Facebook Analytics 1 milyondan fazla uygulamaya analiz desteği sağlıyor

Date:

Daha iyi pazar değerlendirme imkanı sağlanabilir

Facebook Mobil Uygulama Analiz Bilgilendirmesi bugün itibariyle bir kilometre taşına ulaştı. Facebook Analytics şu an yaklaşık bir milyondan fazla uygulama, websitesi ve bot için analiz sunuyor (Eylül ayından bu yana yaklaşık %25’lik bir artış). Facebook bu bildirim bağlamında reklamcıları ve geliştirimcileri ne tip önlemler almaları gerektiği konularında eğitmeye yardımcı olacak yeni özellikleri de hayata geçiriyor.

2015 F8 gösterimi esnasında uygulamaya konan Facebook Analytics for Apps, Google Analytics, Twitter Answers (yakın zamanda Google satın aldı), Localytics, App Annie, Adobe ve diğerler çalışmalarla benzerlikler taşıyor. 1 milyon rakamını geçmiş olmak kaydadeğer bir gelişme fakat diğer Facebook özellikleri ve servisleri ile ilgili konumlandırmalar göz önünde bulundurulduğunda çok da şaşırtıcı sayılmaz.

Twitter’la artan biçimde yakından ilgilenen ve bunun yanında sosyal veriler hakkında özel ilgi sahibi olmaya başlayan geliştirimcilerin varlığı, Facebook’un bu alanla daha çok ilgilenmesine sebep oldu.

Ürünün yüklenmesinden daha önemli şeyler var

Facebook ürün müdürü Josh Twist “Ürünün yüklenmesinden daha önemli şeyler var. Mobil uygulamaların sürücülerinin yüklenmesi gibi konularda yardımcı oluyoruz fakat bu seyahatimizin sonu değil. Facebook zeki insanlarda bulunan hafıza, sorumluluk ve dönüştürümcü özelliklerin nasıl kullanılacağını biliyor” dedi.

Uygulamalarında Facebook Analytics’i kullanan ticari kurumlar arasında Skyscanner, Cheetah Mobile, MomentCam, DoubleU Games ve Clash of War’ da bulunuyor.

Bir çok diğer analitik üründe olduğu gibi Facebook da servis özelliklerinin güncellenmesi söz konusu olduğunda yalnızca söz sahibi uygulamalarla sınırlı kalmıyor. Firma, geliştirimcilere kullanıcının yaşı, memleketi, dili, iş ünvanı, eğitimi, ilişki durumu ve hangi facebook sayfalarını beğendiği gibi bilgileri vermenin ötesinde, Facebook Analytics’in kapsamını bağımsız uygulamalardan masaüstü ve mobil web uygulamalarına kadar genişletti. Ek olarak bir siteyle ilgili içeriğin Facebook’ta ne oranda paylaşıldığına dair bilgiyi de göstererek geliştirimcilerin, okuyucu kitlesini, hedeflenen bilgiyi bulmayı sağlayacak şekilde yönlendirmelerine imkan veriyor.

Fakat Facebook büyümeye devam ederken (şu an itibariyle aylık 1.86 milyar aktif kullanıcısı mevcut) geliştirimcilere bütün bu verileri tedarik etmek de yeterli gelmiyor tabii. Firma aynı zamanda bu bilgiyi alıp, işe yarayacak şekilde işleyerek olası çözümler de sunmalı.

Amaç verimliliğin arttırılması

Twist, Eylül ayındaki bir görüşme esnasında, markalara, pazarlamacılara ve geliştirimcilere Facebook Analytics’teki verilerin ne anlama geldikleriyle ilgili eğitilmelerini sağlayacak daha fazla çalışma yapılması gerektiği konusunda bilgilendirme yapmıştı.

“İnsanlar analitik araçlarla hayli vakit harcıyor ve bu araçları daha etkin kılmaya çalışıyorlar. Bu da demektir ki daha yüksek seviyede çalışmalar için de ayıracak vakitleri olacaktır… Hayatı daha çok iyileştirmek için azimliyiz. Ticari bilgi gücünü iyileştirmek için daha derine giriyoruz. Böylece insanlar Facebook Analytics’i uygulamaları için kullanırlarken verimlilik tavan yapacak.”

Bu eğitimi uygulamaya koymak için iki yeni özellik getirildi. Bunlardan birincisi iki müşteri segmentinin yan yana kıyaslamasını mümkün kılarken, diğeri, alan seviyesinde raporlama desteği ekliyor.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...