Almanya’dan Facebook uygulamasına büyük yaptırım

Date:

Almanya’dan Facebook uygulaması için 500.000 euro’ya kadar para cezası

Sahte haber konusunda başı fena halde dertte olan sosyal medya devi Facebook, bu hafta içerisinde haberin doğruluğunu analiz etmek için üçüncü parti doğruluk denetleyicileriyle işbirliği yapacağını duyurmuştu. Buna rağmen Almanya, Facebook’un sahte haberler sorununu kendi kendine düzenleyebileceğinden emin değil.

Facebook şimdi her yanlış bilgi için büyük para cezaları ile karşı karşıya kalabilir

Almanya ciddi önlemler almayı planlıyor. Facebook ve diğer sosyal ağlar, nefret dolu konuşma veya sahte haberler içeren rahatsız edici haberlerin kaldırılmaması durumunda 500.000 € ceza ödeyecek.

Sosyal Demokrat Parti meclis başkanı Thomas Oppermann’ın Der Spiegel’e yaptığı açıklamada: Facebook kendisi şikayet yönetimi konusunu düzenleme fırsatı bulamadı. Facebook gibi pazar hakimiyetindeki platformların yasal olarak günde 24 saat 365 gün Almanya’da yasal bir koruma bürosu kurması gerekecek. Uygunluk incelemesinden sonra Facebook, rahatsız edici mesajı 24 saat içinde saklamaz ise, 500.000 avroya kadar bireysel para cezası alacak. Dedi.

2 milyar Facebook kullanıcısının rahatsız edici içeriği temizlemenin lojistik endişeleri bir yana, verilecek olan para cezası gerçekten ilk olacak.

Almanya, Facebook’un yaklaşık 2 milyar kullanıcısının yaklaşık 36,8 milyonunu oluşturuyor. Ülkelere göre en çok kullanıcı listesinde sekizinci sırada Filipinler ve İngiltere arasında yer almaktadır.

Ya Facebook bu sorunu kendisi çözer ya da bu yaptırımlara karşı savunmasız kalabilir. Hatta bu yaptırımlar yakın zamanda diğer ülkelerden de gelebilir ve aynı şekilde Facebook’un bu ülkelerde de bir büro kurması gerekebilir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...