Videolarınızı YouTube’dan kaldırmanın zamanı geldi

Derin manipülasyon

Bruce Almighty filmindeki sahneyi bilirsiniz: Jim Carrey’nin üstün güçlerini kullanarak, Steve Carrell karakterini canlı haber yayını sunarken rezil ettiği  sahne. İşte bu video da o tip bir şeye benziyor (bir açıdan). Tek farkı Steve Carrell’ın yerini George W. Bush, Donald Trump, Vladimir Putin ve Barack Obama’nın yer alması. Ve Jim Carrey’nin yerini, şeytani bir araştırmacı ekibinin.

Bu sistem, Erlangen-Nürnberg, Max-Planck-Institute for Informatics ve Stanford University’den araştırmacıların katkılarıyla tasarlanmış. Aynı ekip geçtiğimiz yıl bezer bir ‘yüz ifadesi transferi projesi’nde çalışmıştı. Fakat o çalışmada aynı odada bulunan kişilerin ifadelerinin kontrolü yapılıyordu. Bu seferkinde ise bu işi YouTube videoları ile yapıyorlar. Öncelikle hedef aktör (Bush, Trump, Putin ve Obama) nötral yüz ifadesi haliyle alınıyor. Daha sonra kaynak aktörün ifadeleri (yani diğer vatandaş) web kamerası ile kayda alınıyor ve bu ifadeler YouTube videosundaki animasyonun ifadelerini kontrol ediyor.

OKU ►  Heykelini yaptırmak isteyenler buraya

Eğlenceli, değil mi? Yoksa ürkütücü mü? Elektronik müzik yapımcısı ve besteci Dan Deacon’ı hatırlatıyor mu?

Belki de uzaklardaki birinin yüz ifadelerinizi kontrol edebilecek olması sizi endişelendirmiştir. Ki sanırız endişe edilecek bir şey.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox