Google’ın CEO'su Sundar Pichai

Gelirler savaşı

Google’ın CEO’su Sundar Pichai, 2015 yılında aldığının 2 kat fazlası ödül paketi alarak 2016 yılında toplam 200 milyon dolar aldı.

28 Nisan Cuma günü yapılan bildirime göre Pichai’nin kazancı stock ödeneklerinden kaynaklanıyor. Yıllık kazancının %99.7’si öz kaynaktan, %0.3’ü ise maaşından geliyor.

Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre Google’ın ana firması Alphabet, Pichai ve finans müdürü çalışanı Ruth Porat gibi üst düzey yöneticilerine yüksek oranda özkaynak ödemeleri yapıyor.

Pichai geçtiğimiz yıl 650.000$ maaş alıyordu. 2015 yılında ise bu rakam 652.500 dolardı.

Alphabet’in kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’e, sembolik olarak 1$’lık ödeme yapılmıştı. Alphabet’in yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt’in geliri, %46 oranında düşerek 4.3milyon dolara geriledi. Schmidt 2015 yılında 6 milyon dolarlık bonus alarak toplamda 8 milyon dolardan fazla kazanmıştı. Porat’ın payı ise %26 oranında artış göstererek 31 milyon dolardan, 39 milyon dolara çıktı.

Dünyanın en büyük reklam işini kuran Google mobil arama ve otomatik reklam satın alma gibi yeni reklam biçimlerine doğru açılım sağlıyor.

OKU ►  Dünyanın en pahalı stres çarkının fiyatı başınızı döndürebilir!

Yahoo CEO’su Marissa Mayer’in geçen yılki kazancı 27.4 milyon dolardı. Güvenlikler ve Değişim Komisyonu’nun yapmış olduğu bir bildirime göre Mayer’in maaşı 1 milyon dolardı.

Pichai gibi onun da kazancının büyük bölümü 11.3 milyon dolarlık şirket hissesi ile 13.3 milyon dolarlık seçenekli hisselerden geliyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here