Kuzey Buz Denizi’ndeki artan asidite korkutuyor

Date:

İklim değişikliği Kuzey Buz Denizi’ndeki asitlenmeyi tetikliyor

İklim değişikliği kendini sadece kutuplardaki buzulların çatlaması şeklinde göstermiyor. Araştırmacılar 1994 ve 2010 yılları arasında Kuzey Buz Denizi’nin (Arktik Okyanusu) asit seviyesinde hızlı bir artış olduğunu saptadılar. Bu artışın sebebi muhtemelen havadaki artan karbondioksitin deniz suyu tarafından emilmesi olarak görülüyor. Bu emilim aslında dünyanın her yerinde gerçekleşiyor. Ancak tatlı sular yapıları gereği, karbondioksit nedeniyle artan asiditeyi dengeleme anlamında tuzlu sulara oranla daha az etkili. Bu sebeple Kuzey Buz Denizindeki asidite miktarı; kutup ayıları, fok balıkları, ticari değere sahip balıklar ve diğer okyanus canlıları açısından büyük bir tehtid oluşturacak kadar ciddi gözüküyor.

Peki asiditenin arttığına dair bir kanıt mevcut mu? Bilim adamları asiditesi yüksek sularda oluşamayan aragonit adlı bir mineralin konsantrasyonlarını ölçtüler. Analizler sonucunda Kuzey Buz Denizi’nin batı taraflarında aragonit seviyelerinin beklenenden çok daha düşük çıktığı görüldü.

Karşılaşılan bu problemin sebebi sadece iklim değişikliği değil. Araştırma ekibi, okyanus akıntılarındaki değişmelerin karbonca zengin Pasifik Okyanusu’nun olağan akıntılarından daha fazla olduğunu gösterdi. Büyük olasılıkla bunun sebebine dair tahminler, Kuzey Buz Denizi’nde sıkışıp kalan suyun akıntıların düzeninin değiştirdiği yönünde. Durum çok kötü gözükse de, böyle şeyler olabiliyor. Yapılan modellemelere göre, 2030 yılına kadar yaz mevsimlerinde Kuzey Buz Denizi üzerindeki buzullu sahalardan eser kalmayacağı ve bütün yüzeyin aragonit mineralince fakir kalacağı tahmin edilmekte. Bu durum gerçekleşirse büyük bir Arktik ekosistemi risk altında kalabilir.

[irp posts=”8341″ name=”İklim değişikliği gözleminde süper bilgisayar kullanılıyor”]

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...