İşitme kaybı düzeltilebilir oluyor

Date:

Kulak içi tüy hücreleri yenilenecek

Kulaklarımızdaki tüy hücreleri yaşlandıkça ölürler. Her bir kulakta yaklaşık 15.000 tüy hücresi ölümü gerçekleşir (bu miktar, kullanılan ilaç ve yüksek sesli müzik dinleme sebebiyle daha da artabilir). Tüy hücresi ölümü, işitme kaybına yol açan temel etmenlerdendir. Bu hücreler zarar gördüklerinde, doğal yollarla yenilenmezler.

Brigham ve Women’s Hospital, Massachussetts Göz ve Kulak bölümlerinden bir ekibin MIT’de sunduğu yeni bir teknoloji, meydana gelen hasarın bir kısmını geri getirebilir. Bazı hayvanların yeniden tüy üretimi yapma yeteneklerini taklit eden yöntem, potansiyel olarak tüy hücresi kaybını onarabilir.

[irp posts=”5449″ name=”Ultrasonla RNA aktarımı, zararlı hücrelerin protein üretimini engelledi”]

Bu teknoloji bir farenin kulak salyangozundan üretilen hücrelerden faydalanıyor. İşlem sırasında ham hücrelere fazladan molekül eklemek, hücrelerin olgun tüy hücreleri şeklinde büyümelerine sebebiyet verdi (Diğer teknolojilerin elde ettiklerinden yaklaşık 60 kat daha fazlası).

“Yapmamız gereken tek şey, bu destekçi hücrelerin üremelerini desteklemek. Daha sonra vücutta bulunan doğal mekanikler, bu hücrelerin bir kısmının doğal yollarla tüy hücrelerine dönüşümünü sağlarlar”.

Ekip, teknolojinin uygulanabilirliğinden ötürü insanlarda kullanımı için ideal olacağına inanıyor. MIT’nin yeni çalışması olan ‘Frekans Terapisi’ yöntemi vesilesiyle bu konudaki deneme işlemi önümüzdeki 18 ay içerisinde başlatılacak.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...