Roborace’in sürücüsüz yarış arabaları düello yaptı

Date:

Buenos Aires’teki sürücüsüz yarış arabaları saatte 115 mil yani yaklaşık 185 km hızla pistte yarıştılar. Ta ki bir tanesi kaza yapana kadar.

 

Dünyanın ilk sürücüsüz robot yarışları geçtiğimiz hafta sonu gerçeğe dönüşme adına ilk adımlarını attı. Tarihte ilk defa, Roborace’in sürücüsüz yarış arabaları (prototip olan otonom yarış arabaları) düello gerçekleştirerek birbirleri ile yarıştılar. Formula E’nin desteklediği sürücüsüz araba yarışı serisi olan Roborace 2015 yılında duyurulmuştu. Yakın bir zamanda gerçekleşen bu deneyimi anlatan küçük bir video-belgesel yayınlayacaklarını da duyurdular.

Firmanın DevBots olarak nitelendirdiği prototip halinde olan bu yarış araçları, Formula E’nin üçüncü sezonunun üçüncü yarışının gerçekleştiği Buenos Aires şehrinin Peurto Madero pistinde tabiri yerindeyse “savaştılar”. Nvidia teknolojisi ile desteklenen beyine sahip bu araçlar otonom olarak 20 tur atarlarken, en yüksek hız olarak saatte 185 km’e kadar ulaştılar. Bu değerler hatırı sayılır önem taşıyor. Çünkü bu, gerçek bir Formula E pistinde yapılan ikinci deneme ve ayrıca normal Formula E araçlarının en yüksek hızı ortalama saatte 150 mil yani 242 km civarlarında.

Sürücüsüz otonom araç denemelerinin arttığı şu günlerde gerçekleşen bu iki araçlı pist testi hem başarılı hem de başarısız sonuçlar içeriyor.  İki DevBot’tan birisi piste gezintiye gelen bir köpeği fark edip manevra yapmayı başardı. Ama aynı zamanda diğeri ise turlardan birinde duvarlardan birine tosladı. Roborace bu küçük aksilik için “yapay zekanın zorlanmasıyla olan bir yarış hadisesi” diyor.

2015 yılından beri Roborace, otonom araçlarla yarış modelini hayata geçirebileceklerini kanıtlamaya çalışıyor. Ancak firmanın YouTube sayfasındaki Behind the Scenes(Kamera Arkası) serisine baktığımızda sürecin biraz yavaş ilerlediğini görebiliyoruz. Gözüken o ki, Roborace 20 otonom yarış aracından oluşan bir yarış düzenlemek ve bu yarışı 2017 Formula E sezonuna yetiştirmek olan esas hedefinden vazgeçmiş duruyor. Bunun yerine firma, 2017 yazında son bulacak Formula E sezonu bitmeden ürettikleri yarış aracının son halini tanıtmaya odaklanmış durumda.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...