Hırsızlar ve soyguncular tepeden tırnağa teknolojiyle donanmış

Artık soyguncular da çağa ayak uyduruyorlar

Telefonunuz çalınır ya da kaybolursa, alacağınız şüpheli mesajlara ya da e-postalara karşı uyanık olun. Hırsızlar ve soyguncular tepeden tırnağa teknolojiyle donanmış olabilirler. Kapkaça uğrayan Brezilya’lı bir kadın olaydan kısa bir süre sonra kimlik avı teşebbüslerine maruz kalmaya başladı. Kocası Krebs on Security’ye  ‘Find my iPhone’ u kullanarak cihazın yerini bulduğunu ve çalanlara cihazı satın almak istediğini belirten mesajlar gönderdiğini söyledi. Bu aşamadan sonra iPhone telefonunun bulunduğuna dair mesajlar almaya başlamıştı. Telefonu alması için yapması gereken tek şeyin gönderilen web adresi üzerine tıklamak olduğu belirtiliyordu.

Dahası, gönderilen web sitesi bağlantısı Apple’ın sitesinin ve Find my iPhone’un giriş sayfalarının tam anlamıyla aynısıydı. Hatta evli çift Siri’ye benzer robotik bir sesle hitap eden bir telefon çağrısı aldılar. Telefondaki ses bulunan telefonlarının geri alınmasıyla ilgili olarak gönderilen mesaja bakmalarını istiyordu. Belli ki bu, teknolojik donanımları olan soyguncuların hazırladıkları iyi düşünülmüş bir tezgahtı. Tezgah şöyle işliyordu : Telefonları önce çalıyorlar, sonra da şifreleri almak için kimlik hırsızlığı yapıyorlardı.

OKU ►  Bu drone güneş enerjisiyle çalışıyor

Kurbanın kocası telefonda söylenenleri yapmak istemişti zira hazırlanan tezgah kimlik hırsızlığı teşebbüslerine vakıf olmayan herkesin kanabileceği cinstendi.

‘iPhone’u mu Bul’ özelliğini açık tutmak iyi bir çözümdür. Böylece bu tip bir olay başınıza gelirse telefonu uzaktan formatlayabilir ya da kilitleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here