HoloLens mühendislere yapı taslakları hazırlamada yardımcı oluyor

Date:

HoloLensleri kullanarak mühendisler daha güvenli tetkikler yapabilirler

Gerçek dünyayı dijital olarak asiste etme yeteneğiyle ‘Karma Gerçeklik’, VR’dan çok daha faydalı olabilir. Microsoft, Cambridge Üniversitesi’nin inşaat IT laboratuarı ile yaptığı işbirliğiyle HoloLens’lerin tasarımcılara nasıl yardımcı olabileceğini gösteriyor. Cambridge’ten Ionnis Brilakis  “Şimdiye değin inşaatlarımızın ve köprülerimizin üç boyutlu modellerini ekranlarımıza ve gerçek yapılarımızın üzerine taşıyamamıştık” diyor . HoloLensleri kullanarak mühendisler, bir tasarımı gerçek dünyadaki bir köprü ya da inşaat üzerine konumlandırabilir, böylece tetkikleri daha kolay ve emniyetli bir şekilde yapabilirler.

Araştırmacılar HoloLensler için iki olası kullanım durumunu gösterdiler. ‘Otomatik gelişim görüntülemesi’ olarak adlandırılan ilk durumda teknikerler, Microsoft’un HoloLens Taslak Görüntüleyicisi’ni kullanarak tasarım bilgisini inşaat sahasına taşıyabilirler diyor son sınıf öğrencisi Marianna Kopsida. Böylece inşa ilerleyişini kontrol etmek için ilgili mühendislik verisini yerinde canlandırabilir ve gerekli olan yerlerde düzeltici önlemler alabilirler.

Diğer senaryoda ise teknikerler inşa alanı üzerinde yüksek çözünürlüklü resimler çeker, verileri ofise götürür ve projenin üç boyutlu modeli üzerine konumlandırırlar. Cambridge araştırmacısı Philipp Huethwohl  “Bu kopya bütünüyle yapılandırılmış, verice zengin ve birebir kopyadır. Bu nedenle durum testinde ve yapıyla ilgili sorunları tespit etmede kullanılabilir” diyor . Bu, teknikerlerin fiziksel denetimlerden uzak kalmalarına imkan verebilir. Böylece onları tehlikeden uzak tutar ve yapıların ve köprülerin açık kalmalarını mümkün kılar.

Araştırma, Microsoft’un HoloLens’i sadece Minecraft oynamanın heyecan verici bir yolu olarak değil, aynı zamanda profesyonel bir araç olarak konumlandırdığını gösteriyor. İnşaat sahalarında çalışmış biri olarak kafasına VR seti takmış bir teknikerin komik halini hayal edebiliyorum. Karma gerçekliğin kullanımının, gerçek planların kullanımına kıyasla ne denli kullanışsız olduğunu söylemeye gerek yok. Fakat yine de cihaz, tasarım ve mimari canlandırma konularında bir çok vaadlerde bulunuyor. Projelerin ileride bütünüyle dijital olacakları gerçeğini baz alırsak, neden bu veriyi sahaya taşımayalım?

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...