Apple verilerini satarak tam 7.2 milyon dolar ele geçirdiler

Apple verilerini satarak tam 7.2 milyon dolar ele geçirdiler

Bazen, gizliliğinize tehdit oluşturan, harici bilgisayar korsanları değil de, hemen yanı başınızdaki çalışanınız çıkabilir.

Çin’in Zhejiang eyaletindeki polis, iddia edilen şekilde iPhone kullanıcı verilerini satan 22 Apple distribütörünü tutukladı. Yetkililer, iOs kullanıcılarına ait Apple kimlikleri ve telefon numaraları gibi hassas bilgi için bir Apple veritabanı araştırdıklarını ve karaborsada her bir satışta 10 ile 180 yuan yani bu da 1.50 ila 26 dolara tekabül ediyor, bu fiyatlar arasında alışveriş yaptıklarını söylediler. Hepsi, yetkililerin devreye girmeden önce distribütörlerin yaklaşık 7.2 milyon dolarla, 50 miyon yuan’dan fazla tırmıkladıklarını açıkladı.

Apple verilerini satarak tam 7.2 milyon dolar ele geçirdiler

 

Çin’de zaten şirketlerin kullanıcı verilerini satma olayları oldukça sık görülen bir olaydı. Ama, Çin bir önlem alarak, 1 Haziran’dan itibaren bu işlemi yasaklayan bir yasa çıkardı. Henüz, Apple çalışanlarının sattığı verinin, Çinli iOs kullancılarına mı yoksa dünya çapındaki kullanıcılara mı ait olup olmadığı açıklanmadı. Yani, tutuklamalar ışığında söz konusu iç veri tabanında neler olacağı belirsin. Apple, bu konuda daha fazla bilgi paylaşır mı bilemiyorum.

OKU ►  Silicon Valley'nin yeni sezon fragmanı çıktı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here