Android, ilk Kod Enjeksiyonlu virüsle boğuşuyor

Kod enjeksiyonlu bu virüs, büyük tehdit taşıyor

Android virüsleri yeni bir döneme girdi: Kod Enjeksiyonu. The Register’da yayınlanan bir rapora göre, aylar boyunca Google Play’de çeşitli oyunlara saklanan ve 50.000’de fazla kez kurulmuş olan Dvmap trojan, “kötü niyetli modüllerini yüklerken sistemin kitaplıklarına da düşman kodu enjekte ediyor”.

Kod enjeksiyonlu bu virüs, büyük tehdit taşıyor

Bu virüs, cihazda root yetkisi olup olmadığını kontrol ettikten sonra tehlikeli virüslerini sisteme bırakıyor. Daha sonrada bıraktığı tüm izleri root yetkisini de kaldırarak temizliyor. DVMap, Android’in 64- bit versiyonunda da çalışabiliyor. Aynı zamanda kod enjeksiyonlu bu virüs, Google’ın uygulamalarının güvenliğini tespit edebildiği sistemi de devre dışı bırakabiliyor. Virüsü farkeden Kaspersky Labs, virüsün henüz test aşamasında olduğunu belirtti. DVMap’in amacı tamamen üçüncü parti kaynaklardan kurulan uygulamaların root seviyesinde bir izin ile yüklenmesini sağlamaktır. DVMap, cihaza uzaktan reklamlar gönderip, cihaza gönderilen uygulamaları da çalıştırabilir. Kaspersky’nin açıklamasına göre, bu yeni kod enjeksiyon özellikli virüsler, mobil cihazlar için çok büyük bir tehdit teşkil edebilir.

OKU ►  YouTube ve Disney, PewDiePie ile arasına mesafe koydu

Kaspersky Labs, virüsü ilk olarak Nisan ayının içerisinde saptadı. Ve, hemen Google’a bildirdi. Google ise, hemen bir hamle yaparak, yazılımı Play Store’dan kaldırdı. Kaspersky’ın sizlere önerisi, eğer son bir kaç ayda bir uygulama yüklediyseniz ve o uygulama Google Play’den kaldırıldıysa hemen harekete geçip telefonunuzu temizlemeniz yönünde.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox