Facebook'un Dünya’ya internet yayacak drone’larından biri kaza yaptı.

Facebook’un Dünya’ya internet yayacak drone’larından biri kaza yaptı.

Facebook, bugün bir mobil şebekeye erişimi olmayan bölgede yaşayan 1.6 milyar insana geniş bant internet erişimi sağlayacak yüksek irtifalı, güneş enerjisiyle çalışan Aquila adı verilen uçak filosu inşa etmeyi planladı.

Facebook’a göre Aquila, ulaşılması en zor yerlerde milyonlarca insana internet bağlantısı sağlamak için kullanılabilen, güneş enerjisi ile çalışan bir uçak.

Aquila drone’un ağırlığı 455 kg’dan daha az ve Boeing 737 tek koridorlu bir uçaktan daha büyük. 43 metre kanat alanı bulunan, Facebook drone’un bir seferde 90 gün havada kalması bekleniyor.

Facebook'un Dünya’ya internet yayacak drone’larından biri kaza yaptı.

Aquila adı verilen dev drone, NTSB’ye göre 28 Haziran’da yapılacak bir test uçuşunda “yapısal bir arıza” yaşadı.

Öncelikli işlevi kazaları saptamak olan NTSB, önümüzdeki iki ay içinde kaza hakkında daha ayrıntılı bir rapor yayınlamayı planlıyor

Facebook, daha önce 21 Temmuz tarihli bir blog yazısında yapısal hatayı tespit ettiğini belirtmişti. Mühendisler, “inişten hemen önce yaşadığımız yapısal bir arıza” da dahil olmak üzere test sonuçlarını analiz ediyorlardı.

OKU ►  Elleriniz gerçekten temiz mi?

Facebook'un Dünya’ya internet yayacak drone’larından biri kaza yaptı.

Bir ABD hava güvenlik gözlemcisi, internet erişimini genişletmek için tasarlanan Facebook şirketinin drone’unun ilk uçuşunda yaptığı kazayı araştırıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here