Telefon kameranızı Japonca metne tutun, Google Translate İngilizceye çevirsin

Date:

Google Translate artık telefon kamerasından Japonca metinleri İngilizce’ye çeviriyor

Google Çeviri uygulaması, yeni Kelime Lens’i sayesinde artık Japonca desteği içeriyor.

Tek yapmanız gereken telefonunuzun kamerasını Japonca bir metne tutmanız. Metnin İngilizce karşılığı ekranınızda belirecek.

Japonca desteğiyle birlikte Google Çeviri, Asya ülkesini ziyaret etmek isteyenler için oldukça kullanışlı oldu.

Google Çeviri’nin Kelime Lens’inde Japonca desteği

Google Çeviri, zaten çekilmiş fotoğraflardan Japonca karakter çevirisi yapabiliyordu ancak bu son güncellemeyle birlikte artık resim çekmeye gerek kalmayacak.

Duyuruyu yapan resmi Google bloğunda, kullanıcılar sadece karşılaştıkları her hangi bir Japonca metne, kameralarını doğrultacaklar ve İngilizce karşılığı cihazlarının ekranında belirecek.

Özellik iki taraflı da çalışıyor. İngilizce metinleri Japonca’ya da çevirebiliyor. Bu da demek oluyor ki, İngilizce bilmeyen yerel halk ile karşılaşıldığında daha kolay iletişim kurulabilecek.

Her yıl milyonlarca turistin Japonya’yı ziyaret etmesinden dolayı, Google Çeviri oldukça kullanışlı hale geldi.

Uygulamanın en büyük özelliklerinden biriyse, internet bağlantısı gerektirmiyor. Turistler rahatlıkla çevrimiçi olmadan telefonlarını bir çeviri aracı olarak kullanabiliyorlar.

Ancak, şunu belirtmekte fayda var, Kelime Lens özelliğinin en iyi olduğu yer, sokak tabelaları veya dükkan isimleri gibi basit çeviriler.

Daha karışık çeviriler için ise Google, kullanıcılarına bir önceki adım olan resim çekip Google Çeviri’ye göstermelerini öneriyor.

Google Çeviri Kelime Lens’ini geliştirmeye devam ediyor

Kelime Lens’i aslında Quest Visual şirketinin bir uygulamasıydı ancak Google geliştiriciyi ve teknolojisini 2014 yılında kendi bünyesine geçirdi.

Kelime Lens’inin Google Çeviri’ye daha fazla yararı dokunması bekleniyordu ancak teslim alındığında, özellik sadece İngilizce, İspanyolca, Rusça, İtalyanca, Fransızca, Portekizce ve Almanca gibi sınırlı dilleri destekliyordu.

Google Kelime Lens’ini Çeviri uygulaması içerisinde geliştirmeye devam etti. 2015 Haziran’da yayınlanan reklamda, uygulamanın uluslar ve kültürler arasındaki dil bariyerlerini yıkıp, insanları nasıl bir araya getirdiği gösterdi.

Japonca desteğiyle birlikte Kelime Lens’i, toplamda 30 dil çevirebiliyor. Yeni Google Çeviri, hali hazırda yazılı çevirilerde 103 dili, çevrimdışı çeviri desteğinde ise 52 dili destekliyor.

Kelime Lens’i Google Çeviri ekibinin üzerinde çalıştığı tek özellik de değil. Uygulamanın gelişme sürecindeki son haberler ise, zero-shot çevirileri adı verilen, yazılımın daha önceden öğrenmeden çeviri yapmasını sağlayan bir sistem.

Yapay zeka araştırmacıları, Google Çeviri’nin bu ilerlemesi, dilleri çevirmede kendi kurallarını belirlediğini söyledi.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...