Playstation 4’e nasıl mouse ve klavye bağlanılır?

Date:

İster inanın ister inanmayın ama Playstation’ınıza klavye ve fare bağlayabilirsiniz. Bu şekilde PS4’ünüzde yazı yazmanız, gezinmeniz ve hatta web tarayıcısında dolaşmanız daha da kolaylaşıyor.  Ve daha da güzeli bazı oyunlar klavye ve fare kontrolünü destekliyor.

Maalesef ki bazı oyunlar klavye ve fare ile çalışmamaya devam edecek. Geliştiriciler oyuncuların Call of Duty veya Battlefield gibi bazı oyunlarda bu kontrol yöntemi ile oyunu domine etmelerini istemiyorlar. Çünkü Klavye-fare ikilisi ile playstation kontrolöründen daha isabetli nişan almanız mümkün. Gene de bu bilinmesi kullanış katacak bir bilgi ve şimdi sizlere bunu nasıl yapacağınızı anlatıyor olacağız.

Fare (Mouse) ve Klavye nasıl Bağlanır?

Öncelikle şunu belirtelim ki Kablolu veya kablosuz bluetooth bağlantılı bir klavye/fare kullanabilirsiniz.

Kablolu bir fare veya klavye kullanıyorsanız, bunların USB uçlarını PS4’ünüzün önündeki (aynı zamanda oyun kolunu şarj etmek için kullandığımız) USB portlarına takıyorsunuz. Eğer kullandıklarınız kablosuz klavye/fare ise kablosuz bağlantıyı sağlayan dongle’ları aynı USB portlarına takıyorsunuz. PS4’ün cihazlara farketmesi biraz zaman alabilir. Bir kaç saniye içerisinde bağlantı sağlanacaktır merak etmeyin.

Aynı zamanda kablosuz Bluetooth ile çalışan klavye ve fareler de kullanabilirsiniz. Ama özellikle PS4 için üretilen Bluetooth ürünlerini almanıza gerek yok. Bütün Bluetooth cihazları kolaylıkla PS4’ünüzde çalışacaktır.

Bluetooth aracılığı ile bir cihazı PS4’e bağlamak istiyorsanız Ayarlar ekranını konsolunuzdan açıyorsunuz. Devamında önce “Cihazlar (Devices)” bölümünü, akabinde ise “Bluetooth Cihazlar (Bluetooth Devices)” seçeneğini seçiyorsunuz. Klavye ve farenizi eşleme modunda bırakacaksınız ve devamın cihazlarınız sistemde bağlanmak için gözükecektir.

Bağlamış olduğunuz fare ve klavyenin ayarlarını kendi isteğinize göre değiştirebilirsiniz, Bunu yapmak için, Ayarlar menüsüne girip, “Harici Klavye” veya “Fare” seçeneklerinden birini seçeceksiniz. Klavyeler için, klavye tipini,gecikme ve tekrarlama oranını ayarlayabilirsiniz. Fareler içinse farenin sol ile mi yoksa sağ el ile mi kullanılacağını ve imlecin hızını ayarlayabilirsiniz.

Şu andan itibaren kolay bir şekilde Playstation’ın arayüzünde hareket edebilirsiniz. Fare ve klavye kullanmak tarayıcıda gezinirken yazı yazıp sayfada bir şeyler seçme işini sizin için çok daha kolay hale getirecektir. Rahatlıkla arkadaşlarınızla sohbet edebilir, Netflix’de veya diğer medya uygulamalarında daha rahat arama yapabilir, Wi-Fi şifresini, kullanıcı adı ve hesap bilgisi gerektiren bütün işlemleri kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Kısacası oyun kolu ile yapması sinir bozucu olan her şeyi daha rahat halledebilirsiniz.

Fare ve Klavye ile PS4’te Nasıl oyun oynanır?

Fare ve klavyeyi bağlama olayı halletik. Şimdiyse işin biraz daha sıkıntılı kısmına geldik. Teoride klavye ve fareyi oyunlarda kullanabiliyoruz. Oyun geliştiricilerinin oyunlarını fare ve klavye uyumlu yapmamak için hiç bir nedeni yok. Pratikte ise çoğu Playstation oyunu klavye ve fareyi desteklemiyor. Bir oyunu açabilir ve klavye, farenizi kullanmaya çalışabilirsiniz. Ancak bu genelde işe yaramayacaktır. Bunun yerini PLaystation’ın oyun kontrolorü ola DualShock 4 oyun kolunu kullanmanız gerekmektedir. Oyun kolunun butonlarını yeniden atayabilirsiniz ancak klavyenin tuşlarını oyun kolu tuşuymuş gibi atamanız mümkün değil.

Playstation Remote Play özelliğini kullanarak uzaktan bağlandığınızda dahi oyunları klavye ve fare ile oynayamıyorsunuz. Bu anda bile DS4 oyun kolunuza ihtiyacınız var.

Bazı oyunlar çalışıyor ama bu da pek nadir. Liste baya kısa anlayacağınız. Final Fantasy XIV: A Realm Reborn ve War Thunder ‘ın PLaystation 4 versiyonlarının ikisinde de klavye ve fare çalışıyor. Bu oyunların (çok oyunculu) multiplayer ve çok fazla sayıda oyuncuya sahip olduğunu düşünürsek bu kulağa mantıklı geliyor.

Şuana kadar olan kısım normal şartlarda sizin cebinizden para çıkmadan yaşayacağınız süreci kapsıyordu. PS4’te klavye ve fare ile oyun oynamanızı sağlayacak bir yöntem var ve bunun için bu yöntemi satın almanız gerekiyor. Xim 4 Adapter denen aygıt ile PS4, PS3, Xbox one ve Xbox 360 da rahatlıkla klavye ve farenizi kullanabilirsiniz. Klavye ve farenizi bu adaptöre bağladığınızda, klavye ve farenize verdiğiniz komutları oyun kumandasını komutlarına çevirip PS4’ünüze bu şekilde gönderiyor. Bu sayede rahatlıkla PS4 oyunları klavye ve fare ile oynayabilirsiniz.

Bu adaptörün fiyatı yaklaşık 150 dolar civarlarında. Tabi ki bunun alternatif seçenekleri de yok değil. Yapılan yorumlara bakıldığında alternatiflere göre geri bildirimleri gayet memnuniyet verici duruyor. Amazon üzerinden benzer ürünlere bakabilirsiniz. Bir kıyas yapacak olursak 50 dolarlık muadili olan MayFlash ürününün yorumları biraz daha endişe verici gözüküyor.

Playstation ve Xbox oyun konsolları fare ve klavye kullanımını destekliyor. Ama tabi ki geliştiricilerin oyunlara bu desteği vermemelerinin arkasında oyun içi dengeyi sağlama isteği başta geliyor. Özellikle çoklu oyunculu olan multiplayer oyunlarda. Eğer fare ve klavye ile oyun oynamak istiyorsanız size tavsiyemiz ayrı bir bilgisayar alıp daha fazla keyif almak için ona yoğunlaşmanız olacaktır.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

1 Comment

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...