Deniz yosunları elektrikli araba pilleri için uzun ömürlü olabilir

Date:

Elektrikli arabaların daha uzun yol alması için doğadan yardım alınıyor

Teorik olarak lityum sülfür piller cihazları çalıştırmak için idealdir. Lityum iyon destelerinin enerji yoğunluğu iki katından fazla ama kükürdün sudan ucuz olmasından dolayı maliyeti çok daha düşük. Ancak tek bir sorun var. Kükürt eridiği için pilin ömrü çok daha kısa oluyor. Berkeley Lab bu sorunu çözebilir. Elektrikli arabaların daha uzun yol alması için doğadan yardım alınıyor. Son zamanlarda, Berkeley Lab, yosundan elde edilen lifli kıvam arttırıcı katkı maddesi ile kırmızı yosun türevinin bir lityum sülfür pilini stabilize edebileceğini ve daha fazla cihaz için daha pratik olabileceğini keşfetti.  Yosun türevi bir bağlayıcı (pilin aktif maddelerini tutan “tutkal”) olarak kullanılırsa, kükürt ile reaksiyona girer ve çözünmesini önler.  Başlıca hedef, binlerce şarj döngüsü ve bugün kullanılan birçok pilden daha iyi olan hücreleri üretmektir.

Elektrikli arabaların daha uzun yol alması için doğadan yardım alınıyor

Birçok pratik faydası olduğu çok açıktır. Telefonunuzun değeri düştükten sonra bile pili daha uzun dayanabilir. Ayrıca araştırmacılar bu pilleri ulaşımda potansiyel olarak kullanılması için gayret ediyorlar. Lityum kükürt pilleri Lityum iyon pillerden daha hafif olduğu için dronlar ve diğer elektrikli hava araçlar için idealdir. Ayrıca bu teknoloji elektrikli arabalar için çok önemli bir gelişme olabilir. GM, Berkeley Lab’ın ortakları arasında yer alıyor. Bu nedenle Chevy Bolt’un üreticisinin gelecekteki elektrikli arabalarda lityum kükürt kullanmasını ve daha ucuz maliyetli şarj ile çalıştırılmasını hayal etmek çok da zor değil.

Çalışma ekibi deniz yosunu türevleri ile kükürdün nasıl etkileşime girdiği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve gerektiğinde geri dönüşümlü olup olmadığını belirlemek için çalışmalarına devam ediyor.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...