ABD ordusunun tuhaflaşan drone testi

Date:

Kontrolden çıkan insansız hava aracı 600 mil uçarak ağaca tosladı

Gizemli bir şekilde kayıplara karışan insansız hava aracının (İHH) on gün sonra 600 mil (966 kilometre) uzaklıkta bulunmasıyla birlikte, gayet sıradan bir test iyice tuhaf bir hal aldı. Arizona, Fort Huachuca’da ordunun yaptığı test sırasında, RQ-7 “Gölge” ismindeki İHA’nın kalkış yapmasından kısa bir süre sonra aracın kontrolü kaybedildi. Uçağın tekrar üsse dönmesini sağlayamayan ordu, çok geçmeden İHH’nın bir şekilde harap olduğunu varsaymış. Ta ki Colorado Evergeen’de yürüyüş yapan bir vatandaş uçağı bir ağaca çarpmış halde görene kadar.

[irp posts=”5470″ name=”ANKA-S Uydudan kontrol yeteneğine sahip ilk insansız hava aracı olacak”]

Hikaye belkide görünüşte çok tuhaf gözükmüyor. Ancak şöyle bir durum var ki 1.5 milyon dolarlık bu İHH’nın,  C Bandında (belirli bir frekans aralığı) kurulan bir veri bağlantısı aracılığıyla 77 mil görüş hattının dışına çıkmaması gerekiyor. RQ-7 ise bu mesafenin tam sekiz katını aşmış. Araştırmacılar hala bu inanılmaz yolculuğu açıklamak için uğraşıyorlar. Başına buyruk uçuş yapan uçaktan elde edilen veriler de bir hayli ilginç. Uçak Rocky Dağları’nın üzerinden uçmak için 12.000 feet (3658 metre) yüksekliğe kadar çıkmış.

Normalde çoğu İHH’da bulunduğu gibi, orduda da herhangi bir hata durumunda uçağın operatörüne geri dönmesini sağlayan emniyetli bir tertibatı bulunur. Fakat her nedense QR-7 de bu özellik yokmuş.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...