zarar verebilmektedir. Mağaza arabalarının da kalabalıkta yanlış kullanımı sonucunda yaralanma vakaları görülmektedir. Örneğin 2008 yılında, ABD’nin New York şehrinde büyük bir mağazanın önünde kapıların açılmasını bekleyen müşteriler, mağazanın kapısını kırmış ve mağazanın bir çalışanının ölümüne sebep olmuştur.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...

Philips’in yeni akıllı telefonu TENAA’da ortaya çıktı

Philips’in S310X akıllı telefon modeli TENAA’da görüldü Philips’in uzun zamandır...