Google çalışanlarını Amerika’ya geri çağırıyor

Google şefi Sundar Pichai giriş yasağı olan ülkelerden gelen çalışanlarının derhal Amerika’ya dönmelerini istedi

Google CEO’su Pichai, Trump’ın henüz imzaladığı ‘Ülkeye Giriş İzni’ yönetmeliği kapsamına giren ülkelerden gelen çalışanlarının ülkeye girişleri esnasında zorluk yaşayacaklarından çekindiği için tatil yaptıkları yerlerden ve iş seyahatlerinden geri dönmelerini talep etti.

Amerika başkanının yeni ‘Sınır Güvenliği Genelgesi’ Suriye, Irak, İran, Sudan, Somali, Yemen ve Libya’dan gelen kişilerin 90 gün süreyle ülkeye girişlerini yasaklıyor. Google şefi Sundar Pichai Amerikan medyasına, genelgenin 100’den fazla çalışanını etkileyebileceğinden çekindiğini söyledi. Bu sebeple, yeni yönetmeliklerin bu esnada henüz uygulamaya konulmadığı ümidiyle, ilgili ülkelerden olan çalışanlarının derhal Amerika’ya dönmelerini istedi. Bununla birlikte Trump kısıtlamaların derhal uygulamaya konulması talimatı verdi.

Google CEO’su da göçmen

Kendisi Hindistan’dan göç etmiş olan Pichai, sözlü olarak yorumda bulunduğu firma içi bir bildiride, Trump’ın kararnamelerinin şahsi sonuçlarını görmenin acı verici olduğunu belirtti. Göç meselesinin gelmiş olduğu yeni çizgiyle ilgili eleştiride bulunan tek kişi Pichai değil. Aynı zamanda Facebook’un patronu Mark Zuckerberg de Sosyal Medyadaki bir yazısında konuyla ilgili oldukça eleştirel söylemlerde bulunarak, Amerika’nın göçmenlerden oluşan bir ulus olduğunu ve bununla övünmesi gerektiğini belirtti.

OKU ►  Google, Küba'daki verileri depolamak için anlaşmaya vardı

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox