Güneş sistemi dışındaki gezegende su bulundu

Date:

Bilim adamları yeni bir metot ile dünyadan 50 ışık yılı uzaklıktaki bir gezegende su kalıntıları buldu

Uzay boşluğunda gezegen bulmak çok zor bir iş. Bulduğumuz gezegenlerde su bulmak ise çok daha zor. Buna rağmen bir grup bilim adamı Şile’de bulunan Very Large Telescope (VLT) ile güneş sisteminin dışında bulunan bir gezegenin atmosferinde su kalıntıları olduğunu keşfetti.

50 ışık yılı uzaklıkta bulunan gezegen 51 Pegasi B (diğer adıyla Dimidum) olarak biliniyor.

New Scientist’deki bilgilere göre, daha önce güneş sistemi dışındaki gezegenlerde su bulmak neredeyse imkansız bir şeydi. Çünkü güneş sisteminin dışındaki bir gezegeni inceleyebilmemiz için gezegenin kendi yıldızı ile bizim dünyamız arasında bulunması gerekiyor. Bu durumda son derece nadir bir hadise.

Bilim adamı grup konuya farklı bir açıdan yaklaşarak yeni bir metot uyguladı. Gezegen ile kendi yıldızı birbirleriyle etkileşim içerisindeyken onları inceledi. Tam dört saat boyunca VLT teleskobunu ikisi gök cismine birden doğrultarak ikisi arasında yansıyan ışık incelendi.

Elde edilen data incelendikten sonra gezegenle ilgili önemli bilgilere ulaşıldı. Buna göre gezegenin atmosferinin 10,000’de 1 parçasında su ile birlikte çok az miktarda karbondioksit ve metan gazı olduğu keşfedildi.

Bu bilgiler ışında bilim adamları uzay hakkında bildiklerimizi bir adım daha ilerletti. Ama bu bilgilerden emin olmamız için daha çok beklememiz lazım. Zira oraya gidip görmeden emin olamayız.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...