Bitcoin rekora koşuyor

Bitcoin son 3 yılın en yüksek seviyesi olan 14 milyar dolara ulaştı

Dijital para birimi Bitcoinler bu yıl değerini ikiye katlaması haricinde, Perşembe günü %5’lik artış göstererek son 3 yılın en yüksek seviyesi olan 14 milyar dolara ulaştı.

Avrupa tabanlı Bitstamp borsasında, 1 birim Bitcoin 875 dolardan değer buldu ve böylece 2014 Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşmakla kalmayıp, 6 ay içerisindeki en iyi günlük artışını da sergilemiş oldu. 2016’nın başlarında bu miktar 435 Dolar civarındaydı.

Birçok uzmana göre, dijital para birimindeki bu yükseliş Çin Yen’indeki %7’lik düşüş ile doğru orantılı. Verilere göre, bu para birimi en fazla Çin’de kullanılıyor. Bu da demek oluyor ki arzdaki en ufak bir yükseliş, fiyatları oldukça etkiliyor.

Bitcoin, yine de 2013 yılındaki 1 birim fıyatı olan 1,163 dolara ulaşamadı. Ancak sisteme her 10 dakikada bir 12.5 Bitcoin eklendiği için toplam değeri 2013 yılından fazla olan 14.01 milyar dolara ulaştı. Bu da toplam değerini ortalama bir FTSE 100 şirketiyle neredeyse aynı yapıyor.

OKU ►  Kayıp AirPod'larınızı nasıl bulabilirsiniz?
OKU ►  Evrenin en sıcak gezegeninin “KELT-9b” gezegeni olduğu açıklandı

Bitcoin, merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan, paranızı küresel olarak hızlı ve anonim olarak taşıyabilen web tabanlı bir “dijital para birimi”dir. Veri analiz sitesi olan Cryptocompare’in kurucusu Charles Hayter, “Bitcoinler, Hindistan’da banknotların tadavülden kalkmasında ve küresel politik belirsizlikleri yok etmede önemli bir rol oynadı. Eğer bu akım devam ederse Bitcoin, güvenlik konusundaki küresel normlarımızın kırılmasına yönelik iyi bir tematik role sahip olacak” dedi.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox