Google ‘Geliştirici Web Uygulamaları’ mobil siteleri Android uygulamalarına dönüştürüyor

Google, geliştirilmiş web uygulamaları desteğini başlattı

Google’ın Kasım ayında düzenlenen Chrome Dev Summit ’te firma, tipik bir mobil web deneyimi ile Android telefon ya da tabletlerinizdeki mevcut bir uygulama arasındaki boşluğu köprülendirmeyi amaçlayan, ‘İlerici Web Uygulamaları’ adlı yeni bir girişimi tanıtmıştı. XDA geliştiricilerine göre bu hafta itibariyle Android’de Chrome Dev ve Canary kullanıcıları için İlerici Web uygulamaları desteği başlatıldı.

‘İlerici Web Uygulaması’nı, ana ekranda işaretlenmiş mobil uyumlu arayüze sahip,birkaç ek avantaj barındıran tipik bir site gibi düşünün. Temel farklılık bu uygulamalar Android tarafından Play Store’daki uygulamalar gibi muamele görüyorlar. Web uygulamalarını cihaza kurabilir ya da kaldırabilirsiniz. Uygulamalar ‘uygulama çekmecesi’nde bulunuyor olacaklar. ‘İlerici Web Uygulamaları’ aynı zamanda bildirim oluşturma yetisine sahipler.

Geçmişte bazı kullanıcılar, mobil sitelerin uygulamalar üzerinden aşağı açılır tarzını tercih ediyorlardı. Bu özellik cihazın kaynakları ve bataryası üzerinde daha ağır yük oluşturabilir. Google’ın sunduğu çözüm o tip benzer mobil sitelerin telefonunuz ya da tabletinizde kullanımı ile ilgili deneyimi çok daha az hantal kılıyor. Şu anda ana ekrana pinlenmiş bir siteyi çağırmak, yalnızca yeni bir Chrome sekmesini açar. ‘İlerici Web Uygulamaları’ ile bu siteler Android’in son uygulama geçmişinde, Chrome sekmesinden çok, özgün uygulamalar olarak muamele görüyorlar.Buna ek olarak bu siteler çevrim dışı iken erişilebilir olacaklar ve bağlantı olmadığı zaman açıldıklarında sizi boş bir ekranla baş başa bırakmayacaklar.

OKU ►  Airbus’ın gelecekteki uçan taksisi
OKU ►  Airbus’ın gelecekteki uçan taksisi

Geliştiriciler için de faydalar söz konusu. Mobil siteler ve ‘Geliştirici Web Araçları’ platformlar arasında görülebilirler, cihaz özelliklerinden daha az bağımsızdırlar ve anlık olarak güncellenebilirler.

‘İlerici Web Uygulamaları’ için Chrome Dev ya da Canary’de destek, adres çubuğuna ‘chrome://flags/#enable-improved-a2hs’ yazılarak devreye sokulabilir. Bununla birlikte web siteleri de kullanıcıların kurulumu yapabilmeye başlamadan önce bu desteği kendi taraflarında aktive etmeleri gerekir. Bu uygulamalardan ‘İlerici Web Uygulamaları’ olarak çalışanların bir listesini buradan görebilirsiniz. İşlem, Chrome menüde ‘ana ekrana ekle’ ye tıklamak kadar basit. Yine de özellik henüz gelişmekte olan bir işlem ve örneğin bildirimler gibi bazı elemanlar hemen çalışmaya başlamayabilirler.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox