Işığı görmemizi sağlayan molekül: Muons

Mikro saniyeleri ölçen bilimsel teknik bilim insanları tarafından kullanılmaya başlandı

Klorofil gibi güneş ışığını yakalayan moleküller Dünya üzerindeki neredeyse tüm yaşamın temelini oluştururlar. Ancak ışığı bünyesinde tutma aşaması o kadar hızla gerçekleşir ki tam olarak nasıl olduğu anlaşılamamaktadır. Sichuan Üniversitesi bilim insanlarının yaptığı araştırma tek atom hassasiyetiyle mikro saniyeleri ölçen bir tekniğin geliştirilmesine katkıda bulunuyor. Bu sayede ışığa duyarlı bir molekülün ışık emilimini gerçekleştirmesinin aşamaları inceleniyor. Mikro saniyeleri ölçen bilimsel teknik bilim insanları tarafından kullanılmaya başlandı. Bu teknik, klorışık klorofil ile ilgili görsel sonucuofilin yeşil rengini ışık sayesinde oluşturduğunu gözler önüne serdi.

Araştırma Aşamaları

Araştırmacılar lazer altında ışığa duyarlı organik bir molekül olan TIPS-Pn’yi yaktılar ve muons adındaki pozitif yüklü atomların partikülleri ile yoğunlaştırdılar. Bu koşullar altında, muonlar atom parçacıkları davranışı göstermek yerine bir çeşit hidrojen atomları gibi davrandılar. Sonucunda ise kimyasal olarak TIPS-Pn ile reaksiyona girdiler. Ancak burada gerçek hidrojen özelliği göstermiyorlardı. Çalışmayı gerçekleştiren ekip atomların hareketlerini izlemek için profesyonel bir spektroskopi tekniği kullandı. Zamanla muonlara karşı TIPS-Pn’in reaktivitesini izleyerek ışık uyarılımı gerçekleşmiş halinin evrimini gözlemlediler.ışık klorofil ile ilgili görsel sonucu

OKU ►  İzlendiğini bilen şempanzeler, avlanma alışkanlıklarını değiştiriyor
OKU ►  Eski AI şirketi Ceo'su sanal kötüye kullanımlara karşı uyarıyor

Bu teknik doğayı anlamaya çalışmamızdaki tek yol değil elbette. Ancak mikro saniyeleri ışık altında ölçüm tekniği pek çok sistemin test edilmesinde kullanılabilir: Güneş pilleri, düşük enerjili ampuller ve hatta bazı ilaçları üreten endüstriyel fotokatalistler. Yani yenilenebilir ve kontrol edilebilir enerji yayıcılar.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox