Bitcoin rekora koşuyor

Date:

Bitcoin son 3 yılın en yüksek seviyesi olan 14 milyar dolara ulaştı

Dijital para birimi Bitcoinler bu yıl değerini ikiye katlaması haricinde, Perşembe günü %5’lik artış göstererek son 3 yılın en yüksek seviyesi olan 14 milyar dolara ulaştı.

Avrupa tabanlı Bitstamp borsasında, 1 birim Bitcoin 875 dolardan değer buldu ve böylece 2014 Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşmakla kalmayıp, 6 ay içerisindeki en iyi günlük artışını da sergilemiş oldu. 2016’nın başlarında bu miktar 435 Dolar civarındaydı.

Birçok uzmana göre, dijital para birimindeki bu yükseliş Çin Yen’indeki %7’lik düşüş ile doğru orantılı. Verilere göre, bu para birimi en fazla Çin’de kullanılıyor. Bu da demek oluyor ki arzdaki en ufak bir yükseliş, fiyatları oldukça etkiliyor.

Bitcoin, yine de 2013 yılındaki 1 birim fıyatı olan 1,163 dolara ulaşamadı. Ancak sisteme her 10 dakikada bir 12.5 Bitcoin eklendiği için toplam değeri 2013 yılından fazla olan 14.01 milyar dolara ulaştı. Bu da toplam değerini ortalama bir FTSE 100 şirketiyle neredeyse aynı yapıyor.

Bitcoin, merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan, paranızı küresel olarak hızlı ve anonim olarak taşıyabilen web tabanlı bir “dijital para birimi”dir. Veri analiz sitesi olan Cryptocompare’in kurucusu Charles Hayter, “Bitcoinler, Hindistan’da banknotların tadavülden kalkmasında ve küresel politik belirsizlikleri yok etmede önemli bir rol oynadı. Eğer bu akım devam ederse Bitcoin, güvenlik konusundaki küresel normlarımızın kırılmasına yönelik iyi bir tematik role sahip olacak” dedi.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...