Google ‘App Maker’ı kullanıma sunuyor

App Maker artık kullanıcıların hizmetinde

Google bugün, düşük-kodlu, sürükle-ve-bırak uygulama geliştirme pazarındaki en yeni sürüm olan ‘App Maker’ (Uygulama Yapımcısı)’ın kullanıma sunulduğunu bildirdi. Microsoft ve bir çok yeni firmadaki rakipleri gibi App Maker, bir organizasyon içerisindeki çok özel amaçlar için hizmet edecek temel uygulamaların, herhangi biri tarafından hızlıca yapılmasını kolaylaştıracağının sözünü veriyor.

Bu yeni servis, GSuite uygulamaları, Google Haritalar, Kişiler ve Gruplar ve API  servisi sunan herhangi bir hizmeti kullanarak veri tabanınızı çoğaltabileceğiniz bir kullanıcı ara-yüzü oluşturmanıza imkan veren, bulut-tabanlı sürükle-ve-bırak tipi geliştirme  ortamı sunuyor.  Bu uygulamalar daha sonra Google’ın G-Suite uygulamasının da üzerinde çalıştığı aynı altyapı üzerinde çalışmaya başlıyor. IT yöneticileri bu uygulamaları Gmail, Drive ve diğer G Suite uygulamalarında olduğu gibi aynı yolla yönetebiliyorlar.

Nerelerde Kullanılacak?

Bu tip uygulamaların tipik kullanım durumları zamana dayalı izlem çözümleri ihtiyaçlarında ya da siparişlerin ve envanterin takip edilmesi durumlarında söz konusu olabiliyor (Temel olarak bir firma içerisinde kolaylıkla dijitize edilebilecek ve çok temel bir uygulama ile çözümlenebilecek herhangi bir problemin çözümünde kullanılabilirler).

OKU ►  Facebook donanıma yönelik çalışmalarını yakında açıklayabilir
OKU ►  Öğrencilerin ödevlerine yardımcı olan Nerdy Bot duyuruldu

Google’ın iddiasına göre buradaki avantaj şu;

Kullanıcılar temel altyapı konusunda endişe etmeyecekler (burada anahtar kelime ‘Sunucusuz’ olacak olması) ve bu uygulamanın, kullanıcıların beklentilerini karşılayacak uygulamaları, bir yazılımcıya götürme ihtiyacı hissetmeden kendilerince geliştirebilecekleri uygulama olması. Bununla beraber daha derin çalışmalar yapmak isteyen kullanıcılar, program içerisinde mevcut bulunan yazılım editörü ile yapabilecekler. Bu editör göründüğü kadarıyla bütünüyle IDE donanımı ile donatılmış.

App Maker şimdi, Google’ın ‘Early Adopter Program for G Suite Business ‘ adlı sayfası üzerinden ulaşılabilir.

App Maker ile ilgili bildirime ek olarak Google bugün ‘G Suite için tavsiye edilenler’ programına yeni birkaç kurumsal uygulama eklemekte olduğunu da bildirdi.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox