Hindistan’da üretilecek iPhone 8’ler daha ucuz olacak

Apple’ın  Bengaluru’da üslenen tesisinde Nisan 2017’de iPhone üretimine başlamayı tasarladığına dair bildirimden sonra Hindistan bütünüyle ilk iPhone üretim tesisine kavuşmaya odaklanmış durumda.  İddiaya göre iPhone 8 Hindistan’da üretilecek ve fiyatı daha düşük olacak.

Apple bir süredir Hindistan hükümetiyle görüşmelerde bulunuyor. CEO Tim Cook’un Hindistan’ı ziyareti ve sonrasında Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile yaptığı görüşme yangına benzin döktü.

Hindistan’da üretilecek bir iPhone ihtimali her ne kadar heyecanlı gibi görünse de Apple başlangıçta sadece birkaç çift cihaz üretimine başlayacağını, üretimi dereceli olarak arttıracağını belirtmişti.

Apple masraflarının yüzde 12’sinden fazlasını  iPhoneların ithalatı ve tüketim vergisi olarak üstleniyor. Üretimin Hindistan’a kaydırılması ile bu masraflar elimine edilebilir.

Düşen üretim masrafları ile birlikte mantıken Apple’ın bu düşüşü tüketicilerine yansıtması gerekir. Dolayısı ile de iPhone fiyatları düşebilir.

Hindistan hükümeti Apple’ın beklentilerine mesafeli

Raporlara göre her ne kadar Apple Hindistan’da üretim konusunda istekli olsa da Hindistan hükümeti, firmanın özel devlet destekleri sağlamasına yönelik taleplerine sıcak bakmıyor. Ulusal Ticaret bakanı Nirmala Sitharaman hükümetin Apple’a özel vergi teşviğinde bulunmayacağını söyledi.

OKU ►  Hindistan, füze yapımı için İsrail'e göz kırptı
OKU ►  iPhone 8 ile ilgili her şey

Bu açıklama, Hindistan hükümetinin halihazırda akıllı telefon üreticilerine makul teşvikler sağladığı gerçeği göz önünde bulundurularak yapılan bir açıklama. Apple’ın talep ettiği vergi muafiyetini başka hiçbir akıllı telefon üreticisi almıyor. Sitharaman aynı zamanda Apple’a vergi muafiyetleri sağlaması durumunda, diğer üreticilerin de adil politika gereğince benzer haklara sahip olmaları gerekeceği konusuna vurgu yaptı.

Apple üreticisi Wistron şimdiden Peenya/Bengaluru’da bir üretim tesisi inşa etmeye başladı. Diğer bir Apple üreticisi olan Foxconn’un zaten Hindistan’da üretim birimleri bulunuyor. Apple, Hindistan akıllı telefon pazarında önemli bir katkıya sahip olmakla övünüyor. Hindistan’da bir üretim tesisi kuracak olmak da Apple’ın pozisyonunu daha çok sağlamlaştıracak.

IHS’ye göre 16 GB iPhone 6s Plus üretimi Apple’a 236 dolara mal oluyor. 64 GB’lık varyantı için firma 17 dolar daha fazla ödeme yaparken, tüketiciler 100 dolar daha fazla ödüyorlar. iPhone 6 Plus’ın önceki jenerasyonu ile kıyaslandığında,  iPhone 6s Plus’taki yükseltilmiş bileşenler Apple’a 16 dolara mal oluyor.

Apple’ın negatif hanesinden olmak üzere şunu da söyleyebliiriz ki iPhone bazı ülkelerde vergiler ve gönderim masrafları nedeniyle daha pahalıya mal oluyor. Eğer iPhone Hindistan’da üretilirse üretim masrafının düşmesi ihtimal dahilinde. Dolayısı ile bu düşüşten diğer ülkelerdeki tüketiciler de faydalanabilirler.

OKU ►  Beyine yerleştirilen çip mikroskop görme bozukluklarını iyileştiriyor!
OKU ►  Destiny 2’nin çıkış tarihi yanlışlıkla sızdı

Cebimize dost, ucuz bir iPhone rüyası eğer Hindistan hükümeti Apple’a ülkede üretime başlaması için yeşil ışık yakarsa gerçeğe dönüşebilir. Görüşmeler devam ederken insanlar, tüketicilerin kutlama yapmaları için bir sebep olabilecek haberi duymak için nefeslerini tutarak bekleyecekler.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox