iPhone hırsızlarından teknolojik hamleler

Date:

Artık soyguncular da çağa ayak uyduruyorlar

Telefonunuz çalınır ya da kaybolursa, alacağınız şüpheli mesajlara ya da e-postalara karşı uyanık olun. Hırsızlar ve soyguncular tepeden tırnağa teknolojiyle donanmış olabilirler. Kapkaça uğrayan Brezilya’lı bir kadın olaydan kısa bir süre sonra kimlik avı teşebbüslerine maruz kalmaya başladı. Kocası Krebs on Security’ye  ‘Find my iPhone’ u kullanarak cihazın yerini bulduğunu ve çalanlara cihazı satın almak istediğini belirten mesajlar gönderdiğini söyledi. Bu aşamadan sonra iPhone telefonunun bulunduğuna dair mesajlar almaya başlamıştı. Telefonu alması için yapması gereken tek şeyin gönderilen web adresi üzerine tıklamak olduğu belirtiliyordu.

Dahası, gönderilen web sitesi bağlantısı Apple’ın sitesinin ve Find my iPhone’un giriş sayfalarının tam anlamıyla aynısıydı. Hatta evli çift Siri’ye benzer robotik bir sesle hitap eden bir telefon çağrısı aldılar. Telefondaki ses bulunan telefonlarının geri alınmasıyla ilgili olarak gönderilen mesaja bakmalarını istiyordu. Belli ki bu, teknolojik donanımları olan soyguncuların hazırladıkları iyi düşünülmüş bir tezgahtı. Tezgah şöyle işliyordu : Telefonları önce çalıyorlar, sonra da şifreleri almak için kimlik hırsızlığı yapıyorlardı.

[irp posts=”8923″ name=”Bu drone güneş enerjisiyle çalışıyor”]

Kurbanın kocası telefonda söylenenleri yapmak istemişti zira hazırlanan tezgah kimlik hırsızlığı teşebbüslerine vakıf olmayan herkesin kanabileceği cinstendi.

‘iPhone’u mu Bul’ özelliğini açık tutmak iyi bir çözümdür. Böylece bu tip bir olay başınıza gelirse telefonu uzaktan formatlayabilir ya da kilitleyebilirsiniz.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...