Facebook’un yapay zekâsı yanlışlıkla kendi dilini oluşturdu

Facebook Yapay Zekâ Araştırma Laboratuvarı araştırmacıları, chatbotları iyileştirmeye çalışırken son zamanlarda beklenmedik bir keşif yaptı.

Yani “dialog agents” adı verilen bu botlar kendi dillerini oluşturabilir türden chatbotlar.

Mekanik öğrenme algoritmalarını kullanarak, “dialog agents” konuşma becerilerini güçlendirme girişiminde bulunarak özgürce sohbet etmeye bırakıldı. Botlar bir süre sonra, daha önce düzenlenmiş normlardan sapmaya başladı ve bunu yaparken de tamamen yeni bir dilde iletişim kurmaya başladı. Bunu herhangi bir insan girdisi olmadan yaptı. Dil açısından çoğunlukla anlamsız kelimeler kullandı. Fakat yapay zeka, eğer fırsat verilirse, yeni bir şey oluşturmak için senaryodan sapmaya başlayabilir.

Facebook Yapay Zekâ Araştırma Laboratuvarı araştırmacıları, chatbotları iyileştirmeye çalışırken son zamanlarda beklenmedik bir keşif yaptı.

İnsanlarla daha iyi sohbet etme girişiminde bulunarak, chatbotları bir adım daha ileriye götürdü ve kendi tarzıyla daha iyi iletişim kurdu. Ve ilginç olan sadece bu da değil. Araştırmacılar bu chatbotları kurnaz bir tartışmacı olarak görüyor. Botlar, tartışmayı öğrendikten sonra, bu görüşmelerin sonucunu iyileştirmek için mekanik öğrenimi ve gelişmiş stratejileri baz aldı. Botlar ,zaman geçtikçe konu üzerinde oldukça ustalaştı ve daha sonraki bir aşamada ise tartışma esnasında sahte bir madde belirledi. Mükemmel konuşmalar olmasa da bulgular gösteriyor ki bu yapay zeka için büyük bir sıçrama.

OKU ►  IBM en güçlü quantum işlemcisini tanıtıyor

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox