Valve VR için daha gerçekçi ses desteği sunuyor

Date:

Steam Audio oyun dünyasının gerçek şeklini yansıtıyor.

Sanal Gerçeklikliği (VR) geliştirme üzerine yapılan çalışmaların çoğunluğu görsellik üzerine. Peki ya ses önemli değil mi? İçine girdiğiniz o yabancı dünyada ilerlerken duyduğunuz seslerin gördüklerinizle uyuşmaması sizi de rahatsız etmiyor mu?  Valve, bu tip sorunları çözebileceğini düşünüyor. En son olarak piyasaya sürdükleri Steam Audio kiti ile VR’a oyun veya uygulama geliştirenlerin daha iyi ses senkronu ve kalitesi yakalamalarını sağlıyorlar. Binaural audio (insan kulağınında duyulduğu gibi ses) üretmesinin yanında, ses efektleri üretmek için fizik temelli gelişmiş bir yaklaşımı var.

İlk olarak, oyun içindeki engellerin sesin duyulmasını zorlaştırma sıkıntısını çözebiliyor. Eğer bir köşeyi dönüyorsanız gürültülü sesi temizlemek için boğukluğun arasından ince bir geçiş sesi duyacaksınız. Ayrıca alışılmış temel efektlerle sesi yaymak yerine, nesnelerin etrafında gerçek zamanlı olarak sesi yayabiliyor. Ayrıca oluşan yankı sadece çevrenin şekillerine dayanmıyor. Aynı zamanda çevreyi oluşturan materyalin cinsine de bağlı. Örnek olarak, bir uzay mekiğindeki metal bir koridordaki ses, zemininde halı serili bir evden daha fazla yankılanır.

Kit şuanda ücretsiz olarak erişime açık ve Android, Linux, Mac ve Unity motoru yüklü olan Windows cihazları ile uyumlu olarak çalışıyor. Unreal Engine 4 desteği ise yolda. Steam Audio’yu kullanmak tamamen geliştiricilerin inisiyatifine kalmış durumda. Bir zorlama yok yani. Ancak bu kitin VR deneyimine ve oyunlara bir bütün olarak ses anlamında katkı sağladığı açık. Kutu gibi bir odada VR deneyimleyebildiğimiz ve masanın altına geçince, köşeyi dönünce duyduklarımızda büyük değişikler olabileceği göz önünde bulundurulunca, geliştiriciler bu kitle gerçek ses deneyimi sunmak için geri adım atmak zorunda kalmayacaklar.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...