Köpek kuyruğu insan robot iletişimini arttırıyor

Date:

IEEE‘nin 2013 yılında gerçekleştirdiği bir çalışmanın sonucu olarak ortaya çıktı ki pofuduk bir köpek kuyruğu sadece mutluluğu belli etmiyor. Daha da fazlasına olanak sağlıyor, iletişim kurabiliyor.

Ashish Singh ve James Young tarafından hayata geçirilen bu çalışma açığa çıkardı ki arkasına bir kuyruk takılan Roomba (robot süpürge) insanlarla daha çabuk ve kolay iletişime geçebiliyor.  Yani kısacası köpek kuyruğu insan robot iletişimini arttırıyor. Örneğin seri, heyecanlı bir sallama işlerin yolunda gittiğini belirtirken yavaş sağa sola hareket etmesi ise bir terslik olduğunu belirtiyor.

Young’ın dediğine göre insanlarla çalışan herhangi bir robot durumdan istifade edebilir. Mesela fabrika ulaşım robotları, yapılan yerli üretim robotlar ve hatta PackBot gibi savunma sanayinde yardım amaçlı kullanılan robotlar bu durumdan faydalanabilirler.

Merak edilen soru ise, nerede ve ne zaman bu köpek kuyruklarına ihtiyaç duyacağımız. Pahalı bir mikrofon veya hoparlör ücreti ödemeden etkileyici bir kuyruk veya başka bir vücut parçası takarak  ucuz bir şekilde insan-robot etkileşimi sağlayabiliriz. Açık bir şekilde gelecekte robotların kolay ulaşılabiliyor olması hem ucuz hem pahalı robotlar olmasına yol açacak. Ama oyuncak sektörü de gösteriyor ki en ufak bir biip, buup veya kikirdeme bizleri Furbies, Pleos ve Hatchimals gibi ürünlere aşık olmamıza neden olacaktır.

University of Monitaba’daki bir grup kimse “görsel ipuçları”nı kullanarak canlı video kaynakları aracılığıyla insan kulanıcılarına sinyal gönderiyorlar. Daha geç olmadan önemli bir detayı kaçırmama olasılığını arttırmak adına. Bölüm çalışanları ayrıca robotlardaki empati özelliğini geliştirme üzerine çalışıyor. En son yaptıkları testte, ekranda simüle edilen robot mu yoksa gerçek olan robot mu daha çok empati duygusu taşıyor bunu test etmişler. Peki sonuç? İnsanlar gerçek olan robotlar için, simüle edilen ekran robotlarından daha fazla üzülmüşler.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...