RNA transferi kolon iltihabını hiçbir yan etkisi olmadan tedavi etti

RNA transferi kolon iltihabını hiçbir yan etkisi olmadan tedavi etti

MIT, Brigham ve Women’s Hastanesi, RNA’ları ultrason dalgaları kullanarak kolon hücrelerine gönderdi.

Tedavi, RNA’nın protein üretimini yeniden programlaması sayesinde, bağırsak iltihabı hastalıkları sırasında sadece kolon hücrelerinde bulunan protein seviyelerini ciddi anlamda düşürdü.

Fare üzerinde yapılan testlerde, hiçbir yan etki olmadan, iltihabı neredeyse tamamen yok etti.

Araştırmanın baş yazarı Carl Schoellhammer, “Takım bu proteinlerde muazzam bir düşüş yaşadığını gördü” dedi.

Normal şartlarda bu tedaviler bağırsaklarda işe yaramaz çünkü, RNA etkilenen bölgeye varana kadar yolda moleküllerine ayrılır. Ulaştırma için ultrason kullanarak bunun önüne geçildi ve RNA hücrelere hızlı bir şekilde ulaştı.

Düşük frekanslarda, ultrason dalgaları daha sonradan patlayan ufak baloncuklar yaparak, ilaçları veya RNA’yı hücrelerin içine yolluyor.

Takımın fare üzerindeki testi sırasında, RNA’yı ultrason ile alan farelerdeki iltihaplı protein seviyelerinde, 7 ila 10 kat arasında bir düşüş yaşandı.

Araştırmacılar hiçbir yan etkiyle karşılaşmakdıklarını söyledi. RNA’yı ultrason ile almayan farelerdeyse bir değişikliğe rastlanmadı.

Bu teknik, hem sindirim sistemiyle alakalı hem de vücudun diğer bölgelerindeki hastalıkları tedavi için kullanılabilir.

OKU ►  Çay, kahve, tatlı güzelde, dişler ne durumda?

Örneğin RNA tedavisi, kanser hücrelerindeki protein üretimini yeniden programlamak için de uygun bir yöntem olabilir.

Araştırmacılar bu teknolojiyi geliştirmek için Suono Bio adında bir şirket kurdu. Eğer klinik testleri başarıyla sonuçlanırsa, insanlardaki iltihaplı bağırsak hastalıklarını iyileştirmek için, yeni tedavi metodları geliştirilebilir.

Takım aynı zamanda, ilaçları ve RNA’ları taşıyabilecek, kendi ultrason dalgalarını yayabilen, minyatür cihazlar üzerinde çalışıyor.

Schoellhammer, “Eninde sonunda, neredeyse her şey için kullanılabilen ve tamamen sindirilebilen kapsüller üretebileceğimizi öngörüyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here