Google sanat eserlerine de el attı

Uzaktan tetkik

Google 2011 yılında klasik parçaların gigapixel boyutundaki resimlerini yüklemeye başladığında sanat alanında keşif yapacak araçlar inşa etmeye başlamıştı. Teknoloji devi geçtiğimiz Temmuz ayında yayınlanan ‘Sanat ve Kültür’ uygulamasına ek olarak Google Haritalar’da kullanıma sunduğu kat planları ve yürüyüş turları hakkında bilgilerle koleksiyonlara derin bir dalış yapmıştı. Arama devi şimdi ise tüm bu çalışmaları bir araya getiriyor. ‘Sokak Görünümü’ uygulamasında meşhur eserlere dipnotlar ekleyerek, müze turlarına çıkan kullanıcılara sanatsal çalışmalarla ilgili içerikler sunuyor.

OKU ►  Google Street View ile aktif yanardağları ziyaret edin

Videoda da görüleceği üzere yapmanız gereken tek şey Google Haritalar uygulamasına giderek ziyaret edilen kuruluşlar için arama yaparak ilgili kuruma gidin. Kurum içerisinde yer alan eserlerin bazıları üzerinde işaret göreceksiniz. Bu eserlere tıkladığınız zaman daha önce yüklenmiş olan içeriği okuyabilir, daha fazla bilgi için yine aynı içerikte bulunan bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Google bu sistem için makine öğrenimi metodunu kullanıyor. Fakat sadece çalışmaya dahil olan müzeler kapsamda. Ki bunlar da dünya çapında yaklaşık 15.000 eseri içeriyor. İnsanların kendi gözleriyle şahit olamayacakları bir çok sanat eserini, gözler önüne getiriyor olması açısından son derece takdire şayan bir hizmet.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox