Roborace'in sürücüsüz yarış arabaları düello yaptı

Buenos Aires’teki sürücüsüz yarış arabaları saatte 115 mil yani yaklaşık 185 km hızla pistte yarıştılar. Ta ki bir tanesi kaza yapana kadar.

 

Dünyanın ilk sürücüsüz robot yarışları geçtiğimiz hafta sonu gerçeğe dönüşme adına ilk adımlarını attı. Tarihte ilk defa, Roborace’in sürücüsüz yarış arabaları (prototip olan otonom yarış arabaları) düello gerçekleştirerek birbirleri ile yarıştılar. Formula E’nin desteklediği sürücüsüz araba yarışı serisi olan Roborace 2015 yılında duyurulmuştu. Yakın bir zamanda gerçekleşen bu deneyimi anlatan küçük bir video-belgesel yayınlayacaklarını da duyurdular.

Firmanın DevBots olarak nitelendirdiği prototip halinde olan bu yarış araçları, Formula E’nin üçüncü sezonunun üçüncü yarışının gerçekleştiği Buenos Aires şehrinin Peurto Madero pistinde tabiri yerindeyse “savaştılar”. Nvidia teknolojisi ile desteklenen beyine sahip bu araçlar otonom olarak 20 tur atarlarken, en yüksek hız olarak saatte 185 km’e kadar ulaştılar. Bu değerler hatırı sayılır önem taşıyor. Çünkü bu, gerçek bir Formula E pistinde yapılan ikinci deneme ve ayrıca normal Formula E araçlarının en yüksek hızı ortalama saatte 150 mil yani 242 km civarlarında.

OKU ►  Çin’li firma raysız tramvay geliştirdi

Sürücüsüz otonom araç denemelerinin arttığı şu günlerde gerçekleşen bu iki araçlı pist testi hem başarılı hem de başarısız sonuçlar içeriyor.  İki DevBot’tan birisi piste gezintiye gelen bir köpeği fark edip manevra yapmayı başardı. Ama aynı zamanda diğeri ise turlardan birinde duvarlardan birine tosladı. Roborace bu küçük aksilik için “yapay zekanın zorlanmasıyla olan bir yarış hadisesi” diyor.

2015 yılından beri Roborace, otonom araçlarla yarış modelini hayata geçirebileceklerini kanıtlamaya çalışıyor. Ancak firmanın YouTube sayfasındaki Behind the Scenes(Kamera Arkası) serisine baktığımızda sürecin biraz yavaş ilerlediğini görebiliyoruz. Gözüken o ki, Roborace 20 otonom yarış aracından oluşan bir yarış düzenlemek ve bu yarışı 2017 Formula E sezonuna yetiştirmek olan esas hedefinden vazgeçmiş duruyor. Bunun yerine firma, 2017 yazında son bulacak Formula E sezonu bitmeden ürettikleri yarış aracının son halini tanıtmaya odaklanmış durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here