En parlak yıldız kalıntıları keşfedildi

NGC 5907 X-1 yıldızı bir öncekinden tam 1000 kat daha parlak

Avrupa Uzay Ajansı’nda bulunan XMM-Newton X-ray gözlem evi, daha önce keşfedilenlerden bin kat daha parlak titreyen yıldız keşfetti. Uzmanlar bu kadar parlak bir yıldızın var olabileceğini bile bilmediklerini ifade etti.

NGC 5907 X-1 olarak adlandırılan yıldızın daha önce bulunan en parlak yıldızdan tam 10 kat daha parlak olduğu ifade edidi. Bunun anlamı ise bu yıldızın bir saniyede yaydığı enerjiyi bizim güneşimiz tam 3.5 yılda yayabiliyor. Bununla birlikte keşfedilen yıldız bu güne kadar bulunanların arasından en uzaktaki olma özelliği de taşıyor. Yıldızın ışıklarının tam 50 milyon ışık yılı mesafeden geldiği ifade edildi.

ESA’dan yapılan açıklamaya göre XMM-Newton, titreyen yıldızı 13 yıl boyunca birden fazla kere gözlemlemiş ve keşif toplanan bilgiler ışığında gün yüzüne çıkmış. Bilim adamları bundan önce böyle bir ışığı yaybilecek bilinen tek gök cisminin bizim güneşimizin 10 katı büyüklüğündeki kara delikler olabileceğini ifade etti. Bu keşifle birlikte bunun mümkün olabileceği de anlaşılmış oldu.

Titreyen yıldızın yıllar içerisinde dönüş hızını da değiştirdiği belirtildi. 2003’teki kayıtlara göre 1.43 saniyede dönüşünü tamamlayan NGC 5907 X-1, 2014’deki kayıtlara göre 1.13 saniyede tamamlamış. Buda yıldızın dönüş hızının artığını gösteriyor. Bu durumun olağan olduğunu ifade eden bilim adamları, buna sebep olarak yıldızın çevresindeki gök cisimlerinden sürekli olarak madde toplamasını gösterdi.

OKU ►  Atmosferinde “Oksijen” bulunduran yıldız keşfedildi

Konu ile ilgili, “Gök cismi, yüksek parlaklıktaki yıldızların büyüme hızına dair teorilerimize meydan okur nitelikte” şeklinde açıklama yapan İsrailli bilim adamı Gian Luca, “olabileceğini zannettiğimiz en parlak yıldızdan tam 1000 kat daha parlak” şeklinde konuştu.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox