Hack saldırıları bankalar için olası siber saldırı testlerini zorunlu kılıyor

Bankalar siber saldırılar için her zaman hazırlıklı olmalılar

Bir Avrupa Komisyonu kaynağı Reuters’e, komisyonun, Avrupa Birliği çapındaki testlerin güvenliği arttırmaya yardımcı olup olmayacağı konusunda çalıştığını söyledi. Bu testler, halen İngiltere ve diğer Avrupa Birliği ülkelerindeki ulusal otoritelerin başlatmış oldukları kontrollere ek olma mahiyetinde olacak.

EU yetkilileri ve kaynaklar sebebin, finans endüstrisinin hacklenmeye karşı zayıflığı hakkında artan endişeler olduğunu söylediler. Detayların altı ay içerisinde belirleneceği ve testlerin gelecek yıl düzenlenebileceği belirtiliyor.

Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA)’nin ‘hantal ve modası geçmiş’ olarak adlandırdığı dijital altyapısını hedef almak için yeni yollar bulan saldırganlarla birlikte bankalara yapılan siber saldırılar son yıllarda sayı ve gelişmişlik bazında arttı.

Aralık ayında bir EBA raporu bankaların kritik sistemlerine ve veri tabanlarına yetki dışı erişim sağlayan saldırgan tehdidinin artmasına karşı baş etmek için yeteneklerini göstermekte zorlandıkları konusunda uyarıda bulunmuştu. EBA, Avrupa Birliği alanındaki bankaların stres-testinin uygulanmasından sorumlu.

OKU ►  Apple yıl sonunda bazı modellere donanım desteğini bitiriyor

Avrupa Merkez Bankası geçen yıl Euro’yu kullanan 19 ülkedeki ticari bankalara yapılan siber saldırı olaylarını kayda geçirmek üzere bir veri tabanı oluşturacaklarını bildirmişti. Fakat an itibariyle siber olaylarla ilgili ulusal otoriteler arasında az miktarda bilgi paylaşımı var.

OKU ►  LG X500, 4500 mAh bataryası ile 9 Haziran’da satışa sunulacak

Hacking ile ilgili diğer haberleri görmek için buraya tıklayın.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox