Google, yeni bir Yapay zeka odaklı girişim sermayesi programı başlattığını bildirdi

Google, yapay zekaya odaklanan yeni bir girişim sermayesi programı başlattı

Google, yapay zeka yatırımlarını daha profesyonel olarak yönetebilmek için özel bir yatırım şirketi kuruyor. Alphabet içinde ayrı bir şirket olacak yeni yatırım şirketinin tüm odak noktası yapay zeka olacak.

Google’ın Genel Sekreteri olan Sundar Pichai’nin, Google’ın “mobil öncelikli” olmaktan ziyade “yapay zeka öncelikli” haline geldiğine dair yakın tarihli açıklamasından sonra, Google’ın yapay zeka etrafında bir yatırım başlatacağı hiç şaşırtıcı olmadı. Google’ın yapay zeka çalışma grupları bulunuyor. Bunlardan DeepMind grubunun yaptığı yapay zekalı Go oyuncusu, dünyanın en iyi Go oyuncusunu yenerek insandan daha yetenekli bir oyuncuya dönüştüğünü kanıtlamıştı.

Google, yeni bir Yapay zeka odaklı girişim sermayesi programı başlattığını bildirdi

Gerçekten de Yapay zeka, son Google I/O geliştiricileri konferansında, yeni tensör geliştirme ünitesi (TPU) mikro çiplerini piyasaya sürdü. Araştırmacılar ve işletmeler için Yapay zeka modelleri çalıştırmak; şirketin Google Home ve Pixel telefonu gibi cihazlarda bulunan sanal kişisel asistanı Google Assistant’ın yakında daha fazla karşılıklı konuşma içereceğini de duyurdu (birçok şeyin yanı sıra).

OKU ►  Kayıp AirPod'larınızı nasıl bulabilirsiniz?

Bu yeni gelişme içerisinde potensiyel olarak, Google’ın veri toplama ve makine öğrenme yarışmalarına ev sahipliği yapan bir platform olan Kaggle’ı satın alması da önemli rol oynuyor.

Axios’a göre, Patterson ve şirketin, bunu yapmayı kararlaştırdıklarında, GV ile ortak yatırım yapacaklarını bildirecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here