Aselsan’ın Ar-Ge’ye Ayırdığı Kaynak 329 Milyon Dolar

Aselsan’ın Ar-Ge’ye Ayırdığı Kaynak 329 Milyon Dolar

Aselsan logosuASELSAN, vizyonundaki teknoloji vurgusu ile “Müşteri odaklı yaklaşım ve teknolojiye yön veren güçlü kadrosu ile sürekli değer üreterek dünyada ilk 50 savunma sanayi kuruluşu olmak” hedefini benimsemiştir. Bu hedefe ulaşmanın önemli bir aracı olarak sözleşmeler kapsamında yapılan geliştirme faaliyetleri yanında ASELSAN, cirosunun ortalama olarak %7’sini kendi özkaynakları ile finanse edilen Ar-Ge faaliyetlerine ayırmıştır.​​

ASELSAN’ın en büyük sermayesi üretilebilir ürün geliştirme entelektüel sermayesidir. Sağlanmış olan bu stratejik olgunluk düzeyi ASELSAN’ı her yıl ileriye taşıyan ana unsurdur.

ASELSAN mühendisleri, hava/uzay, kara, deniz platformlarından, temel malzeme geliştirmeye kadar geniş bir alanda sistem, cihaz, malzeme geliştirmektedir. ASELSAN Ar-Ge merkezleri çalışmaları için gerekli olan tasarım, analiz, test, ölçüm ve üretim altyapılarına sahiptir. Her yıl yaptığı ek yatırımlarla bu altyapısını güncellemekte ve geliştirmektedir. ASELSAN beraber çalıştığı üniversite ve küçük firmalara sahip olduğu altyapılarla destek vermekte ve sahip olduğu bu yatırımın verimli kullanılmasını sağlamaktadır.

OKU ►  MKE Makina Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Şirket Profili
​​​Konsolide Ar-Ge Harcamaları (Milyon ABD Doları)​​ ​
​Kendi Kaynaklarımızdan Yapılan Ar-Ge Harcamaları ​85
​Dış Kaynaklarca Finanse Edilen Ar-Ge Harcamaları ​244
​Toplam Ar-Ge Harcamaları​​ ​329
OKU ►  Aselsan yeni sözleşme imzaladı ihale bedeli 83 Milyon TL ve 93 M Dolar

 

Özkaynaklardan Ar-Ge Projeleri

ASELSAN; teknolojideki gelişime paralel olarak ihtiyaçların uygun şekilde karşılanması için kendi öz kaynakları ile 100’ü aşkın sözleşmesiz Ar-Ge projesi faaliyeti yürütmektedir. Bu kapsamda öne çıkan bazı projeler;​

ASELSAN, kızılötesi termal görüntüleme sistemleri üretim teknolojisini; herhangi bir teknoloji transferi yapmadan, tamamen öz kaynakları ile yapılan çalışmalar, elde edilen başarılı çıktılar ve Ar-Ge’ye verilen destek sonucu ülkemize kazandırılmıştır.

ASELSAN, sualtı akustik teknolojileri kapsamında, su üstü gemilerini torpidolara karşı korumak üzere tasarlanan Hızır’ın geliştirme çalışmaları tamamlanmıştır.

2010 yılında çalışmalarına başlanan ASELSAN’ın kara gözetleme radarının yeni ferdi olan Acar seri üretime hazır hale gelmiştir.

Sanal Hava Boşluğu Projesi; kurumsal ağların farklı güvenlik seviyesine ağlar ile bilgi alışverişi ihtiyacının karşılanması üzere sanayi-üniversite-KOBİ işbirliği ile gerçekleştirilmiştir.​

OKU ►  Deniz Platformu Radar Elektronik Destek (ED) Sistemi ARES-2N

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox