Almanya’dan Facebook uygulamasına büyük yaptırım

Almanya’dan Facebook uygulaması için 500.000 euro’ya kadar para cezası

Sahte haber konusunda başı fena halde dertte olan sosyal medya devi Facebook, bu hafta içerisinde haberin doğruluğunu analiz etmek için üçüncü parti doğruluk denetleyicileriyle işbirliği yapacağını duyurmuştu. Buna rağmen Almanya, Facebook’un sahte haberler sorununu kendi kendine düzenleyebileceğinden emin değil.

Facebook şimdi her yanlış bilgi için büyük para cezaları ile karşı karşıya kalabilir

Almanya ciddi önlemler almayı planlıyor. Facebook ve diğer sosyal ağlar, nefret dolu konuşma veya sahte haberler içeren rahatsız edici haberlerin kaldırılmaması durumunda 500.000 € ceza ödeyecek.

Sosyal Demokrat Parti meclis başkanı Thomas Oppermann’ın Der Spiegel’e yaptığı açıklamada: Facebook kendisi şikayet yönetimi konusunu düzenleme fırsatı bulamadı. Facebook gibi pazar hakimiyetindeki platformların yasal olarak günde 24 saat 365 gün Almanya’da yasal bir koruma bürosu kurması gerekecek. Uygunluk incelemesinden sonra Facebook, rahatsız edici mesajı 24 saat içinde saklamaz ise, 500.000 avroya kadar bireysel para cezası alacak. Dedi.

OKU ►  Hacker’lar Facebook filtreleme sistemini deldiler. Aman dikkat!

2 milyar Facebook kullanıcısının rahatsız edici içeriği temizlemenin lojistik endişeleri bir yana, verilecek olan para cezası gerçekten ilk olacak.

OKU ►  Facebook’tan gizli Android yeniliği

Almanya, Facebook’un yaklaşık 2 milyar kullanıcısının yaklaşık 36,8 milyonunu oluşturuyor. Ülkelere göre en çok kullanıcı listesinde sekizinci sırada Filipinler ve İngiltere arasında yer almaktadır.

Ya Facebook bu sorunu kendisi çözer ya da bu yaptırımlara karşı savunmasız kalabilir. Hatta bu yaptırımlar yakın zamanda diğer ülkelerden de gelebilir ve aynı şekilde Facebook’un bu ülkelerde de bir büro kurması gerekebilir.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox