Resident Evil 7; daha korkunç ve daha vahşi

Oyuncularla bugün buluşan Resident Evil 7’yi inceledik

Oyun dünyasının klasiklerinden Resident Evil serisi, korku severler arasında bir efsane olmuş yapımların başında gelir. 1996 yılında ilk çıktığında kendi alanına yeni bir soluk getiren oyun, hayatta kalma ve korku öğelerini birleştirerek bizi nefessiz bıran bir evrene sokmuştu. İlk oyunundan tam 10 yıl sonra kendini dramatik bir şekilde değiştiren seri, Resident Evil 4 ile aksiyonu da bünyesine katarak biz oyunculara muhteşem bir oyun sergilemişti. Serinin yeni oyunu olan Resident Evil 7 bugün oyun severlerle buluşurken bizde korku efsanesini inceledik.

Resident Evil’ın çoğunlukla kendini yenilemeyi başarabilen bir seri olduğunu biliyoruz. Ama bazen kendini çok kaptırdığı da oyun severlerin farkında olduğu bir durum. Serinin 6. oyunu bunun en önemli kanıtı. Resident Evil 4 ile seriye gelen aksiyon öğeleri 6. oyuna gelindiğinde oyunun temel öğesi haline gelmişti. Oyunun korku öğeleri iyiden iyiye arka plana atılmıştı ve daha çok silahımıza güvendiğimiz oyun deneyimi yaşamıştık.

Özüne dönüş

Oyunun yeni oyunu Resident Evil 7 ise kendi özüne dönmüş gibi duruyor. Ama bunu yaparken yenilik getirmeyi de unutmamış. Serideki ilk birinci kişi gözünden (FPS) oynanışa sahip olan Residen Evil 7, oluşturduğu korkunç atmosfer ve aksiyondan uzak yavaş tarzıyla kendi tarzına dönmüş bir yapım. FPS tarzının getirdiği empati hissini çok iyi kullanan Resident Evil 7, inanılmaz detaylı grafiği ile görebileceğiniz en vahşi ve en korkunç oyun deneyimlerinden birini sunuyor. Serisinin en iyi öğelerini kullanan oyun, iliklerinize kadar titreten korkma hissi ile insanın geren bir hayatta kalma savaşını oyunculara sunmuş. Yani Resident Evil yeniden bir korku oyununa dönüşmüş.

OKU ►  Yeni Mass Effect: Andromeda’nın sinematik fragmanını izleyin
OKU ►  Facebook Messenger'ın oyun içeriği zenginleşiyor

Birincil kişi gözünden oyun deneyimi

Oyuna ilk başladığınızda seriye yeni giren birincil kişi gözünden bakış deneyimi biraz alışma istiyor. Zira ilk başta bir Resident Evil oyunu oynamıyor gibi hissediyorsunuz. Nispeten yavaş akan oyun dinamikleri sizin daha çok Firewatch veya Gone Home gibi özgün yapım bir oyun oynuyormuşsunuz hissine kapılmanıza neden oluyor. Başlarda daha çok etrafta dolanıp çevre inceliyorsunuz. Yani serinin bir önceki oyunundan çok daha farklı bir oynanış tarzı. Ama bu durum çok uzun sürmüyor

Louisiana da korkunç bir ev

Oyunda Ethan isimli bir karakteri yönetiyoruz. Ethan, kaybolan eşi Mia’nın başına gelenleri inceliyor. Üç yıl boyunca eşinden hiçbir haber alamayan Ethan, Louisiana’daki bir eve gelmesi gerektiğini dair gizemli bir mesaj alıyor. Eve vardığımızda, devasa, iğrenç ve çoktan terkedilmiş gibi duran bir yerle karşılaşıyoruz. Bizi çürüyen çöplerle dolmuş odaları olan bir ev ve böceklenmiş yemek atıklarıyla dolu bir mutfak ile oturma odası karşılıyor. Eğer Resident Evil 7’nin “Kitchen” (Mutfak) demosunu oynadıysanız size yabancı gelmeyecek bir atmosfer. Gerçekten berbat bir yer ve içerisinde gezdikçe daha da berbat olduğunu fark ediyoruz. Eninde sonunda evin sahipleri ile tanışma fırsatımız oluyor. Baker ailesi ile tanıştığımızda işler çok farklı bir hal almaya başlıyor.

OKU ►  Overwatch'un yeni kahramanı Orisa!
OKU ►  ‘Titanfall’ gerçek zamanlı strateji oyunu olarak mobil ortama dönüyor

Baker ailesi ve devasa evleri

Baker ailesinin evinde ve çevresinde gezinmek Resident Evil’ın ilk oyunundaki malikâneyi hatırlatan bir deneyim. En az onun kadar büyük ve rahatsız edici. Oyundaki kilitli odalar ve çözülmesi zor olan bilmeceler nostalji hissinizi daha da arttırıyor. Ama bu evin sahipleri ilk oyundaki zombilerden çok daha korkunçlar. Her ne kadar zombiler bizi hatırı sayılır derecede korkuttuysa da Baker ailesi üyeleri bunu bir adım daha yukarıya çıkartmayı başarıyor. Sürekli karanlıktan sizi izlediklerinizi hissettiren Bakerlar, Residen Evil 3’deki azılı düşmanımız Nemesis’i veya Alien: Isolation’daki Xenomorp’u hatırlatıyor. Her an her yerden çıkacakmış gibi hissettiğiniz bu düşmanın en büyük özelliği sizi hiçbir zaman güvende hissettirmemesi. Oyunu oynarken sanki Baker ailesinin azılı ferdi Jack’in her an bir duvarı kırıp ya da bir dolabın arkasından çıkarak size saldıracağını bekliyorsunuz. Ve eğer Jack çıkarsa kaçmaktan başka bir çareniz yok çünkü sizi yakalarsa kafanızı bir kürek yardımıyla bedeninizden ayırmak en büyük hobileri arasında. Oyunda tek güvende hissedebildiğiniz yer bir Resident Evil klasiği olan Safe Roomlar(güvenli odalar). Serinin diğer oyunlarında olduğu gibi bir Safe Room size o an nefes alabileceğiniz bir kaçamak gibi geliyor.

OKU ►  Walking Dead: Yeni frontier bölümünü oyun ödüllerinde gösterdi.

Resident Evil 7, korku oyunlarında aranan ve özlenen gerilim ve hayatta kalma mücadelesine bir geri dönüşü temsil ediyor. Oyunu oynarken korkunun ne demek olduğunu bir kez daha anlayacaksınız. Bizim tavsiyemiz eğer iliklerinize kadar korkmak istiyorsanız bir an önce Resident Evil 7’yi alıp oynama başlayın.

OKU ►  Call of Duty: Ghosts, Xbox One geriye uyumluluk sistemine eklendi

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox