19’uncu T129 ATAK Helikopteri TSK’ya Teslim Edildi

Date:

Bakanı Fikri Işık,TSK için Üretilen19’uncu T129 ATAK Helikopteri’ni, TUSAŞ’tan Uğurladı

Milli Savunma Bakanımız Fikri Işık, 04 Ocak 2017 tarihinde Şirketimizi ziyaret ederek yürütülen projeler hakkında bilgi aldı.Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, TSKGV Genel Müdürü Orhan Akbaş, SSM Müsteşar Yardımcıları, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Bilgin ve Yönetim Kurulu Üyelerinin de katıldığı toplantı ile başlayan ziyarette Genel Müdürümüz Temel Kotil tarafından TUSAŞ’ta yürütülen projeler hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı brifing arz edildi.

TUSAŞ “Amiral Gemisi”

Toplantının ardından, Sayın Işık ve beraberindeki yetkililer TUSAŞ Uçuş Hattında yer alan T129 ATAK Hangarına geçtiler.

Bakan Işık, gerçekleştirdiği konuşmada

T129 ATAK Helikopterlerinin TSK envanterinde gösterdiği başarıdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, milli imkanlarla geliştirilen ve tasarımı yapılan projenin başarı ile devam ettiğini belirtti ve TUSAŞ’ı savunma alanında “Amiral Gemisi” olarak nitelendirdi.  19’uncu T129 ATAK Helikopterinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim etmenin gururunu yaşadığını ifade eden Işık, Türkiye’nin kendi özgün helikopterini geliştirmede de önemli aşamalar kaydettiğini belirterek, “İnşallah ilk yerli helikopterimizi de 2018 yılında uçuracağız” dedi.

Atak Helikopteri TSK

Konuşmanın ardından Bakan Fikri Işık ve beraberindeki yetkililer TUSAŞ tarafından tasarımı ve üretimi gerçekleştirilen 19’uncu T129 ATAK Helikopterini, birliğine gitmek üzere tesislerimizden Kara Kuvvetleri’ne uğurladı. Uğurlama sırasında iki T129 ATAK Helikopteri daha 19’uncu helikoptere eşlik ederek uçuş gösterisi gerçekleştirdi.

T129 ATAK

Milli kaskla göz vuruşu yapabilen T129 Atak Helikopteri

ASELSAN’ın ATAK pilotları için geliştirdiği ‘AVCI’ adlı kask sayesinde milli helikopterin caydırıcılığı daha da arttı. Zira bütün uçuş ve hedef bilgilerini pilotların gözü önüne yansıtan teknoloji harikası bu kask, pilotları göstergelere bakma zahmetinden kurtardı. Hibrit Kafa Takip Sistemi ile dizayn edilen teknoloji ödüllü AVCI, helikopterin önündeki makineli topu pilotun baktığı yöne doğru otomatik nişanlıyor. Pilot için hedefi yok etmek oldukça kolaylaşıyor.

İlk Müşterisi Azerbaycan Oldu

T129 Atak Helikopteri TSK envanterinde kullanıma girmesiyle birlikte yurtdışında da ilgi odağı olan savaş makinesi için TAI’nin ilk müşterisi Azerbaycan oldu. TAI, 3 milyar dolarlık anlaşmayla Azerbaycan’a 60 ATAK ihraç edecek. Yeni anlaşmalar için Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Pakistan ve Ürdün ile temaslar ise sürüyor.

tai

TUSAŞ tesislerinde incelemelerde bulunan Bakan Işık

ANKA İnsansız Hava Aracı Sistemi, HÜRKUŞ Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı, Özgün Helikopter projeleri başta olmak üzere yürütülen tüm projelerle ile ilgili detaylı bilgi aldı.

En son GÖKTÜRK-I Uğurlama Töreni için TUSAŞ tesislerinde olan Işık, GÖKTÜRK-I Uydusunun testlerinin gerçekleştirildiği Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi’ni de ziyaret ederek, imkan ve kabiliyetlerini yerinde inceledi.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...