Heykelini yaptırmak isteyenler buraya

Date:

Makine öğrenimi metodu

Prag’da bulunan ‘Czech Technical University’ de bir profesörün yönetimindeki araştırma ekibi, insan yüzlerini başka bir fotoğraf stilinde canlandırabilen yeni bir ‘Yapay Zeka destekli algoritma’ yaptı. Diğer bir deyişle Snapchat ve Facebook arasında yeni bir ihale savaşı patlak verebilir.

Profesör Daniel Sykora’nın yayınladığı kısa süreli örnek çekim, araştırmacıların yakın zamanda yapmış oldukları konuşmacının yaptığı konuşmayı bütünüyle başka şeyler söylemiş gibi değişikliğe uğratan çalışmayı hatırlatan projeleri andırıyor. Başka bir araştırma ekibi yakın bir tarihte bir resimdeki tarzları başka bir resme aktarmayı başarmıştı. Böylece gün batımı esnasında çekilen ufuk çizgisinin üzerine çok daha haşin bir gün batımı resmi oturtulabilmişti.

Derin Öğrenme Resimlerine Örnek

Göründüğü kadarıyla Snapchat ya da Instagram’dan daha kusursuz

Sykora’nın yazılımı her iki çalışmayı da kısmi olarak alıntılıyor, fakat ağırlık, özellikle insan yüzlerinde odaklanıyor. Yazılım, tuval üzerine yapılmış yağlı boyanın ya da bronz heykelin resmini çekerek bu stilleri, konuşmakta olan insanların videolarına aktarabiliyor. Sonuçlar dilinizin tutulmasına yol açacak cinste. Görüntü itibariyle Snapchat, Facebook ve Instagram’da mevcut uygulamalardan bütünüyle farklı olmamakla birlikte (hatta bu sosyal ağların an itibariyle üzerlerinde çalıştıklarını bildiğimiz diğer uygulamalardan), bu uygulama çok çok daha kusursuz bir sonuç veriyor.

Sykora’nın ekibinin bunu nasıl başardığına gelinece; bilmiyoruz. Belli ki bu çalışmada bir çeşit makine öğrenimi teknikleri kullanılmış. Yazılım yüzleri tanıma ve tıpkı modern bilgisayar görüntü algoritmalarının yapabildikleri şekilde resimlerdeki ön ve arka yüzleri ayırd etme kapasitesine sahip.

Ekibin proje hakkındaki yazısı Transactions on Graphics’in onayını almış görünüyor (Transactions on Graphics, ‘Bilgisayarlı Mekanizmalar Birliği’nin yayınladığı tanınmış bir çok yayından biri). Fakat bu yazı, Sykora’nın ekibi bulgularını, ACM’nin bu yaz sonuna doğru düzenlenecek olan SIGGRAPH konferansında sunana kadar yayınlanmayacak.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...