Tendon ve kemiği bağlayan liflerin 3D görüntüsü alındı

Date:

Tendon ve kemiği bağlayan ince lifler 3D yöntemi ile görüntülendi

Aşil tendonu, bacaktaki baldır kaslarını topuk kemiğine bağlayan kalın ve güçlü bir vücut parçasıdır. İnsanların koşma, yürüme, zıplama gibi faaliyetlerinde çok önemli bir rol oynamakta. Ancak bu tendonların kemiğe tam olarak nasıl bağlandıkları tam olarak anlaşılmış değildi. Ta ki şimdiye kadar. Çok disiplinli araştırmacılar, mikroskopik görüntüler alarak tendon ve kemik arasında kalan çok ince bir doku tabakasını görüntülediler.

Münih Teknik Üniversitesi’nde biyokimyacılar ve biyofizikçilerden oluşan bir ekip, Dr. Rainer Burgkat liderliğinde bir dizi araştırma yöntemi uyguladı. Tendon ve kemiğin bağlandığı sınır tabakası, çok ölçekli mikroskoplarla fotoğraflandı. Ardından bu fotoğraflar birleştirilip tek bir görüntü haline getirilerek incelendi. Bu görüntüde tendon ve kemik arasında düzinelerce minik lifler bulunmakta. Floresan antikorlar, katmanda bulunan spesifik proteinlerin biyokimyasal özelliklerinin tendondan daha farklı bir yapıda olduğunu ortaya çıkarıyor. Son olarak tendona ağırlık uygulandığında, hangi yöne hareket ettiğine bağlı olarak farklı liflerin dengelemek amacıyla baskıyı stabilize ettiği anlaşılıyor.

Günümüzde tendonların nanoteknoloji ile ameliyat edilmesi hakkında çalışmalar mevcut. Ancak yerleştirilen yeni sentetik parçaların, desteklenmesi gereken organik yapılara sıkıca sabitlenmesi gerekmektedir. Tendonun kemiğe nasıl bağlandığının tam olarak anlaşılmasıyla birlikte, tendonların yerleştirilen ortopedik implantlara bağlanabilmesi gibi tıbbi uygulamaların gelecekte görülebilmesi ümit ediliyor.

[irp posts=”9182″ name=”Bilim Adamları kanı gençleştirmek için hücreleri yeniden programlıyor”]

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...