Çin uygulamaya koyacağı VPN yasağı ile kafaları karıştırdı

Çin uygulamaya koyacağı VPN yasağı ile kafaları karıştırdı

Uygulamaya koyduğu yasaklar ve sıkı bir devlet yönetimi şekliyle adından zaman zaman bahsettiren Çin’in yeni icraatı akıllarda soru işaretleri oluşturdu. Çin’de internete sansür sistemi kurulmasının imkânını veren VPN yazılımına yönelik hareketi oldukça endişe verici olarak değerlendirildi. Böylece Çin uygulamaya koyacağı VPN yasağı ile kafaları karıştırdı. Bloomberg, hükümetin devlet tarafından işletilen telekom operatörlerinin müşterilerinin ağlarında VPN uygulamalarını çalıştırmasını önlemesini istediğini bildirdi. Kaynaklardan alınan bilgilere göre, hükümetin VPN blokajının 1 Şubat 2018 tarihine kadar yürürlüğe sokma niyetinde olduğunu söyledi.Çin uygulamaya koyacağı VPN yasağı ile kafaları karıştırdı

Böyle bir hareketin etkisi gerçekten de muazzam olurdu. Çin Mobil (860 milyon abone), Çin Unicom (268 milyon abone) ve Çin Telekom (227 milyon abone) en büyük üç telekom şirketi olarak beyan edilmişlerdi. VPN’ler üzerinde etkili bir engelleme, bu müşterilerin hükümet tarafından engellenen web sitelerine erişemeyecekleri anlamına gelir. Facebook ve Twitter gibi sosyal ağların ötesinde, haber sitelerini ve Çin’de tüketim kanalları olan web sayfalarını da kapsayacak. New York Times ve Wall Street Journal, sansür izleme servisi Great Fire’a göre Çin’de bloke edilecek siteler arasında uluslararası haber siteleri arasında yer alıyor.

OKU ►  WhatsApp, haber medyasında büyük bir güç olarak yükseliyor

VPN yasağı iş yapmayı zorlaştırabilir

Bilgiye erişimi kısıtlamanın ötesinde, evrensel bir VPN yasağı, Çin’de bulunan bazı şirketlerin ve çalışanların iş yapmasını zorlaştıracaktır. Yeni bir SCMP makalesi, Çin’in süregelen VPN darbelerinden etkilenen kişileri vurguladı. Sansür konusunda saldırgan bir takım kriminal ipuçları olsa bile, bu hareketin gerçekleşeceğinden şimdilik tam olarak emin değiliz. Ancak 2015 yılında Çin hükümeti, birçok etnik köken grubuna ev sahipliği yapan, çoğunlukla internet sansür yatağı olan Kuzeybatı eyaleti Sincan’daki bazı VPN kullanıcıları için mobil erişimi kesmişti. Bununla birlikte, ülke çapında sıkıyönetim çok daha radikal ve geniş kapsamlı olmuştu. Bu yüzden kesin olmamakla birlikte kafaları karıştırıyor ve olabiliritesi hakkında şüpheler oluşturuyor.

OKU ►  Facebook ‘Haber Kaynağı’ sayfasına selamlama animasyonları ekliyor
Çin uygulamaya koyacağı VPN yasağı ile kafaları karıştırdı

Pekin son birkaç yıldır VPN sağlayıcılarıyla kedi, fareyle oynar gibi oynuyor. Ocak ayında, VPN’leri sunan Çin merkezli şirketler için hükümetin onayını zorunlu hale getirdi. Esasen birçok yerel hizmet kapsamındaki işi yasa dışı hale getirdi.

OKU ►  Kök hücre tedavisi doğurganlık sorunu yaşayan kadınlara umut vaat ediyor

Bu konuda da son zamanlarda yeniden harekete geçti. Yakın zamanda iki popüler Çinli VPN hizmetini kapatmaya zorladı, ancak yurtdışında yerleşik olanlar Çin erişiminden kaçmaya halen devam ediyor. VPN kullanımını tamamen ortadan kaldırma düşüncesi yurtdışı erişimli sitelere engel olunamamasıyla açıklanabilir. Ancak haber siteleri ve yerel diğer VPN sağlayıcısı olan sitelere de uygulanacak olması kötü sonuçlar doğurabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here