Apple Carplay’in yeni özelliği ile araba kullanırken dikkat dağılmayacak

Date:

Apple iOS Beta 10.3 ile CarPlay’in en önemli eksiğini kapatıyor

Apple CarPlay’i tasarlarken de o vazgeçilmez düsturundan şaşmadı ve tek bir dokunuşla bizi ikonların bulunduğu o bildiğimiz ana sayfaya gönderen home screen butonunu sisteme iliştirdi. Aslında çok da kötü bir fikir değil, çünkü fazlasıyla alışılmış ve basit. Kullanımı kolay, özellikle araba kullanıyorken, dokunmatik ekranla fazla uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Fakat yine de bazı dezavantajlar var.

Misal söz konusu yolculuk esnasında harita uygulaması ile dinlediğiniz playlist arasında geçiş yapmak olduğunda işler zorlaşabiliyor. O malum butona böyle bir durumda iki kez basmak gerekiyor: Bir kere ana ekrana dönmek için. İkinci kez de diğer uygulamaya geçmek için. Çok da büyütülecek bir dert değil fakat yoldan gözlerinizi ayırdığınız süre zarfı böyle bir durumda artabilir. Üstüne üstlük bir de müzik uygulamanızın ikonunun tam olarak nerede olduğunu hatırlamakta zorluk çekerseniz sizin için ekstradan bir güçlük çıkmış demektir.

İşte Apple sayesinde kullanıcılarına test olanağı verdiği iOS 10.3 Beta sürümüyle bu problemi çözmüş gözüküyor. Şimdi sol üst köşede tek bir ikon yerine en son kullandığınız uygulamalara tekabül eden 3 ikon var. Böylelikle geçişler daha hızlı ve daha kolay olacak.

Bu değişiklik aslında 24 Ocak’tan beri mevcut, fakat herkes Find My Airpods özelliğine yoğunlaşmışken arada kaynamaması gereken, ilgiyi tek başına hak eden bir gelişme.

Çok abartılacak derecede bir yenilik değil elbette fakat şüphe yok ki işleri daha da kolaylaştıracak ve memnuniyetle karşılanacak bir değişim. Aynı zamanda ara yüzleri koşullara ayak uydurtma bağlamında Apple’ın nasıl çaba harcadığının da bir göstergesi bu güncelleme. iOS’un kendi home screenbutonu fazlasıyla sade, basit ve minimalist, yani kendi koşullarında iş gören bir unsur. Fakat arabada da aynıyordamın izlenmesi biraz atalete işaret ediyor gibiydi. Ne de olsa sürücüler araba kullanıyorlarken hız ve kolaylık açısından ellerinin altında her bir fonksiyon için ayrı bir buton olsun isterler. CarPlay’in yeni güncellemesi de artık bunu sağlamış gibi gözüküyor.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...