Yapay Zekanın kalp krizi tahmini, doktorlara oranla daha tutarlı

En az doktorlar kadar başarılı

Her yıl ortalama 20 milyon insan, kardiyovasküler hastalık sebebiyle hayatını yitiriyor. Neyse ki İngiltere’de bulunan Nottingham Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi, kalp krizi geçirme ihtimalinizi bir doktor kadar iyi tahmin edebilen bir ‘Makine Öğrenimi’ algoritması geliştirdi.

Amerikan Kardiyoloji Koleji / Amerikan Kalp Cemiyeti (ACC/AHA) yaş, kolesterol seviyesi ve tansiyon gibi faktörleri de içeren toplam sekiz faktör üzerine dayalı olarak geliştirmiş olduğu prensipler dizisi, bir hastanın kardiyovasküler risk oranının tespiti üzerine dayandırılmış. Bu sistem ortalamada bir kişinin yüzyüze olduğu risk oranını yüzde 72.8 seviyesinde başarı ile tahmin edebiliyor.

OKU ►  Taslak çizimlerinizi yapay zeka destekli Google AutoDraw ile sanatsal çalışmalara dönüştürün

Bu oran oldukça yüksek bir oran olmakla birlikte Stephen Weng ve ekibi daha iyi sonuçlar almak için çalışmalarını yürütüyorlar. Dört adet bilgisayarı algoritmaların öğrenimi için düzenleyen ekip, daha sonra bu bilgisayarları İngiltere’de bulunan 378.256 hastadan edinilen verilerle beslediler. Sistem öncelikle kendi iç tahmin modellerini üretmek üzere 295.000 civarında veri kaydı kullandı. Kalan veriler ise denenmek ve düzenlenmek üzere kullanıldı.

Algoritmanın elde ettiği sonuçlarda, AAA/AHA yönergesinin ortaya koyduğu kriterler dahilinde %74.5 ile %76.4 oranında bir başarı elde edildi. Nöral network algoritması, yüzde 7.6’lık bir oranla daha tutarlı tahminler yaparak, mevcut yönergeye karşı başarı sağlarken, yanlış bildirimlerde de %1.6’lık bir azalma kaydetti.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox