HoloLens mühendislere yapı taslakları hazırlamada yardımcı oluyor

HoloLensleri kullanarak mühendisler daha güvenli tetkikler yapabilirler

Gerçek dünyayı dijital olarak asiste etme yeteneğiyle ‘Karma Gerçeklik’, VR’dan çok daha faydalı olabilir. Microsoft, Cambridge Üniversitesi’nin inşaat IT laboratuarı ile yaptığı işbirliğiyle HoloLens’lerin tasarımcılara nasıl yardımcı olabileceğini gösteriyor. Cambridge’ten Ionnis Brilakis  “Şimdiye değin inşaatlarımızın ve köprülerimizin üç boyutlu modellerini ekranlarımıza ve gerçek yapılarımızın üzerine taşıyamamıştık” diyor . HoloLensleri kullanarak mühendisler, bir tasarımı gerçek dünyadaki bir köprü ya da inşaat üzerine konumlandırabilir, böylece tetkikleri daha kolay ve emniyetli bir şekilde yapabilirler.

Araştırmacılar HoloLensler için iki olası kullanım durumunu gösterdiler. ‘Otomatik gelişim görüntülemesi’ olarak adlandırılan ilk durumda teknikerler, Microsoft’un HoloLens Taslak Görüntüleyicisi’ni kullanarak tasarım bilgisini inşaat sahasına taşıyabilirler diyor son sınıf öğrencisi Marianna Kopsida. Böylece inşa ilerleyişini kontrol etmek için ilgili mühendislik verisini yerinde canlandırabilir ve gerekli olan yerlerde düzeltici önlemler alabilirler.

Diğer senaryoda ise teknikerler inşa alanı üzerinde yüksek çözünürlüklü resimler çeker, verileri ofise götürür ve projenin üç boyutlu modeli üzerine konumlandırırlar. Cambridge araştırmacısı Philipp Huethwohl  “Bu kopya bütünüyle yapılandırılmış, verice zengin ve birebir kopyadır. Bu nedenle durum testinde ve yapıyla ilgili sorunları tespit etmede kullanılabilir” diyor . Bu, teknikerlerin fiziksel denetimlerden uzak kalmalarına imkan verebilir. Böylece onları tehlikeden uzak tutar ve yapıların ve köprülerin açık kalmalarını mümkün kılar.

OKU ►  Yeni Lincoln Navigator, devasa araç içinde zarif bir lüks
OKU ►  Google, VR gözlükler ardında kalan yüzleri görünür yaptı

Araştırma, Microsoft’un HoloLens’i sadece Minecraft oynamanın heyecan verici bir yolu olarak değil, aynı zamanda profesyonel bir araç olarak konumlandırdığını gösteriyor. İnşaat sahalarında çalışmış biri olarak kafasına VR seti takmış bir teknikerin komik halini hayal edebiliyorum. Karma gerçekliğin kullanımının, gerçek planların kullanımına kıyasla ne denli kullanışsız olduğunu söylemeye gerek yok. Fakat yine de cihaz, tasarım ve mimari canlandırma konularında bir çok vaadlerde bulunuyor. Projelerin ileride bütünüyle dijital olacakları gerçeğini baz alırsak, neden bu veriyi sahaya taşımayalım?

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox