En parlak yıldız kalıntıları keşfedildi

Date:

NGC 5907 X-1 yıldızı bir öncekinden tam 1000 kat daha parlak

Avrupa Uzay Ajansı’nda bulunan XMM-Newton X-ray gözlem evi, daha önce keşfedilenlerden bin kat daha parlak titreyen yıldız keşfetti. Uzmanlar bu kadar parlak bir yıldızın var olabileceğini bile bilmediklerini ifade etti.

NGC 5907 X-1 olarak adlandırılan yıldızın daha önce bulunan en parlak yıldızdan tam 10 kat daha parlak olduğu ifade edidi. Bunun anlamı ise bu yıldızın bir saniyede yaydığı enerjiyi bizim güneşimiz tam 3.5 yılda yayabiliyor. Bununla birlikte keşfedilen yıldız bu güne kadar bulunanların arasından en uzaktaki olma özelliği de taşıyor. Yıldızın ışıklarının tam 50 milyon ışık yılı mesafeden geldiği ifade edildi.

ESA’dan yapılan açıklamaya göre XMM-Newton, titreyen yıldızı 13 yıl boyunca birden fazla kere gözlemlemiş ve keşif toplanan bilgiler ışığında gün yüzüne çıkmış. Bilim adamları bundan önce böyle bir ışığı yaybilecek bilinen tek gök cisminin bizim güneşimizin 10 katı büyüklüğündeki kara delikler olabileceğini ifade etti. Bu keşifle birlikte bunun mümkün olabileceği de anlaşılmış oldu.

Titreyen yıldızın yıllar içerisinde dönüş hızını da değiştirdiği belirtildi. 2003’teki kayıtlara göre 1.43 saniyede dönüşünü tamamlayan NGC 5907 X-1, 2014’deki kayıtlara göre 1.13 saniyede tamamlamış. Buda yıldızın dönüş hızının artığını gösteriyor. Bu durumun olağan olduğunu ifade eden bilim adamları, buna sebep olarak yıldızın çevresindeki gök cisimlerinden sürekli olarak madde toplamasını gösterdi.

[irp posts=”7764″ name=”Atmosferinde “Oksijen” bulunduran yıldız keşfedildi”]

Konu ile ilgili, “Gök cismi, yüksek parlaklıktaki yıldızların büyüme hızına dair teorilerimize meydan okur nitelikte” şeklinde açıklama yapan İsrailli bilim adamı Gian Luca, “olabileceğini zannettiğimiz en parlak yıldızdan tam 1000 kat daha parlak” şeklinde konuştu.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...