iOS 11 FaceTime’ın görüntülü grup aramalarına imkan verebilir

Date:

Yeni söylentilere göre Apple nihayet FaceTime için grup video araması özelliğini iOS 11 ile birlikte getiriyor gibi görünmekte.

İsrail’de bir teknoloji blogu olan Verfier, 2017’nin ilerleyen zamanlarında Apple’ın çokça talep edilen FaceTime özelliğini iOS 11’lerde getirmeyi planladığını yazdı. Blog, bu işleme vakıf kişilerden aktarımlar yapıyor.

“Bir sonraki güncelleme olacak olan iOS 11 bir dizi yeni özelliği içerecek. Bunlardan biri çoklu-kullanıcılı servis olan FaceTime’ı arayabilme özelliği. Siteye ulaşan bilgiye göre iOS işletim sisteminin bir sonraki güncellemesi olan 11, özelikle iMessage ve FaceTime gibi chat programları üzerinde durarak daha sosyal bir güncelleme yapmış olacak” şeklinde bir ibare bulunuyor blogda.

Apple ya da başka bir kaynak, Verfier’ın bildirimini henüz doğrulamadı. Bildirim aynı zamanda iOS platformdaki iMessage’ın güncellenmesiyle birlikte grup arama özelliğinin iDevice’larda da konumlandırılacağını iddia ediyor. FaceTime’daki grup arama özelliği tahminen beş kişiye kadar olacak bir aramayı destekleyecek.

Şu an itibariyle FaceTime iki kullanıcılı bir aramayı destekliyor ve 2010 yılında ilk kez tanıtılıp işleme konulduğundan beri de bu şekilde. Grup görüntülü arama Apple’a önerilen yeni bir konsept değil. 2015 yılına dönersek popüler sitcom (Situation Comedy – Durum Komedisi) olan Modern Family, Apple’la ilgili episodlarından birinde grup FaceTime’ı gösterime almıştı.

Her ne kadar Google’ın son görüntülü arama uygulaması olan DUO, FaceTime gibi kullanıcıdan-kullanıcıya tekil aramayı desteklese de , Skype ve Google Hangout gibi diğer görüntülü arama uygulamaları grup arama özelliğini uzun zamandır sistemlerine entegre etmiş durumdalar.

Apple FaceTime yüzünden suçlandı

Apple 2014 yılında Texas’ta FaceTime yüzünden gerçekleştiği iddia olunan bir yol kazası nedeni ile hakkında açılan dava ile darbe yerken, FaceTime da birçok sorun nedeniyle mahkemelerle haşır neşir oluyor.

Dava, Apple’ın sürüş esnasında sürücünün FaceTime’ı kullanmasına engel olacak şekilde FaceTime uygulamasını kilitleyen teknolojik bir özelliği iPhone’lara kasti olarak yüklemediğinden bahsediyor.

Apple’a karşı açılan davada “Sanık Apple Inc. özellikle ‘sürücü mobil cihaz kullanım kilitleme sistemi’ için Amerikan Patent Ofisine yapmış olduğu başvuru tarihi olan 12 Aralık 2008’den bu yana bu tip olaylara ve Modisette’lerin yaralanmalarına engel olabilecek bir teknolojiye sahiptir” deniliyor.

2014 yılındaki Noel esnasında James ve Bethanny Modisette iki çocuğu Isabella ve Moriah ile birlikte Interstate I-35 yolunda seyahat etmekteydiler. Başka bir araba Modisette’lerin arabasına çarparak iki çocuklarının ciddi şekilde yaralanmasına sebep oldu. Her ne kadar her iki çocuk da yakındaki bir hastaneye aceleyle götürülmüş olsalar da küçük kız yaralarına daha fazla dayanamadı ve öldüğü bildirildi.

Göründüğü kadarıyla kaza, diğer arabadaki sürücünün kullanmakta olduğu FaceTime uygulaması sebebiyle deliye dönmüş olmasından kaynaklanıyordu zira kurtarıcılar kaza yerine geldiklerinde uygulama halen çalışmaktaydı.

Apple, iOS 11’in gelişiyle birlikte grup görüntülü arama özelliğini entegre etmeyi düşünürken, iDevice sahiplerinin sabırsızlıkla bekleyecekleri çok şey var.

Apple’ın iOS11 işletim sistemini ve diğer temel güncellemeleri, Haziran ayında yapılması beklenen ‘Apple Worldwide Developers Conference 2017 – Apple Global Geliştiriciler Konferansı’ da açıklayacağı tahmin ediliyor.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...