Geleceğin triyaj hemşire otomatlarıyla tanışın

Date:

 

Hastayla ilk teması sağlayacak otomatlar geliştirildi

Otomasyon teknolojisindeki ilerlemenin tıbbi alanlardaki meslekleri etkilemeyeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. BeWell adındaki Belçika şirketi, hastanelere ve kliniklere gelen hastalar için tasarlanmış self servis çalışan bir otomat olan WellPoint’i tanıtıyor. WellPoint, triyaj hemşiresi görevinde çalışan, tıbbi bir profesyonel görmeden önce hastayı kontrol eden dokunmatik ekranlı bir kabin. (Triyaj, hasta veya yaralıların anlık durumlarına göre sınıflandırılıp, tedavi bakım ve tahliye konularında önceliklerini belirleme ve sıraya koyma sürecidir.)

Gerçek bir hemşireye göre çok daha hızlı

BeWell’e göre, bir hemşirenin ağırlığınızı, tansiyonunuzu, nabzınızı ve kandaki oksijen satürasyonunuzu ölçtüğü ilk temas yaklaşık yedi dakika sürer. Sonrasında hemşirenin bu verileri alıp hastanenin sistemine girmesi birkaç dakikasını daha alır. WellPoint, gerçek bir hemşireye kıyasla bütün bu işlemleri üç dakika içerisinde yapabilir. Ayrıca, analiz öncesinde sorular sorarak tıbbi geçmişinizi hızlıca güncelleyebilir.

Triyaj süreci, kabine oturup testi etkinleştirmenizle birlikte başlar. Hastane kimlik kartınız cihaza yerleştirilerek tıbbi geçmişiniz ekrana gelir. Ardından kolunuzu soldaki otomatik tansiyon ölçen bölmeye sokarak hazır olduğunuzda başlat düğmesine basılır. Ölçüm tamamlandığında ayağa kalkılarak gerekli yere basılır be ağırlığınız ölçülür. Ardından arkanıza yaslanarak kandaki oksijen doygunluğunu ölçmek amacıyla parmağınızı pulse oksimetreye yerleştirirsiniz.

Ek olarak, Avrupa’da bulunan bir hastanede yapılan test sırasında, cihaz emboliyle (damar tıkanıklığı) karşı karşıya kalan bir hasta için alarm vererek işe yarar bir teknoloji olduğunu kanıtlamıştır.

Şimdilik bu cihazın yapabildikleri bu üç testten ibaret. Ancak yakında yeni testlerin eklenilmesi planlanıyor. Medikal ekipmanların yüksek fiyatları göz önüne alındığında, aslında çokta pahalı bir alet değil. Ekipmanın, hastaneye ünite başına yıllık  8,400 Avro (8,800 ABD Doları) civarında mal olması bekleniyor. Ortalama bir ABD hemşiresinin yıllık  67,000 ABD doları kazandığı göz önüne alındığında, sistemin neden makul olduğu rahatlıkla anlaşılabilir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...