Bethesda ve AMD ortaklığıyla Ryzen ve Vega’ya optimize oyunlar geliyor

AMD ortaklığın sadece reklam amaçlı olmadığını vurguladı

Bu sene ikincisi düzenlenen Capsaicin and Cream etkinliğinde AMD, yeni geliştirdiği VEGA ekran kartı mimarisinden bahsetti. Firma yeni jenerasyon ekran kartlarının siminin Radeon RX Vega olacağını duyurdu. Buna rağmen asıl büyük sürpriz Radeon’un yöneticisi Raja Koduri’den geldi. Koduri, Behtesda ile özel bir ortaklığa başladıklarını ifade etti ve yeni çıkan oyunların özellikle Ryzen ve Vega için optimize edileceğini açıkladı.

“Bu iki firma arasındaki tam teşekküllü bir mühendislik ortaklığı. Yani sadece basit bir reklam çalışması ve markalaşma çabası değil” şeklinde konuşan Koduri, “iki taraftada tamamen optimizasyona ve çoklu çekirdek kullanımında performans artırmaya kendini adamış mühendisler var. Bu yeniliklerin hepsi Radeon ekran kartlarına gelecek” dedi.

Eğer bu gerçekten bir reklamcılık çalışması değilse ciddi bir hadise demektir. Sonuçta Bethesda oyun tarihindeki önemli isimlerin geliştiricisi. Elder Scrolls serisi, Fallot 3 ve 4, Doom, Wolfenstein: The New Order, Quake ve Dishonored’un toplamını aldığınızda 80 milyon kopya satış yapmış bir firma.

OKU ►  Bu gece Twitch’te yayınlanacak olan Neverwinter : Storm King’s Thungder gösterimini izlerken, kazanın
OKU ►  Gelecek Halo oyunları yine bölünmüş ekranlı multiplayer özelliği içerecek

Ortaklığın uzun soluklu hedeflerinden birisinin ve belki de en önemlisinin Vulkan’ın kullanım alanını genişletmek ve hızlandırmak olduğu ifade edildi. Bununla birlikte Ryzen ve Vega ile birlikte gelecek yeni teknolojileri de tanıtmak önemli bir hedef.

Koduri konuyla ilgili konuşmasında, “İşin aslı şu anda oyun endüstrisinin artan grafik gücü ihtiyacı biraz zorlayıcı bir durum. Her geçen gün daha çok işlem gücüne ihtiyaç duyan yapımlar çıkarken oyun geliştiricilerden bağımsız çalışmak bunu daha da zorlaştırıyor. Ama grafik firmaları ile oyun stüdyoları birlikte çalıştıkları zaman gelişimin hızı çok ciddi miktarda artıyor” dedi.

Peki bu oyuncular için ne anlama geliyor? Basitçe söylemek gerekirse gelecekte çıkacak Bethesda oyunları AMD sistemlerde, Intel sistemlerden daha yüksek performansla çalışacak.

Capsaicin ve Cream etkinliğinin tamamını buradan izleyebilirsiniz.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox