Algoritma, kalpteki ritim bozukluğunu bir kardiyolog gibi tespit ediyor

14 çeşit aritmi tespit edebilen bir algoritma geliştirildi

Kalple alakalı aritmiler ölümcül ya da tehlikeli değilse de, hala endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Sonuçta, bunlardan bazıları kalp yetmezliğine ya da kalp krizine neden olabilir. Bunun yanı sıra anormal kalp ritimleri olan bir çok kişi çoğu zaman semptom göstermez bile. Stanford Üniversitesi’nden bir araştırmacı ekibi, hasta bir kişi belirtileri göstermese ve hatta bir doktor gözetiminde olmasa bile durumu etkili bir şekilde teşhis etmenin bir yolunu bulmuş olabilir. 14 çeşit aritmi tespit edebilen bir algoritma geliştirildi. Ayrıca yaptıkları testlere dayanarak “eğitimli kardiyologlardan daha iyi” performans gösterebileceklerini iddia ediyorlar.

OKU ►  Middle Earth: Shadow of War oynanış videosu yayınlandı
14 çeşit aritmi tespit edebilen bir algoritma geliştirildi

Kalp ritimlerini raporlayan cihaz olan EKG’de her zaman kalp aritmi varlığı gösterilmez, bu nedenle doktorlar bazen hastaları iki hafta boyunca kalp atışlarını izlemek için bir giyilebilir EKG cihazı takmaları için talimat verirler. Bu arada bilmeyenler için ekleyelim. Kalp aritmisi kalp atışlarının düzensizliği anlamına gelmektedir. Bu rahatsızlık ileriki boyutlarda belirli sebeplere bağlı olarak yaş, cinsiyet, kilo artışı ya da kaybı gibi, kalp rahatsızlıklarına sebebiyet verebilmektedir. Araştırmacılar, algoritmayı oluşturmak için bu uygulamadan yararlandılar. EKG’lere bakarak 14 aritmi tespit edene kadar, kalp atışı izleme şirketi iRhythm tarafından sağlanan büyük veri setini yedi ay boyunca derin bir sinir ağı yetiştirmek için kullandılar.

OKU ►  İnsan gibi kavrayan yapay zeka modeli

Sonuçların doğruluğundan emin olmak için ekibin verilerini altı kardiyolog inceledi ve her bir kişiyi teşhis etti. Çalışmanın sonucunda algoritmanın kardiyologlar ile rekabet edebildiğini gördüler. Hatta bazı durumlarda, yaşam ile ölüm arasında fark yaratabilecek benzer iki aritmi çeşidi arasında bile fark yaratabiliyorlardı.14 çeşit aritmi tespit edebilen bir algoritma geliştirildi

Gazetenin baş yazarı Pranav Rajpurkar geliştirilen algoritma ve çalışma ile ilgili şunları söyledi:

“Kalp atışı sinyalindeki farklılıklar çok ince olabilir, ancak bu algılamayı başarmayı seçme şeklinizde büyük etkilere sahiptir. Örneğin, ikinci dereceden atriyoventriküler blok olarak bilinen iki aritmi formları çok benzer görünürler. Diğerinin derhal müdahale edilmesi gerekir.”

OKU ►  Blade Runner 2049 filminin ilk resmi fragmanını şimdi izleyebilirsiniz

Bilim insanları, ürettikleri bu algoritmaların gelişmekte olan ülkelerdeki insanlara ve uzak bölgelerde bir doktora acil erişimi olamayan yerlerde kullanılabilecek bir teşhis aracı olmasını umuyorlar. Ayrıca, risk altındaki hastalarda inme, kalp yetmezliği veya kardiyak arrest bulguları almak için giyilebilir bir cihaz üzerinde kullanılabileceğine de inanıyorlar.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox