Ekran başında çok durmak çocuklarda diyabet riskini arttırıyor

Date:

Araştırmacılar ekran başında uzun süre kalmanın diyabet riskini arttıracağını söylüyor

Araştırmalara göre, günde üç saat veya daha fazla süre televizyon izlemek, bilgisayar başında durmak veya video oyunları oynamak gibi ekran başında durduracak aktiviteler, çocuklarda tip 2 diyabet oluşumuna sebebiyet verebiliyor. Önceki çalışmalarda, yetişkinlerdeki diyabet riski, ekran başında çok vakit geçirmek ile ilişkilendiriliyordu, yeni yapılan çalışmayla birlikte artık aynı durum çocuklar için de geçerli gibi gözüküyor.

Ekran başında çok durmak insülin direncini arttırıyor

İngiltere’de 2004 yılından 2007 yılına kadar 9 ila 10 yaş aralığında bulunan 4.500 ilköğretim öğrencisi üzerinde yapılan bir araştırmada, ekran başında çok duran çocukların tip 2 diyabet riskini arttıran biyolojik işaretlere sahip oldukları gözlemlendi. Bu çocukların vücutlarında, insülin direnci olarak bilinen şeker işleme sisteminin düzgün çalışmadığı ve bu durumun diyabete sebep olduğu belirtildi.

Araştırmacılar günde üç saatten fazla video oyunu oynadıklarını bildiren çocukların daha az oynayanlara göre %11 daha fazla insülin direncine sahip olduklarını tespit etti. İnsülin direnci, kas, yağ ve kandaki şeker şeker seviyelerinin, kandaki şeker seviyesini düzenleyen insülin hormonuna düzgün tepki vermemesidir. Bu durum da tip 2 diyabet riskinin artmasına sebebiyet verir. Ekranda çok zaman geçiren çocuklar ayrıca yüksek seviyede cilt kıvrım kalınlığı ve yağ kütlesine sahiptirler. Bu özellikler ise toplam vücut yağının ve iştahtan sorumlu leptin hormonuyla ilgili birer belirteçtirler.

[irp posts=”5915″ name=”Kan şekeri ölçüm cihazları diyabetle baş etmede insanlara yardımcı olabilir”]

Ebeveynlere büyük iş düşüyor

Çalışmalar genel olarak çocukların ekran başında durma sürelerinin kısaltılmasının, tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olacağını gösteriyor. Ebeveynlerin bu konuda gerekli önlemleri alması şart. Diyabet ve ekran başında durmak arasında doğrudan bir bağlantı olmasa da, yapılan çalışmalar sonucunda aralarında bir takım ilişkiler olduğu ortaya çıkıyor. Verilerin 2004 ve 2007 yılları arasında toplanması, çalışmaya akıllı telefonlar ve tabletlerin katılmadığını gösteriyor. Bu yüzden yapılan çalışmalar, çocukların günümüzdeki ekran başında durma zamanlarının farklı olmasından dolayı günümüzde daha farklı sonuçlar gösterebilir.

 

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...