Beyin implantıyla felçliler daha kaliteli iletişim kurabilecek

Date:

Yeni geliştirilen teknoloji sayesinde engelliler sağlıklı iletişim kurabilecek

Jonn Scalzi’nin kaleme aldığı bilim kurgu konulu Lock In romanı, gelecekte üretilecek teknolojiler sayesinde tüm vücut felci olan engellilerin manalı ve kaliteli hayat standartlarında yaşayabileceğini tahmin etmişti. Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmalar bu durumu biri adım daha ileri taşıdı.

Beyin gücü ile bilgisayarı birleştiren teknolojiler (BCI) sayesinde engelli kişilerin iletişim kurabilmesi çok da yeni bir şey sayılmaz. Ama bu teknolojileri kullanarak komplike diyaloglar kurmak öyle. Yeni çalışmada katılımcılar yeni geliştirilen teknoloji sayesinde kelimeleri çok daha hızlı ve çok daha kolay şekilde kurabilmeyi başardı.

Çalışmalarda üç farklı hasta üzerinde deney yapan araştırmacılar, birisi ALS hastası biri Lou Gehrig hastası ve birde omurilik sakatlığı geçiren engelli ile çalıştı. Her bir hastanın beynine bilgi iletici elektrolitler yerleştirildi. Bu elektrolitlerin asıl özelliği beyinden gelen bilgileri bilgisayara iletebilmesi. Beynin motor korteksine yerleştirilen elektrolitler vücuttaki kasları çalıştırır gibi tepki verebiliyor. Bir katılımcı, Dennis Degray, sadece beynini kullanarak dakikada 8 kelime yazabildi. Bu hızla ortalama bir kişinin kısa mesaj gönderme hızına yaklaşılmış oldu.

Araştırmacılar ismi BrainGate Neural Interface System olan yeni jenerasyon bir BCI kullandıklarını belirtti. Bu cihaz önce cerrahi hastaların beyinlerine yerleştiriliyor. Bu ufak çiplerin her birinde beyne bağlanan 100 adet elektrolit bulunuyor. Bu elektrolitler birbirinden farklı sinir hücrelerine bağlanıyor. Bu durum eski teknolojiyle asıl farkı ortaya koyuyor. Zira bundan önceki teknolojilerde cihazlar sadece beyin dalgalarını ve kan akışını kafa tasının dışından takip edebiliyordu.

Bilim adamları bunun sadece ilk adım olduğunu ifade etti. Bu konuda yapılacak çalışmalarla engelli kişilerin motor problemlerine çözüm üretebilmek ümit ediliyor.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...