İşte sosyal medyada taciz ve zorbalık raporunun detayları

İşte sosyal medyada taciz ve zorbalık raporunun detayları

Yapılan yeni ve büyük bir araştırma sonuçlarına göre, gençlerin en çok Instagram ve Facebook’ ta taciz ve zorbalığa uğradığı görülüyor. İngiliz zorbalık ve tacizi önleyici organizasyon Ditch The Label’ ın yeni yıllık anketine göre Instagram, 2017’de cyberbullies için tercih edilen ağı ve Facebook’ u kapatıyor. Bu yıl yapılan anket, 12 ila 20 yaş arası 10.020 kişiden elde edilen sonuçları topladı. Ve devamında internet topluluklarına özgü zararlı içerikler oluşturan fenomenlere ışık tutan saygın bir veri bankası hazırladı. İşte sosyal medyada taciz ve zorbalık raporunun detayları:

OKU ►  Stephen Hawking, İşçi Partisini desteklediğini söyledi

Raporda, Siber zorbalığı yaşayan katılımcıların payı Instagram için %42, Facebook’ ta %37, Snapchat’ te ise %31 oranlarında taciz ve zorbalığa uğradı. Gençlerin %92′ si YouTube kullandıklarını bildirirken, Youtube %10 oranında taciz ve zorbalık yaşanan platform olarak araştırmanın en popüler mecrası haline geldi. (İhmal edilemeyecek bir oran ancak diğerlerine nazaran oldukça düşük)İşte sosyal medyada taciz ve zorbalık raporunun detayları

OKU ►  Fransız sanatçı Bernard Pras, atılan eşyalardan sanat eserleri ortaya çıkardı

Son zamanlarda özellikle Facebook’ un oldukça fazla üzerinde durduğu ve özel bir takım önlem alma çabası içinde bulunduğu nefret söylemi çalışmalarına bir yenisi eklendi. Sosyal medya uzmanlarının bir araya gelerek, sosyal medyada nefret ve aşağılama suçlarını işleyenleri inceleyen bir rapor hazırladı. (Yukarıda oranlarını vermiş olduğumuz rapor) Nefret suçlarını kapsayan bu sosyal medya suçları, Facebook’ un ardından Instagram ve Snapchat’ te de araştırılmaya başlandı. Rapora göre taciz ve zorbalık yaşayanları büyük çoğunluğunu, yine bu mecraları en çok kullanan gençler oluşturuyor. 

OKU ►  Foursquare kişisel bilgilerinizi satıyor olabilir

Araştırmada incelenen ve sosyal medyada mağduriyet yaşayan gençlerden bazı ilginç ayrıntılar:

Rapora konu olan kişilerin %50’sinin, taciz ve zorbalığa direkt olarak maruz kaldığı belirtildi.
Taciz ve zorbalığa maruz kalanların %50’si, görünüşleri ile ilgili şiddete maruz kaldıklarını bildirdi.
Sosyal medyada bu psikolojik şiddete maruz kalanların %24’ü, özel bilgilerini çevrimiçi olarak herkese açık paylaştıklarını söylediler.
%27’sinde var olan fotoğraf ve videolar kendi iradeleriyle paylaşıldı.
%18 oranındaki kişinin profili ise siber merkeze yanlışlıkla bildirildi.
İşte sosyal medyada taciz ve zorbalık raporunun detayları

OKU ►  İnternet devleri terörist içeriklerin paylaşımını durdurmak için birleşecek

Tüm bunlar, son zamanlarda artan internet ve dolayısıyla sosyal medya kullanımının aşırılıklarının sonucu olarak değerlendiriliyor. Ayrıca bununla birlikte bu mecraların denetimindeki zorlukları da gözler önüne seriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here