Yale’in sıvı metal malzemesi manyetik alanlara ışık tutabilir

Date:

Laboratuvar ortamında 20 cm² kadar küçük bir dünya oluşturacaklar

Büyük ihtimalle önümüzdeki süreçte dünyanın merkezine erişemeyeceğiz ama, bilim adamları Yale’in yeni sıvı metal malzemesi yardımıyla bunun canlandırmasını yapacaklar. Üniversitenin araştırmacıları indiyum ve galyum (eGaIn) alaşımı içerisinde dondurulmuş farklı parçacıklardan oluşan bir madde ürettiler. Madde gezegenimizin katı iç çekirdeğini saran akışkan metalde olduğu gibi akıcı bir özelliğe sahip ve aynı zamanda akış esnasında manyetik alanlar üretiyor. Bu maddenin saf sıvı metallerin oluşturdukları manyetik alanlardan beş kat daha güçlü manyetik alan oluşturma kapasitesinden ötürü bilim adamları gezegenlerin ve yıldızların çekirdekleri üzerinde laboratuvar ortamında çalışma yapabilecekler.

Yale Üniversitesi’nin ürettiği sıvı metal malzemesi

Ekibe göre bu buluş, her birkaç bin ya da birkaç yüz bin yılda bir vuku bulan bir doğa olayı olan ‘Jeomanyetik Ters’ üzerinde yapılacak çalışmalar için de faydalı olabilecek. Olay esnasında kuzey ve güney kutuplar dönerken, gezegenimizin manyetik alanı durarak dünyayı ölümcül radyasyona maruz bırakır. İşte bu bilim adamlarının neden bu olayın toplu ölümlerle bağlantılı olabileceğini düşünmelerinin sebebi.

Yale’in malzemesi araştırmacılara, jeomanyetik çevrimlere daha yakından bakmak istediklerinde laboratuvar ortamında 20 cm² kadar küçük bir dünya oluşturmaları için olanak tanıyor. Daha önceki denemelerde büyük çemberler içerisinde bulunan uçucu sıvı sodyum kullanılması gerekmişti. Çalışmanın baş yazarı Eric Brown, malzemenin, gezegenler ve yıldızlar gibi ortamlarda görülen diğer doğa olaylarının canlandırılmasında da potansiyel olarak kullanılabileceğini söyledi.

[irp posts=”4337″ name=”Veri bilimi kullanarak kanseri yenmek mümkün mü?”]

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...